Агата Крісті – письменник-ювіляр 2020

Агата Крісті

15 вересня виповнюється 130 років від дня народження відомої англійської письменниці, драматурга і прозаїка Агати Крісті. До Вашої уваги віртуальна виставка, яка знайомить з життям та творчістю улюбленої письменниці.

Агата КрістіТвориКритичні матеріали

Агата Крісті (справжнє ім’я Агата Мері Кларисса Маллоуен) народилася в Англії, в родині заможних переселенців із США.

Під час Першої Світової війни майбутня письменниця працювала медсестрою у військовому шпиталі і паралельно вивчала фармакологію. Цікаво, що досвід роботи в медицині допоміг їй у подальшій творчості, адже улюблений спосіб вбивства героїв її книг – отруєння хімічними та медичними препаратами.

Після війни Агата одружилася з полковником Арчібальдом Крісті, а також почала творити шедеври…

Еркюль Пуаро

Найперший роман «The Mysterious Affair at Styles» («Таємничий злочин у Стайлсі») знайомить з приватним детективом Еркюлем Пуаро, ексцентричним і самозакоханим бельгійцем, який постійно потребує «сировини для сірих клітинок мозку». Пуаро був героєм 25 романів письменниці, допоки в 1975 році не «помер» у романі «Curtain» («Занавес»).

Мисс Марпл

Не менш відома та улюблена інша героїня Агати Крісті – міс Марпл, яка розслідує численні злочини, що кояться по сусідству. Її «дебют» відбувся в романі «Murder at the Vicarage» («Вбивство в будинку вікарія»). Кажуть, створюючи образ міс Марпл, письменниця згадувала свою бабусю, яка була життєрадісною, але завжди чекала від оточуючих якоїсь підступності.

Після смерті матері та розлучення з чоловіком Агата Крісті загадково зникла. Одного дня вона сіла за кермо автомобіля і зникла в невідомому напрямку, а потім її машину з особистими речами знайшли на березі річки.

Пошуком літераторки переймалася вся країна. Британські газети рясніли гучними заголовками про ймовірне викрадення або навіть убивство. Поліція викликала на допит чоловіка Крісті разом з коханкою – бо, в першу чергу, підозра впала саме на них. Утім, одинадцять днів поспіль Агату знайшли живою і здоровою (останнє підтвердила медична експертиза). Що ж сталося насправді, з’ясувати так і не вдалося. Хоча пліткують, що таким чином письменниця планувала підставити невірного чоловіка.

Та невдовзі Агата Крісті одружилася вдруге. Ії чоловік, сер Макс Маллован, був археологом. Удвох вони багато подорожували Близьким Сходом. Тож безліч детективів, зокрема, і знамените «Вбивство у Східному експресі» були написані саме під час наукових експедицій.

Літературні експерти стверджують, що Агата Крісті не володіла будь-яким унікальним стилем написання. Популярність і привабливість її творів прийшла через уміння «закрутити» сюжет, створити загадку, дуже атмосферно і точно описати локацію.

Ще одна особливість її детективів – відсутність крові, насильства, сексуальних сцен. Мабуть, це зроблено для концентрації читача на більш важливих аспектах сюжету. Ймовірно, саме тому кожна історія так чіпко тримає читача до останньої сторінки.

Королева детективу, Агата Крісті є одним із символів Великої Британії. Більш ніж шістдесят романів, видані накладом понад 2 мільярдів екземплярів і перекладені 103 мовами світу.

Слідство веде Пуаро

Вбивство у «Східному експресі»

Знаменитий бельгійський детектив Еркюль Пуаро мусить терміново виїхати до Британії, але вільних місць у «Східному експресі» вже немає. Його виручає давній друг мсьє Бук, власник залізничної компанії. Зранку за сніданком детектив відзначає, що пасажири поїзда — люди різних національностей. Американець Ретчетт, що видається Пуаро надто підозрілим, просить детектива стати його охоронцем. Але той відмовляється. Уночі Пуаро весь час будитимуть різні звуки, а потім настане тиша — через снігові замети поїзд зупинився десь у Югославії, пасажири нервуються, а дивний містер Ретчетт лежить мертвим у своєму купе…

Детектив Пуаро береться до розслідування. Кожен із пасажирів має алібі. Люди з різних країн, здається, не знайомі між собою, проте виправдовують одне одного. Пуаро доходить висновку: вони не випадково опинилися у потягу. Тепер підозрюються всі!

