Артур Конан Дойл – письменник-ювіляр 2019

Конан Дойль

22 травня виповнюється 160 років від дня народження британського письменника Сера Артура Конан Дойла, автора детективів про Шерлока Холмса.

Деякі факти про письменникаШерлок ХолмсІнші твори письменника
Деякі факти про письменника

Артур Конан Дойл народився 22 травня 1859 року в Единбурзі. Навчався в Стоніхерст-коледжі (графство Ланкашир); вивчав медицину в Единбурзькому університеті. У 1881 році став доктором медичних наук.

Пам'ятник Шерлоку Холмсу в Единбурзі

Пам’ятник Шерлоку Холмсу в Единбурзі, зведений навпроти будинку, де народився письменник

Конан Дойл захоплювався спортом: відмінно грав у більярд, був одним із перших організаторів авторалі та першим випробувачем мопеда. За своє життя він також працював корабельним лікарем на китобійному судні, полював на тюленів в Гренландії, служив на сухогрузах біля берегів Західної Африки. З не меншим ентузіазмом вивчав окультні науки, грав на банджо.

Його духовним кумиром був Едгар По. Оповідання «Золотий жук» приголомшило майбутнього письменника, пробудивши інтерес до детективного жанру. Загалом у літературі для Конан Дойла було кілька авторитетів. У першу чергу – Вальтер Скотт, на книгах якого він виріс, а також Джордж Мередіт, Майн Рід, Роберт Баллантайн і Роберт Льюїс Стівенсон. Також він високо оцінював твори Кіплінга, в якому бачив політичного союзника (обидва були запеклими патріотами). Натягнутими були відносини Дойла з Бернардом Шоу, одного разу той відгукнувся про Шерлока Холмса як про «наркомана, який не має жодної приємної якості». З Гербертом Уеллсом він зовні підтримував гарні стосунки, проте внутрішньо вважав його антиподом.

В останні роки життя письменник багато подорожував, відвідав усі континенти. Також він займався спіритизмом, доводячи, що «земне життя не більш ніж ілюзія, а справжнє осмислене буття починається після смерті».

Конан Дойль

Помер Конан Дойл 11 липня 1930 року від нападу грудної жаби. На надгробку було написано: «Stee true, blade straight» («Вірний,  як сталь, прямий,  як клинок»).

Шерлок Холмс

Записки Шерлока Холмса

Герой Конан Дойла Шерлок Холм також ювіляр цього року. «Запискам Шерлока Холмса», збірки з 12 детективних оповідань виповнюється 125 років. В історії створення Шерлока Холмса є безліч цікавих фактів, деякі з них ми представляємо до Вашої уваги.

«Етюд у багряних тонах», опублікований у 1887 році, був першим твором, який приніс Конан Дойлу успіх. Є відомості, що перетворити перше оповідання про Холмса в літературний серіал автора напоумив Оскар Уайльд.
Конан Дойль

Конан Дойл вважав свої твори про Холмса дрібничками і мріяв прославитися як автор історичних романів. Але читачі відразу ж полюбили Холмса і вимагали нових книг про його пригоди, тоді як сам Дойл більше за все хотів писати серйозні романи, вірші та п’єси.

Конан Дойль

Прототипом Холмса був університетський професор із Единбурга Джозеф Белл. За самими дрібними деталями він міг зробити висновки про професію і минуле людини та визначити її діагноз.

Конан Дойль

Мисливське кепі, без якого важко уявити Шерлока Холмса, ані словом не згадується в жодній книзі Конан Дойля. Це самодіяльність ілюстратора перших видань Сіднея Педжета. Також у жодному творі Холмс не каже фразу «Елементарно, Ватсон». Вона з’явилася в першій звуковий екранізації.

Конан Дойль

Пригоди Холмса донині є найбільш екранізованим літературним твором в історії людства. Кращим Холмсом усіх часів (серед іноземних виконавців) одностайно визнаний Василь Ліванов. Російський актор був нагороджений орденом Британської імперії, його фотографія прикрашає перший поверх будинку на Бейкер-стріт.

Конан Дойль

Точна адреса сищика – Лондон, Бейкер-стріт, 221-B. За часів Конан Дойла будинка з такою адресою не існувало, вулиця закінчувалася номером 100. Будинок 221-B побудували пізніше, кому він належить достеменно не відомо. Зараз там знаходиться Музей Шерлока Холмса.

Конан Дойль

Прототипом доктора Ватсона був реальний доктор Ватсон, який мешкав на Бейкер-стріт. У нього Конан Дойль лікував зуби.

Конан Дойль

У 2002 році Шерлока Холмса прийняли в почесні члени Королівського товариства хіміків. Жоден інший вигаданий персонаж такої честі удостоєний ніколи не був.

Конан Дойль

На початку XX століття кримінальна поліція Єгипту ввела твори Конан Дойля до обов’язкової програми іспиту для слідчих. Сьогодні дедуктивний метод Шерлока Холмса використовується кримінальною поліцією по всьому світу.

