День Соборності України: історія, традиції святкування
22 січня Україна святкує День Соборності. Сто років тому, в 1919 році, було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
Історія свята
Незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради у 1918 році, а вже за рік, у той самий день, на Софійській площі в Києві відбулось офіційне об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в одну державу.
«Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка»
Переговори щодо об’єднання ініціювали лідери Західноукраїнської Народної Республіки. Проте ініціатива ця не була спонтанним рішенням, адже задовго до того вже існував цілий об’єднавчий рух, який ставив собі за мету соборність Української держави.
У період радянської влади День Соборності не святкувався і вважався «контрреволюційним святом», а всі офіційні згадки про нього ретельно знищувались.
Перше офіційне та масштабне святкування відбулось у 1939 році в столиці Карпатської України, місті Хуст. На той час ці землі знаходились у складі Чехословаччини. На демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців.
У сучасній Україні на державному рівні вперше цей день відзначався у 1999 році після відповідного указу президента країни Леоніда Кучми.
Традиції Дня соборності
Головною традицією в День Соборності є живий ланцюг. Історія цієї традиції починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили так символічно продемонструвати державну єдність. Тоді він простягався з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного.
З 2000-х років у Києві щорічно влаштовують живий ланцюг уздовж моста Патона, який пролягає між правим та лівим берегами міста, символізуючи таким чином об’єднання Сходу та Заходу України.
У різних містах України також влаштовують символічний живий ланцюг, на знак поваги до цього свята. Усі охочі долучитися до дійства беруть із собою державні жовто-блакитні прапори та просто приєднуються, ставши частинкою ланцюга.
До Дня Соборності України працівники бібліотеки ІДГУ (відп. – О. Колесникова) підготували віртуальну виставку, яка знайомить з матеріалами бібліотечного фонду.