Книжкова виставка до дня народження Галілео Галілея

Galileo Galilei

15 лютого виповнюється 455 років від дня народження великого італійського фізика, математика, інженера і філософа Галілео Галілея (1564 — 1642), одного з основоположників науки Нового часу. Працівники технічного абонементу бібліотеки ІДГУ (відп. – Т. Македонська) підготували підбірку матеріалів про життя та наукову діяльність відомого вченого, засновника експериментальної фізики, з якої в 17 столітті почалася сучасна фізика.

Галілео Галілей — автор найважливіших наукових відкриттів свого часу. Зараз те, до чого він прийшов з таким трудом, здається нам очевидним, але в ті далекі часи був потрібний не тільки незвичайний розум, але й відвага, щоб сколихнути застійне суспільство і відкрито заявити про кардинально нові ідеї. У Галілея все це було, тому його ім’я навіки вписано в історію найвидатніших умів людства

Галілео ГалілейЛітература
Деякі факти з життя Галілея

Великий учений походив із збіднілого дворянського роду. Галілео мав намір присвятити своє життя церкві. Але батько заборонив йому ставати священнослужителем. Побачивши гострий розум сина, він бажав, щоб той займався наукою.

Крім наукової діяльності, Галілей захоплювався поезією. Він написав безліч віршів, але прославився все ж таки як учений. В університеті міста Піза він вивчав медицину і математику, але закінчити навчання йому не довелося, тому що у сім’ї не вистачило грошей на черговий платіж.

Тривалий час ніхто не вірив у фізичні та астрономічні відкриття Галілея, бо вони сильно суперечили картині світу, усталеної в умах тогочасного суспільства.

Galileo Galilei

Жозеф Робер-Фльорі, 1847. Галілей перед судом інквізиції

За часів переслідування Миколи Коперника інквізицією Галілей, до якого церковні сановники тоді ставилися лояльно, особисто намагався заступитися за колегу-вченого, але не досяг успіху.

Саме Галілео Галілей винайшов телескоп, а також першим застосував його для спостереження за нічним небом. Цей учений — батько сучасної астрономії. У свій телескоп він розглядав кратери і гори на поверхні Місяця. Раніше, слідуючи твердженням Аристотеля, всі вважали, що небесні тіла мають абсолютно гладку поверхнею.

Стосунки Галілея з католицькою церквою остаточно зіпсувалися після його заяви про те, що священики повинні займатися порятунком душ, а не втручатися в науку.

За свої книги, в яких Галілей доводив, що Земля обертається навколо Сонця, вченого судила інквізиція. У провину йому ставили «зменшення авторитету Біблії». При цьому сам учений завжди вважав себе людиною релігійною і взагалі, «добрим католиком».

Офіційно Ватикан визнав помилкою переслідування Галілея за його ідеї лише в 1992 році.