Конан Дойль

Втомившись від героя, Конан Дойль убив його в «Останній справі Холмса» (1883), щоб звільнити собі час для написання історичних романів. Але публіка відмовилася змиритися з втратою, і Холмса довелося відродити з мертвих.

Конан Дойль

У 1900 році, коли Дойл написав відомий роман про собаку Баскервілів, він був найбільш високооплачуваним письменником у світі.

Конан Дойль

Створений Конан Дойлем образ Шерлока Холмса так само безсмертний, як Гуллівер Джонатана Свіфта, Робінзон Крузо Даніеля Дефо, Олівер Твіст Чарльза Діккенса …

Інші твори письменника

Білий загін (The White Company), 1891

Конан ДойльКнига переносить читача в далеку епоху кровопролитних битв, благородних лицарів і прекрасних дам. Роман, який містить і непідробний смуток, і тонкий гумор, став справжнім гімном лицарства в його героїчному ореолі: відвага, вірність обов’язку, патріотизм…

 


Подвиги і пригоди бригадира Жерара (The Adventures of Gerard), 1903

Конан ДойльЦикл оповідань про бригадира Жерара. Знаменитий бригадир Жерар – вже старий. Він попиває вино і розповідає друзям дивовижні історії про свої пригоди у Венеції та в Сарагосі, в Лондоні та в Мінську. Ну і, звичайно, під час великої битви при Ватерлоо

 


Сер Найджел (Sir Nigel), 1906

Конан ДойльЮний англійський лицар, сер Найджел Лорінг, служить своєму королю. Він відправляється до Франції, де ще тільки розгорається полум’я Столітньої війни. Відповідно до свої обітниці, він зможе повернутися на батьківщину тільки після того, як зробить три справжніх подвиги

 


Мік Кларк (Micah Clarke), 1889

Конан ДойльЕпоха Реставрації. 1685 рік. На англійському престолі Яків II, останній государ з династії Стюартів. Він фанатичний католик у країні, де кожен другий – протестант. Не дивно, що незабаром пролунав заколот, і світ розділився навпіл. Мік Кларк, пересічний парубок із сільської глибинки. Він теж готовий взяти участь у справі «во славу віри і вітчизни!» У компанії приятелів-авантюристів він сміливо вирушає уперед звивистими дорогами старої доброї Англії, де підсліпувата фортуна і оката смерть чатують кожен поворот…


Вигнанці (The Refugees), 1893

Конан ДойльФранція часів правління Людовика XIV, також відомого як «король-сонце». Королівський мушкетер капітан Аморі де Катина втікає зі своєю сім’єю і хорошим товаришем-ньюйоркцем до Америки, де їм все одно не знайти спокою. На них чекає лихо, холод, війни і голод, але вони уперто йдуть до своєї мети

 


Таємниця Клумбера (The Mystery of Cloomber), 1888

Конан ДойльУ старовинному маєтку Клуббер-Холл, який був порожнім багато років, з’явилися нові мешканці – сім’я генерала Хезерстона. Висока стіна, зведена навколо будівлі, відокремлений спосіб життя і незрозумілий жах генерала перед усіма вихідцями зі Сходу – все це хвилювало інтерес місцевих жителів. Незабаром на березі моря висаджуються троє буддійських жерців…


Загублений світ (The Lost World), 1912

Конан ДойльГеніальний, але ексцентричний британський професор Челленджер заявляє, що під час подорожі Південною Америкою виявив місце, де збереглися доісторичні форми життя, інакше кажучи, динозаври. Англійське наукове співтовариство споряджує експедицію, що має перевірити правоту професора. Добравшись до зазначеного району, мандрівники дійсно виявляють там древніх ящерів…


Отруєний пояс (The Poison Belt), (1913)

Конан ДойльЗібравши у своєму будинку товаришів по експедиції в Загублений Світ, професор Челленджер оголошує їм про своє відкриття. Найближчим часом Земля повинна пройти через смугу отруєного ефіру, здатного, мабуть, погубити все живе. Він пропонує друзям сховатися в будинку, загерметизувати його і спробувати пережити катастрофу…


Родні Стоун (Rodney Stone), 1896

Конан ДойльЗахоплюючий історичний роман, дія якого розгортається в Англії початку 19 століття. Один із перших творів світової літератури, присвячений світу спорту. Чудове зображення боксерських поєдинків і кінних змагань. Сам Конан Дойл вважав роман «Рідні Стоун» одним зі своїх кращих творів

 


Капітан Шаркі (Captain Sharkey), 1897

Конан ДойльЦикл оповідань про капітана Шаркі – одного з найлютіших і жорстоких піратів Карибського моря

 

 

 


Джерела:

http://poradu.pp.ua

http://knig.org.ua

http://bcbiblio9.blogspot.com

https://mors.in.ua