Убивства за абеткою

Скоєно серію жахливих убивств. Вирішуючи, хто стане наступною жертвою, злочинець звертається… до абетки. У гру вступає неперевершений детектив Еркюль Пуаро. Перед кожним убивством невідомий надсилає детективові листа, в якому пише, де й коли знову проллється кров, проте поліція й Пуаро щоразу не встигають урятувати жертву. Ланцюжок доказів приводить до потенційного вбивці — непримітного комівояжера, продавця панчіх Олександра Каста. Та раптом абеткова схема дає збій, і Пуаро розуміє, що вбивця — хтось інший…

Убивство Роджера Екройда

Еркюль Пуаро береться за чергове розслідування. Проте цього разу випадок здається детективу надзвичайно банальним: в англійському містечку помирає дехто місіс Феррас, заможна вдовиця. Містяни вважають, що це самогубство, доки не знаходять убитим Роджера Екройда — вдівця, який збирався одружитися з місіс Феррас. Справа набуває цікавого повороту. Під підозрою опиняється майже все оточення жертв. Та найбільше мотивів для вбивства має Ральф Пейтон — спадкоємець убитого Роджера, що буквально «загруз» у боргах… Звичайне розслідування перетворюється на складну головоломку, сповнену таємниць і загадок. Убивцею може виявитися будь-хто…

Таємнича пригода в Стайлзі

У розкішному маєтку Стайлз-Корт несподівано помирає його заможна господиня — Емілі Інґлтроп. Хтось підсипав жінці смертельну дозу стрихніну. Головним підозрюваним оголошено чоловіка загиблої, який у разі смерті Емілі має успадкувати все майно. Але це було б занадто очевидно… І, звісно, відомий детектив Еркюль Пуаро не зацікавився б простою справою. Таємниці, які приховують кімнати маєтку, до снаги розгадати лише йому.

Смерть лорда Еджвера

Агата Крісті

Усі знали лорда Еджвера. А також боялися. Подейкували, що він був сімейним тираном, а за своїми статками приховував садистські нахили. І ось Лондон здригається від звістки: Еджвера вбито. Тіло знайшли в особистій бібліотеці лорда. Здавалося б, класичний злочин. Якби не одна дивна деталь, про яку дізнається Пуаро: костюмований розіграш, що передував убивству. Кому спало на думку скоїти злочин у такий дивний спосіб? Під чиєю маскою сховався вбивця?..

Трагедія в трьох діях

Агата Крісті

За дивних обставин убито католицького священика. Найвагомішу зачіпку знаходять в черевику пастора. Це папірець із кількома прізвищами, без жодних коментарів чи пояснень. Та невдовзі поліція встановлює, що багато імен з цього переліку вже згадані в некрологах. Раптово з’являється свідок, який бачив убивцю священика. Але підозрюваний виявляється калікою. Тим часом серед людей ширяться чутки про трьох спадкових відьом з котеджу «Чалий кінь», що здатні насилати смерть. Та як це стосується вбивства священика? Кримінальному інспекторові Лежену й історикові Марку Істербруку належить з’ясувати, що або хто стоїть за всіма цими химерними подіями.

