Книжкова виставка до дня народження Едгара По

Edgar Allan Poe

19 січня виповнюється 210 років від дня народження Едгара Аллана По (Edgar Allan Poe) (1809-1849), американського письменника, поета, есеїста, драматурга, літературного редактора і критика, одного з провідних представників американського романтизму.


Деякі факти про Едгара ПоНайвідоміші твори письменника
Деякі факти про Едгара Аллана По

Батьки Едгара По померли, коли йому було два роки. Його всиновив заможний купець із Вірджинії Дж. Аллан (тому повне ім’я письменника – Едгар Аллан По).

Уже в п’ять років Едгар умів читати, малювати, писати, декламувати, їздити верхи. У школі він добре вчився, отримав великий запас знань з літератури (особливо англійської та латинської), загальної історії, математики, астрономії, фізики.

Восени 1826 року сталася сварка між Едгаром і прийомним батьком, який відмовився сплачувати його карткові борги, після чого майбутній письменник пішов з дому і став вести мандрівне життя.

Edgar Allan Poe

Письменник з дружиною

Едгар По одружився на 13-річній кузині, Віргінії Клем. Її рання смерть вплинула на творчість письменника, він навіть спробував накласти на себе руки, ковтаючи опіати.

Едгар По вважається родоначальником сучасної форми детектива і психологічної прози. Його творчість також вплинула на формування наукової фантастики. Перший літературний детектив Едгара По – «Вбивство на вулиці Морг».

Едгар По був одним із перших письменників США, які у своїй творчості зробили упор на новели. За двадцятирічну літературну кар’єру він написав одну п’єсу, по 2 поеми і повісті, десяток есе, півсотні віршів і близько 70 новел. Кажуть, Едгар По був одержимий кішками, і часто писав твори з кішкою на плечі.

Edgar Allan Poe

Скульптура Stefanie Rocknak «Poe Returning to Boston»

Відомо, що письменник намагався прожити виключно на доходи від своєї творчості, через що все життя його переслідували фінансові проблеми, посилені пристрастю до алкоголю.

Цікаво, що Едгар Аллан По був одним із небагатьох письменників-американців, чия популярність в Європі значно перевершувала славу в рідній країні.

Смерть Едгара По й досі залишається таємницею. У вересні 1849 року він читав лекцію у Річмонді, відкіля виїхав, маючи півтори тисячі доларів у кишені. Що сталося потім – невідомо, але його знайшли в несвідомому стані в одній таверні. Потім він був доставлений в одну з лікарень Балтимора. Страждаючи галюцинаціями, письменник постійно кликав когось, та аж до самої смерті він так і не прийшов до тями.

Найвідоміші твори письменника
Edgar Allan Poe Золотий жук (The Gold-Bug, 1843)
Це історія про скарби, ключ до місця знаходження яких був зашифрований. Один з героїв зумів розгадати його, використовуючи чудову систему підрахунку знаків шифру і зіставлення з частотою використання літер в англійській мові
Edgar Allan Poe Вбивства на вулиці Морг (The Murders in the Rue Morgue, 1841)
Оґюст Дюпен, молодик, що має неабиякі аналітичні здібності, розслідує жорстоке і загадкове вбивство двох жінок, учинене в Парижі, в будинку на вулиці Морг.
Для розкриття образу Дюпена, першого літературного героя-детектива, і в описах його пригод Едґар По задіяв чимало прийомів, пізніше взятих на озброєння творцями таких популярних персонажів, як Шерлок Холмс та Еркюль Пуаро
Edgar Allan Poe Маска Червоної Смерті (Masque of the Red Death, 1842)
Щоб уникнути чуми, яку в народі називали «Червона Смерть», принц Просперо зібрав своїх наближених і сховався у віддаленому ізольованому монастирі, побудованому за його проектом. Вони замурували всі входи і виходи та збиралися жити там, поки не закінчиться хвороба. Потребуєчи розваг, Просперо влаштував маскарад. Наприкінці маскараду з’являється таємнича фігура у масці «Червоної смерті»…
Edgar Allan Poe Серце виказало (The Tell-Tale Heart, 1843)
Історія розповідається чоловіком, ім’я якого читачеві невідомо. Цей чоловік убив старого, з яким мешкав під одним дахом. Оповідач наполягає на своїй осудності, пояснюючи вбивство тим, що у старого було «око грифа» з більмом, яке приводило вбивцю до сказу. У своїй сповіді вбивця детально викладає шлях, який він пройшов до скоєння злочину і потім до власного викриття
Edgar Allan Poe Ворон (The Raven, 1845)
Молодик, ймовірно, студент, читає стародавні манускрипти у своїй кімнаті та мимоволі тужить за своєю нещодавно померлою дівчиною Еленор. Раптом від сумних думок його відволікає стукіт у вікно. У відчинене вікно до кімнати влетів чорний ворон і всівся на бюст Паллади (Афіни). Ворон мовчки сидів і дивився на чоловіка, іноді промовляючи одне єдине слово «Nevermore»…

Джерела:
http://moyaosvita.com.ua
https://dovidka.biz.ua