День української писемності та мови

У фойє головного корпусу ІДГУ розгорнуто тематичну книжкову виставку, присвячену Дню української писемності та мови (відп. – О. Колеснікова, В. Колєва)

Про святоПопулярні українські книги, які читають у всьому світі

Мова — духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Українська мова — багата, ніжна й ласкава, мудра, доброзичлива, глибокодумна, чиста, правдива. Краса української мови виявляється в тому, що нею можна висловити найскладніші думки, найтонші почуття і переживання, передати враження про побачене, почуте, прочитане.

Свято було встановлено Указом президента України від 6 листопада 1997 року і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора — послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з Преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Особливості відзначення свята у День української писемності та мови за традицією

  • покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю;
  • відзначають найкращих популяризаторів українського слова;
  • заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;
  • стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика;
  • традиційно проходить радіодиктант національної єдності. Ця акція була розпочата в 2000 році і ось вже 18 років щороку всі бажаючі можуть продемонструвати свою єдність з тими, хто любить і шанує українське слово.

Бажаючих ознайомитися з виданнями, представленими на виставці, чекаємо в бібліотеці ІДГУ.

Скарби української сучасної літератури, що стверджують цінність українського письменства по всій земній кулі

О. Забужко «Польові дослідження українського сексу»

Оксана Забужко – майстер модерну, глибокий знавець української історії та людських відносин. Роман «Польові дослідження українського сексу» – це історія про всепоглинаючу любов, що вимагає від жінки відмови від свого «Я», свого таланту, своєї душі й долі. Роман видано англійською, болгарською, голландською, іспанською, німецькою, польською, румунською, російською, сербською, шведською, чеською мовами.

Ю. Андрухович «Перверзія»

Юрій Андрухович – знакова постать сучасної української літератури, провідний український поет, прозаїк, есеїст. Автор свого часу в романі започаткував нові віяння в українській літературі. Гротеск, іронічність, містика й еротика, а також безперервні забави з мовою на тлі авантюрно-детективної історії в «місті привидів» стали тією живою сумішшю, що спричинила читацький успіх в Україні та за кордоном. Роман видано англійською, польською, російською, сербською і фінською мовами.

Ю. Винничук «Танго смерті»

Юрій Винничук – одна з найвидатніших постатей сучасного українського літературного простору: блискучий письменник, поет, перекладач, упорядник. Роман має дві наскрізні сюжетні лінії. Це довоєнний Львів і часи Другої світової війни. Головними героями роману є четверо друзів – українець, поляк, німець і єврей, батьки яких були бійцями армії УНР і загинули у 1921 р. Роман виданий в Англії, США, Канаді, Аргентині, Франції, Німеччині, Хорватії, Чехії, Сербії, Польщі, Японії, Білорусі, Росії.

Т. Прохасько «НепрОсті»

Тарас Прохасько – сучасний український письменник, журналіст, есеїст, один з представників станіславського феномену. Роман написаний у стилі альтернативної історії про події, що відбуваються в Карпатах у першій половині XX ст., в часовому проміжку 1913-1951 рр. Твір складається з двадцяти частин, що мають окремі заголовки. Наприклад, «Шістдесят вісім випадкових перших речень», «Листи до і від Беди», «Ситуації в колориті» тощо. Роман перекладений англійською, німецькою, польською, російською мовами.

В. Шевчук «Око прірви»

Валерій Шевчук – український письменник-шістдесятник, майстер психологічної та готичної прози. «Око прірви» – це історично-містична антиутопія. Дія відбувається в далекому XVI ст., але сюжет розгортається так, що в читача з’являється відчуття, ніби події відбуваються в період тоталітарного режиму СРСР. Роман виданий англійською, польською та німецькою мовами.