Література з виставки
Galileo Galilei Антисери Д., Реале Дж. Западная философия от истоков до наших дней в 3-х томах. — СПб. : Пневма, 2002. — 880 с.
Анотація
У виданні підсумовано результати досліджень європейських істориків філософії. Видання має контрольно-навчальний характер, включає документи, фрагменти текстів мислителів різних епох, матеріали довідкового характеру, хронологічні таблиці, біографії, іменний покажчик.
Призначено для студентів, аспірантів, викладачів вишів і ліцеїв гуманітарного профілю, а також для всіх, що вивчають історію розвитку наукових і філософських ідей
Galileo Galilei Дмитриев И. С. Упрямый Галилей. — М. : Новое литературное обозрение, 2015. — 848 с. — (Серия: История науки)
Анотація
У монографії на підставі першоджерел пропонується нове трактування одного з найдраматичніших епізодів історії європейської науки початку Нового часу — інквізиційного процесу над Галілео Галілеєм 1633 року. Сам процес, як і попередні події, розглянуті крізь призму різноманітних контекстів доби: теологічного, політичного, соціокультурного, особистісно-психологічного, наукового, патронатного, риторичного, логічного, філософського тощо.
Дослідження показує, що традиційне трактування вказаної події (справа Галілея як приклад цькування великого вченого церковними мракобісами і як ілюстрація протистояння передової науки та церковної догматики) не повною мірою відповідає дійсності, спростовується також і широко поширена думка, ніби Галілей був відданий під суд інквізиції за захист теорії Коперника. Процес над Галілеєм – подія складна, багатогранна і суперечлива, про що красномовно свідчить книга І. Дмитрієва
Galileo Galilei Гиндикин С. Г. Рассказы о физиках и математиках. — М. : МЦНМО, 2001. — 448 с.
Анотація
У книзі йдеться про життя та творчість дванадцяти чудових математиків і фізиків (від XVI до XX століття), роботи яких значною мірою визначили обличчя сучасної математичної науки. Захоплююче викладені біографії великих учених зацікавлять найширші кола читачів, від старшокласників до дорослих. Всі, хто цікавиться математикою, отримають задоволення і користь від знайомства з науковими досягненнями героїв книги
Galileo Galilei Дмитриев И. С. Увещание Галилея. — Санкт-Петербург : Нестор-История, 2006. — 378 с.
Анотація
Традиційно історію «умовляння Галілея» кардиналом Р. Белларміно представляють як подію, що розгорталася виключно в концептуальному просторі конфронтації науки і релігії. У даній роботі пропонується принципово інше розуміння характеру богословської полеміки з приводу геліоцентричної теорії, яку активно захищав Галілей. Причини, динаміка та фактологічна картина подій, що призвели до умовляння Галілея, визначалися системою взаємодіючих контекстів: логіко-методологічного, конфесійно-політичного, теологічного, соціокультурного й особистісно-психологічного
Galileo Galilei Колчинский И. Г., Корсунь А. А., Родригес М. Г. Астрономы: Биографический справочник. — Київ : Наукова думка, 1986. — 512 с.
Анотація
Довідник містить понад 400 біографічних довідок про життя й діяльність астрономів всіх часів, а також деяких фізиків, математиків, філософів, чиї роботи сприяли пізнанню законів Всесвіту. У додатках наводяться короткі відомості про астрономів, чиїми іменами названі кратери на Марсі та Місяці. Дана хронологія найважливіших відкриттів в астрономії.
Розрахований на дослідників історії природознавства і техніки, викладачів шкіл і вузів, студентів, а також на широке коло читачів
Galileo Galilei Кузнецов Б. Г. Галилео Галилей.— М. : Наука, 1964.— 328 с.
Анотація
Наукова біографія великого вченого Галілео Галілея
Galileo Galilei Хеллман Х. Великие противостояния в науке. Десять самых захватывающих диспутов — М. : Диалектика, 2007. — 320 с.
Анотація