Смерть на Нілі

Молодята Саймон і Ліннет Дойли вирушають у весільну подорож на пароплаві «Карнак». Жаклін де Бельфор, давня подруга Ліннет, у якої та відбила коханого, вирішує своєю присутністю зіпсувати їм медовий місяць. Одного ранку служниця знаходить місіс Дойл мертвою… Хтось вистрелив їй у голову, поки вона спала. На стіні біля вбитої лишається кривава буква «Ж». Однак Жаклін має залізне алібі. У справу втручається відомий харизматичний детектив Еркюль Пуаро. Виявляється, майже всі пасажири мали мотив для вбивства. Щось приховує чи не кожен із них, а кілька, як стає відомо, подорожують зі зброєю. То хто цей холоднокровний убивця, що не зупиняється на одному злочині?

Слідство веде міс Марпл

Тріснуло дзеркало

Міс Марпл розслідуватиме злочин за злочином! Урочистий прийом у відомої акторки Марини Ґреґ вилився у трагедію: палку шанувальницю зірки вбила отрута. Смертоносним виявився коктейль, яким сама Марина поступилася жінці замість пролитого! Якщо мішенню була Ґреґ, то чому не вона стала наступною жертвою?

Карибська таємниця

Невже начебто природна смерть докучливого старого на екзотичному курорті — лише репетиція наступних убивств? Міс Марпл упевнена, що так! «Скелет у шафі» є в кожного, тож леді-детективу знадобиться неабияка сміливість, щоб вистежити злочинця, яким може виявитися будь-хто.

Убивство в будинку вікарія

Багато хто в селі бажав смерті церковному старості, полковнику Протеро, і якось його застрелили просто в будинку вікарія, залишивши на столі годинник, що зупинився, і недописаний лист до господаря маєтку. Двері оселі були навстіж розчинені, тож під підозрою всі, аж доки вбивця сам не приходить до поліції. Хтось інший, але тільки не досвідчена міс Марпл, повірив би, що злочин отак легко розкрити. Тим паче, що у вбивстві зізнається ще одна особа…

Оголошено вбивство

Хто вбив… убивцю?

Оголошення в щоденній газеті неабияк заінтригувало мешканців англійської провінції: їх запрошено на дивну виставу — вбивство. Охочі подивитися на це, а їх виявилося чимало, певно, забули, що весь світ — театр, а люди в ньому — актори, а не глядачі. Тож ролі жертв уже розподілено…

Тільки старенькій міс Марпл до снаги викрити загадкового постановника кривавої драми.

Поїзд о 4:50 з Педдінґтона

Немає тіла — немає вбивства. А старенькій леді, яка начебто побачила злочин з вікна потяга, певно, примарилося. Але міс Марпл надто добре знає свою приятельку, щоб із цим погодитись і сидіти склавши руки. І ось уже тіло знайдене в респектабельному, хоча й занедбаному англійському маєтку. Залишається встановити особу жертви та її ката. Самому Скотленд-Ярду тут не впоратись. Навіть міс Марпл знадобиться допомога друзів…

Слідство ведуть інші детективи

Випробування невинуватістю

У маєтку Сонячний Ріг знаходять мертвою місіс Рейчел Арґайл. У вбивстві звинувачують її прийомного сина Джека. Його ув’язнюють, адже в чоловіка немає алібі. Через певний час доктор Артур Калґарі заявляє, що може надати це алібі. Але в’язень помер ще до початку судового розслідування. Калґарі сповнений рішучості за всяку ціну виправдати Джека, нехай навіть посмертно, однак родина Арґайл не бажає допомагати йому в розслідуванні. Несподівано відбувається ще одне вбивство.

Які таємниці приховує Сонячний Ріг і його мешканці? Чи причетні вони до того, що сталося? Хто цей вовк в овечій шкурі?

І не лишилось жодного

Роман «І не лишилось жодного» було екранізовано безліч разів, зокрема відомим є двосерійний фільм «Десять негренят».

Десятеро незнайомців опинилися на далекому Солдатському острові: усі отримали дивне запрошення приїхати сюди, до розкішного будинку. Однак поки вони не розуміють, хто і для чого їх викликав… Згодом починається жахіття: хтось жорстоко й вигадливо вбиває гостей, а зі столу, на якому стояло рівно десять порцелянових статуеток, перед кожним убивством зникає одна… Як ця моторошна історія пов’язана із дитячою лічилкою? І, головне, хто наступний?

