Ганс Крістіан Андерсен – письменник-ювіляр 2020

2 квітня виповнюється 215 років від дня народження Ганса Крістіана Андерсена. На честь неперевершеного казкаря всіх віків і народів саме в цей день також відзначається Міжнародний день дитячої книги та присуджується Золота медаль Ганса Крістіана Андерсена. Цією медаллю нагороджуються письменники, а з 1966 року ще й художники за внесок у дитячу літературу.

Про письменникаНайвідоміші твориКритичні матеріали

Ганс Крістіан Андерсен народився в провінційному местечку Оденсе, в сім’ї башмачника і пралі. Про своє життя він розповів у автобіографічних нарисах «Казка мого життя» («Das Marchen meines Lebens ohne Dichtung», 1847) і «Пригоди мого життя» («Mit Livs Eventyr», 1855).

Пам’ятник Г.К. Андерсену

Пам’ятник Г.К. Андерсену

Талант письменника розцвів на ґрунті фольклорної традиції. Герої Андерсена — чарівники, феї, чудернацькі мешканці лісів і водойм – усі родом з народної фантазії. Але перипетії та перешкоди, які постають на шляху вигаданих героїв, у творах казкаря несуть повідомлення реальним людям, з їх радостями, бідами, недоліками, подвигами та пристрастями.

Віртуальна книжкова виставка, підготовлена працівниками бібліотеки ІДГУ (відп. Є. Усачова), знайомить із чарівним світом Ганса Крістіана Андерсена. До вашої уваги огляд найвідоміших творів письменника та критичні матеріали про нього. В Андерсенівських казках є багато питань, відповідь на які шукає як дитина, так і дорослий. У них добро і любов перемагають, але залишається легкий смуток і роздуми. Минуло багато років, а світом досі ходять «голі королі» та «снігові королеви», «гидкі каченята» стають прекрасними лебедями, а маленькі «Дюймовочки» знаходять своє кохання.

Непохитний олов’яний солдатик

Маленькому хлопчикові подарували олов’яних солдатиків. Один з них був одноногий, вірогідно, не вистачило олова. У перший же день солдатик побачив прекрасний іграшковий замок, а в ньому — красуню-танцівницю, яка стояла на одній ніжці. Це була любов! Але Чорт, що живе в табакерці, вирішив, що солдат не пара такій красуні … Вранці солдатика залишили на вікні, звідки він впав на вулицю. Двоє хлопчаків знайшли його і пустили в плавання на паперовому кораблику. Наприкінці тривалої, небезпечної подорожі солдатика проковтнула риба, яка потім опинилася на столі куховарки в тому самому будинку, з вікна якого солдатик випав того пам’ятного ранку. Там, як і раніше, стояла на одній ніжці його любов. Раптом солдатика кинули в піч, туди ж протяг приніс танцівницю. Вранці служниця знайшла в пічній золі шматочок олова у вигляді сердечка й обгорілу брошку.

Ця зворушлива історія про те, що любов сильніша за всі біди і розчарування. І навіть якщо світ сповнений зла і невігластва, коли є любов, все можна подолати.

Ялинка

У лісі росте маленька ялинка. Вона хоче швидше вирости і дуже соромиться через свій малий зріст. Коли сусідні ялинки зрубують, горобці розповідають їй, що бачили, як їх прикрашають і виставляють у будинках.

Одного разу ялинку теж зрубують. Її купують, приносять у дім, і на Святвечір вона стоїть, прикрашена свічками, іграшками та цукерками. Наступного дня ялинка очікує, що святкування продовжиться, але слуги виносять її у двір.

Навесні ялинку, що вже зів’яла, розрубують на дрова та спалюють…

Кресало

Повернувся солдат з війни. Дорогою зустрів потворну стару, яка попросила його злазити в дупло старого дерева. Вона обіцяє, що знайде він там нечисленні скарби. Гроші він може взяти собі, а їй треба лише старе кресало. Але солдат залишає кресало собі. То кресало виявилося чарівним. Воно могло виконати будь-яке бажання…

Снігова королева

Снігова Королева

Ця казка з такою холодною назвою уже майже 200 років зігріває мільйони дитячих сердець у всьому світі. Вона розповідає про друзів Кая і Ґерду. Все починається одного зимового дня, коли в очі Кая влучає уламок диявольського дзеркала і змінює його світогляд. Відтоді все гарне і добре він сприймає як потворне та погане. Снігова Королева, правителька крижаної пустелі, викрадає Кая, щоб, використовуючи його слабкості, загубити його душу. Але Ґерда (всупереч численним небезпекам й після багатьох пригод) зрештою зцілює його.