Справжня історія науки являє собою аж ніяк не тріумфальний хід. На цьому шляху мали місце численні відгалуження, бічні шляхи і навіть тупики. Також і ті, хто рухав науку вперед, її діячі, керувалися не тільки прагненням відкрити вічні істини. Будучи насамперед людьми, вони часто бували пристрасними, помилялися, ревнували до успіху колег. Ця книга розповідає про десять найбільш захоплюючих диспутів у історії науки: це процес над Галілеєм, ініційований Папою Урбаном VIII; непримиренна полеміка між великим англійським математиком Джоном Валлісом і не менш великим філософом Томасом Гоббсом; ворожнеча Ньютона і Лейбніца, яка сколихнула весь науковий світ і ще багато, багато іншого. Написана в захоплюючій, але змістовній манері, книга буде цікава широкому загалу читачів
Galileo Galilei Цейтлин З. Галилей. — М. : Журнально-газетное обьединение, 1935.— 304 с. — (Серия: Жизнь замечательных людей)
Анотація
У виданні представлена біографія Галілео Галілея, італійського фізика, механіка й астронома, одного із засновників природознавства, поета, філолога і критика
Galileo Galilei Шмутцер Э., Шютц В. Галилео Галилей. — М. : Мир, 1987. — 140 с.
Анотація
У виданні описано життя, діяльність і наукова творчість великого італійського вченого, його оточення і та чудова та важка епоха, коли зусиллями найвидатніших умів – Коперника, Кеплера і самого Галілея – був розчищений шлях для розвитку сучасного природознавства і закладені його основи. Для широкого кола читачів
Galileo Galilei Штекли А. Э. Галилей. — М. : Молодая гвардия, 1972. — 383 с. — (Серия: Жизнь замечательных людей, вып. 508)
Анотація
Біографія написана на підставі вивчення матеріалів, опублікованих у двадцятитомному персональному виданні Галілея. Це: листування, твори, документи інквізиції та замітки, що відносяться до історії його наукових відкриттів і приватного життя
Galileo Galilei Ахутин А. В. История принципов физического эксперимента от античности до XVII века. — М. : Наука, 1976. — 292 с.
Анотація
Книга присвячена дослідженню фізичного експеримента в античній науці, в науці Середніх віків і Нового часу (початковий період). Автор простежує, як упродовж історії фізики змінювався спосіб конструювання ідеального об’єкту (предмету теоретичного дослідження), спосіб уявного експериментування, саме ставлення між експериментальної діяльністю і теоретичним мисленням
Galileo Galilei Библер В. С. Кант – Галилей – Кант: Разум Нового времени в поисках самообоснования. — М. : Мысль, 1991. — 320 с.
Анотація
Перед читачем філософська книга. Зараз, у XX ст., ми часто забуваємо, що знайомство з філософським твором вимагає від читача звільнення від звичайних очікувань та мислиневих матриць, які потрібні, щоб і текст, і його автор могли бути зрозумілими. Адже саме утискання нового тексту в «матрицю» і «опалубку», яка заздалегідь існує в голові читача, і називається розумінням тексту
Galileo Galilei Идельсон Н. И. Этюды по истории небесной механики. — М. : Наука, 1975. — 496 с.
Анотація
Книга відомого астронома професора Н. І. Ідельсона складається з окремих історико-наукових нарисів-етюдів, у яких в захоплюючій формі розповідається про класичні теорії небесної механіки, теорії тяжіння, теорії конфігурації Землі, теорії рухів небесних тіл, а також про творців науки
Galileo Galilei Кирсанов В. С. Научная революция XVII века. — М. : Наука, 1987. — 342 с.
Анотація
Науково-популярна книга, головними героями якої є М. Коперник, Дж. Бруно, І. Кеплер, Г. Галілей, Р. Декарт, Хр. Гюйгенс, І. Ньютон та ін.
Книга присвячена формуванню основних уявлень класичної науки в XVII ст., процесу, який отримав назву наукової революції. Основне місце відведено фізико-математичним наукам, у розвитку яких найяскравіше відбились основні риси наукової революції. Простежуються головні лінії цього процесу, що в першу чергу пов’язані з іменами Кеплера, Галілея, Декарта, Гюйгенса і Ньютона. Враховано результати пізніших досліджень з історії науки, які дозволяють по-новому поглянути на події того часу
Galileo Galilei Спасский Б. И. История физики. — М. : Высшая школа, 1977. — Т. 1. — 320 с.
Анотація
У книзі розглянута історія фізики, включаючи середину XIX ст., а також загальні питання закономірностей розвитку цієї науки: зв’язок фізики і виробництва, фізики і філософії; спадкоємність у розвитку фізики, роль методу аналогій і моделей у цьому розвитку тощо. У книзі приділено також велику увагу методологічним питанням самої фізики
Джерела:
http://стофактов
https://foma.ru/galileo-galilej