Чалий кінь

За дивних обставин убито католицького священика. Найвагомішу зачіпку знаходять в черевику пастора. Це папірець із кількома прізвищами, без жодних коментарів чи пояснень. Та невдовзі поліція встановлює, що багато імен з цього переліку вже згадані в некрологах. Раптово з’являється свідок, який бачив убивцю священика. Але підозрюваний виявляється калікою. Тим часом серед людей ширяться чутки про трьох спадкових відьом з котеджу «Чалий кінь», що здатні насилати смерть. Та як це стосується вбивства священика? Кримінальному інспекторові Лежену й історикові Марку Істербруку належить з’ясувати, що або хто стоїть за всіма цими химерними подіями.

Використано матеріали сайту “Клуб сімейного дозвілля. Агата Крісті”

Режим доступу: https://bookclub.ua/read/christie/

Агата Крісті Михальська М. Крісті Агата /Н. Михальська // Зарубіжні письменники. Енциклопедичний довідник: у 2 т. / За ред. Н. Михальської та Б. Щавурського. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2005. — Т. 1 : А — К. — С. 797. — Режим доступу: chtyvo.org.ua
Анотація

У навчально-методичному посібнику окреслено новітні підходи у навчанні дітей з особливими потребами; представлено ефективне технологічне забезпечення спеціальної та інклюзивної освіти дітей з порушенням слуху; методичні рекомендації щодо організації навчального середовища та специфічні прийоми, що уможливлюють забезпечення навчальних потреб таких учнів у спеціальних та інклюзивних умовах ; описано специфіку діяльності навчально-реабілітаційних центрів як нових закладів освіти; наведено поради , що сприятимуть удосконаленню педагогічної практики

Агата Крісті Хэк Р Герцогиня Смерти. Биография Агаты Кристи / Р. Хэк; Пер. с англ. М. Макаровой. — М.: КоЛибри; Азбука-Аттикус, 2011. — 480 с.
Анотація

Ричард Хэк – известный американский сценарист, драматург и автор четырнадцати биографий, несколько из них стали бестселлерами. На этот раз его внимание привлекла непревзойденная королева детектива Агата Кристи. Получив доступ к архиву писательницы, автор использовал в своей работе более пятисот ее писем и документов, прежде недоступных исследователям ее творчества

Агата Крісті Цимбаева Е. Н. Агата Кристи / Е. Н. Цимбарева — М.: Молодая гвардия, 2013. — 346 с. — (Жизнь замечательных людей. Малая серия; Вып. 44)
Анотація

Книга посвящена популярнейшей в мире писательнице – Королеве детектива Агате Кристи. В ее жизни, особенно в детские годы, нет ни одной мельчайшей детали, которая не играет существенной роли для понимания ее прославленных книг. В то же время ее творчество, в том числе под псевдонимом Мэри Уэстмакотт, помогает лучше уяснить многие факты ее биографии. Читатели смогут погрузиться в приятную атмосферу викторианской Англии, лучше понять давно знакомые детективные романы, увидеть в новом ракурсе загадочные эпизоды жизни их создательницы, познакомиться с ее гениальным по простоте способом преодоления кризисных психологических ситуаций

Агата Крісті Жаринов Е. От Шекспира до Агаты Кристи: Как читать и понимать классику / Е. Жаринов. – М.: АСТ, 2018. – 480 с. – Серия: Звезда лекций
Анотація

Как чума повлияла на мировую литературу? Почему «Изгнание из рая» стало одним из основополагающих сюжетов в культуре возрождения? «Я знаю всё, но только не себя», — что означает эта фраза великого поэта-вора Франсуа Вийона? Почему «Дон Кихот» — это не просто пародия на рыцарский роман? Ответы на эти и другие вопросы вы узнаете в новой книге профессора Евгения Жаринова, посвященной истории литературы от самого расцвета эпохи Возрождения до середины XX века. Книга адресована филологам и студентам гуманитарных вузов, а также всем, кто интересуется литературой