Нове вбрання короля

Двоє пройдисвітів обіцяють Королю пошити нове плаття з унікальної тканини, яка буде практично невидимою для дурнів. Провівши деякий час за порожнім ткацьким верстатом, шахраї передають королю «невидиме плаття».

Король та його численна свита помічають, що самі не в змозі побачити обновку, однак бояться в цьому зізнатися, щоб не уславитися дурнями. Таким чином, король ходить голяка, а всі придворні захоплюються його новим чудовим вбранням. Лише маленький хлопчик, що спостерігав за цим видовищем, викриває короля, крикнувши йому вслід фразу, що стала згодом крилатою: «А король-то голий!»…

Русалонька

Русалонька, донька морського царя, закохується в прекрасного принца. Вона відмовляється від життя в морі заради мрії отримати людську душу і кохання принца. Але Принц покохав іншу…

 

 

Гидке каченя

У качки вилупилися каченята. Одне з них було дуже непривабливим. Усі мешканці пташиного двора нападали на гидке каченя, навіть пташниця відштовхувала від корму. Мати спочатку заступалася, але потім теж пішла проти потворного сина. Каченя не витримало і втекло у болото. Всю зиму воно переховувалося в очереті. Навесні злетівши, воно побачило, що пливуть лебеді. Каченя вирішило віддатися на погибель прекрасним птахам, але раптом побачило своє відображення у воді: каченя також стало лебедем! Про це щастя воно і не мріяло, коли було гидким каченям.

Дюймовочка

Ця розповідь про крихітну дівчинку зростом не більше дюйма, яка за волею долі відправляється в подорож. На неї чекає безліч пригод, до неї залицяються різноманітні женихи, але щастя Дюймовочка може знайти лише серед собі подібних.

Ганс Крістіан Андерсен Андерсен Г. Х. Сказка моей жизни / Г. Х. Андерсен; іл. Н. Гольц. — СПб.: Речь, 2017. — 40 с. — Серия «Образ Речи»
Анотація

В 1832 году Г. Х. Андерсен написал мемуары под названием «Сказка моей жизни». Спустя много лет художница Ника Гольц создала очень андерсеновские по настроению рисунки по мотивам его биографии.

Эти иллюстрации впервые публикуются в книге на русском языке. Здесь Андерсен рассказывает маленьким читателям об отдельных эпизодах своей жизни, самых важных личных переживаниях.

Книга дополнена ранее не издававшимися рисунками из архива художницы

Ганс Крістіан Андерсен Роздобудько І. Ірен Роздобудько про Блеза Паскаля, Вольфі Моцарта, Ганса Андерсена, Катрусю Білокур та Чарлі Чапліна / І. Роздобудько. — Київ : Грані-Т, 2007. — 160 с. — Серія: «Життя видатних дітей»
Анотація

Факти з життя тут переплітаються із фантазією письменниці Ірен Роздобудько, юні роки славетних людей дуже схожі на своєрідну казку, що буде цікавою кожній дитині. Це п’ять історій про дитинство видатних людей, які дуже рано досягнули успіху завдяки силі свого таланту.

Обрані авторкою видатні постаті дуже різні за фахом і темпераментом – це письменник Ганс Християн Андерсен, художниця Катерина Білокур, кіноактор Чарлі Чаплін, композитор Вольфганг Амадей Моцарт та учений Блез Паскаль… Історії несуть добру енергетику, що неодмінно передасться Вашій дитині. Хто зна, може вона теж захоче творити і колись стане видатним митцем чи ученим.