Агата Крісті Таскаева А. В. Лингвокультурный образ «детектив» (на материале детективных романов Артура Конан Дойла о Шерлоке Холмсе и Агаты Кристи об Эркюле Пуаро) / А. В. Таскаева. – Челябинск: Энциклопедия, 2013. – 184 с.
Анотація

Исследование кандидата филологических наук, доцента Анны Вячеславовны Таскаевой (Гвоздевой), являющееся развитием диссертации автора, посвящено изучению особенностей национальной лингвоментальности на примере лингвокультурного анализа образа детектив, реализованного на лексическом и дискурсивном уровнях. В монографии автор рассматривает лингвокультурный образ детектива в аспекте бинарной оппозиции «свое» – «чужое» на примере двух ярких детективов: Шерлока Холмса, воплощающего автостереотипные представления о детективе со всем набором характеристик, присущих английскому национальному характеру, и Эркюля Пуаро как детектива-иностранца, частично ассимилировавшегося в английскую лингвокультуру и обобщающего гетеростереотипные представления об английском национальном характере

Агата Крісті Мартинетти А., Лебо Г. Агата Кристи. История жизни королевы детектива : комікс / А. Мартинетті, Г. Лебо. – М.: Манн, Иванов и Фербер, 2017. – 128 с.
Анотація

Интригующая, забавная и захватывающая биография Агаты Кристи начинается с эпизода, когда в 1926 году писательница инсценировала собственное исчезновение — в стиле своих лучших творений.

Иронический графический роман напоминает произведения самой Кристи — вас ждут и детективные загадки, и любовные приключения, и холодная месть, и смешные шутки, и, конечно, удивительные сюжетные повороты, возможные только в реальной жизни

Агата Крісті Карран Дж. Агата Кристи: Секретный архив / Дж. Карран. – М.: Эксмо, 2010. – 496 с. – Серия: Детективный клуб Агаты Кристи
Анотація

Книга-сенсация, наделавшая много шума в кругах поклонников детектива! Автор устроил расследование в духе самой Агаты Кристи – изучив «творческую кухню» великой писательницы по записям, сделанным в блокнотах и на полях рукописей.

Мы узнаем, что в «Десяти негритятах» (и других романах) на роль убийцы пробовались совсем не те персонажи и как трансформировался сюжет; что расследование «Смерти на Ниле» изначально должна была вести мисс Марпл и почему добрая старушка была заменена на Пуаро; что Дама Агата нарушила шутливый запрет Детективного клуба на использование в текстах редких ядов и почему она это сделала; что писательница обожала детские английские считалки про негритят, поросят, мышат, хикори-дикори, дроздов и почему не всем им нашлось достойное применение в книгах…

В конце книги – бонус, взбудораживший мировые СМИ, – два никогда не публиковавшихся рассказа об Эркюле Пуаро. В первом рассказе, где Агата смело ступила на территорию жанра альтернативной истории, вы с удивлением узнаете Гитлера. Другой же написан в ее привычном стиле

Агата Крісті Маллован М. Агата и археолог. Мемуары мужа Агаты Кристи / М. Маллован. М.: Эксмо, 2019. -416 с. – Серия: Агата Кристи. Жизнь как детектив
Анотація

Брак между Агатой Кристи и Максом Маллованом очень необычен — это союз между самым знаменитым мастером детективного романа и археологом с мировой известностью, чьи находки в Месопотамии стоят в одном ряду с важнейшими открытиями нашего времени. В довоенные годы Агата Кристи сопровождала Маллована во все экспедиции в Египет и на Ближний Восток. Там она исполняла роль фотографа, документировала и обрабатывала находки. Биография Маллована позволяет увидеть неизвестную сторону жизни всемирно известной писательницы, а также прикоснуться к таинственному миру древних цивилизаций, вдохновивших Агату Кристи на написание романов «Убийство в Месопотамии», «Смерть на Ниле» и многих других