Книжка розрахована на дітей дошкільного віку та учнів молодших класів

Ганс Крістіан Андерсен Грёнбек Б. Ганс Христиан Андерсен. Жизнь. Творчество. Личность / Б. Гренбек. — М.: Прогресс, 1979. — 240 с.
Анотація

Книга о выдающемся датском писателе Хансе Кристиане Андерсене. Сочетая точность изложения и живость прозаического произведения, книга Бо Грёнбека подробно знакомит читателя с жизнью писателя, огромным кругом его друзей и почитателей, с его творческим процессом, реакцией критики на его романы, драматургию, повести и сказки, иными словами — со всем тем, что составляло его жизнь, что сделало его одной из выдающихся личностей Европы

Ганс Крістіан Андерсен Муравьёва И. И. Андерсен/ И. И. Муравьёва. — М.: Молодая гвардия, 1959. — 272 с. — Серия «Жизнь замечательных людей». Выпуск 17 (283).
Анотація

Книга посвящена жизни и творчеству известного датского писателя Ганса-Христиана Андерсена. Основой для данной книги послужили дневники и письма Андерсена, работы русских и датских исследователей и собственные изыскания И. Муравьевой

Ганс Крістіан Андерсен Кокорин А. В. В стране великого сказочника / А. В. Кокорин. — М.: Советский художник, 1988. — 240 с.
Анотація

Эта книга—последняя работа Анатолия Владимировича Кокорина (1908—1987). Живая, увлекательная, она удивительно легко и непосредственно вводит читателя в чудесный мир Андерсена, сказки которого мастер иллюстрировал в течение многих лет. Мажорное мироощущение, мягкий юмор, непосредственность и артистизм вообще были присущи этому замечательному художнику и человеку. В нем счастливо сочетались талант иллюстратора, графика-станковиста и живописца. Более того, лежащая перед вами книга—свидетельство и литературной одаренности Кокорина. Язык ее образен, стиль отточен, композиция выразительна

Ганс Крістіан Андерсен Ерхов Б. А. Андерсен / Б. А. Ерхов. — М.: Молодая гвардия, 2013. — 256 с. — Серия «Жизнь замечательных людей». Выпуск 1627 (1427)
Анотація

Великий датский сказочник вошел в нашу жизнь еще в детстве — и остался в ней навсегда. Хотя сам он свои сказки поначалу совсем не ценил, считая их «крылатыми пустяковинами». Из-под его пера выходили стихи, водевили и либретто, повести, путевые записки и романы, но именно сказки принесли ему популярность, и сказка его жизни стала понемногу складываться. О том, как это происходило, читатель узнает из настоящей книги, рассказывающей о счастливом человеке, певце нежности и блеска жизни, частым присловьем которого в письмах и дневниках было отчаянное и горестное: «Уж лучше бы мне никогда не родиться!» И еще читатель узнает о том, что Андерсен никогда не считал себя исключительно детским писателем, хотя со временем и, наверное, с некоторым сожалением стал подозревать, что именно сказки принесут ему всемирную славу. Впрочем, даже если бы великий сказочник не написал ни одной сказки, все другие его произведения позволяют ныне считать его не только одним из основоположников современной датской литературы (а ведь до старости он писал на родном языке с ошибками!), но и — чего он так страстно желал всегда — Поэтом!

Ганс Крістіан Андерсен Брауде Л. Ю. Ханс Кристиан Андерсен: книга для учащихся / Л. Ю. Брауде. — М.: Просвещение, 1987. — 143 с.
Анотація

Удивительная биография Андерсена – сына бедного ремесленника, ставшего всемирно известным писателем. О его нелегкой судьбе, о его прекрасных сказках повествует эта книга. Автор много лет посвятил изучению жизни и творчества Андерсена и с большой любовью и теплотой рассказывает о нем. Книга рассчитана на учащихся старших классов

Ганс Крістіан Андерсен Брандис Е. Сказки Андерсена //От Эзопа до Джанни Родари / Е. Брандис. — М., 1980. — С. 68-73.
Ганс Крістіан Андерсен Шаров А. Жизнь в сказке: Мигель де Сервантес Сааведра. Ганс Христиан Андерсен // Волшебники приходят к людям / А. Шаров.– М.: Детская литература, 1979.– С. 361-378.
Ганс Крістіан Андерсен Ганс Крістіан Андерсен (1805-1875) // Зарубіжна літературна казка: посібник-хрестоматія / Л. Давидюк, О. Задорожня. — Київ : Ленвіт, 2003. — С. 151.