Halloween-інсталяція

Halloween — сучасне свято, що відзначається щорічно 31 жовтня. Найбільшу популярність воно має за кордоном, вельми яскраво і пишно святкується у Великій Британії, США, Канаді, Ірландії та дещо скромніше в інших країнах.

Стародавні перекази та історія становлення свята

Перші згадки про Halloween припадають на XVI століття. Його прообраз — кельтське свято Самайн асоціювалося зі смертю, потойбічним і надприродним. Згодом Самайн поширився на всі країни Британських островів. У XIX-XX століттях йому на зміну прийшло більш сучасне свято — Halloween, що традиційно відзначається напередодні Дня усіх святих.

За переказами, в ніч проти Halloween духи, що живуть у потойбічному світі, повертаються на землю. Легенда згадує хитрого грішника Джека, якого не прийняли ані в пекло, ні в рай, і він поневірявся на землі з пекельним вогнем в руках. Щоб полум’я не згасло, Джек використовував гарбуз як ліхтар, що згодом став символом свята.

Традиції та символіка святкування Хелловіна

Вважається, для того, щоб задобрити духів і налагодити з ними контакт, необхідно принести символічне пожертвування — всілякі частування та ласощі. Діти традиційно вбираються в костюми всіляких потвор і містичних істот — Мумій, монстра Франкенштейна, відьом, злих духів і персонажів фільмів жахів, а потім обходять родичів, знайомих і сусідів, збираючи так звану «данину» — солодощі та здобу, викрикуючи при цьому фразу: «Солодощі або життя!».

Неможливо уявити Halloween і без традиційних атрибутів, якими є:

  • Світильник Джека (Джек-Ліхтар) — його створюють з гарбуза, хоча за часів Самайна, світильник виготовляли з ріпи. Гарбуз як більш дешевий і доступний овоч став використовуватися американцями з XIX століття. Зробити цей атрибут дуже просто — з гарбуза видаляються всі нутрощі, на його «обличчі» вирізається страхітливий лик, а всередину вставляється палаюча свічка. Коли вночі світильник Джека загоряється, створюється враження, що це один з духів зиркає своїми вогняними очима.
  • Потворні карнавальні костюми і маски. Їх одягають для досягнення більшої схожості з містичними істотами й монстрами. Екіпіровані в такі шати, діти випрошують солодощі в сусідів.

Хоча Halloween і не є державним святом, очевидно, що відзначають його дуже широко. Не так давно цей звичай прийшов і в Україну. Передісторія виникнення Хелловіна детально вивчається, а традиції — активно переймаються школярами та студентами, які вивчають англійську мову і цікавляться культурою англомовних країн.

Використавши «Світильник Джека», природні матеріали, свічки та сучасну літературу з англійської мови, працівники бібліотеки ІДГУ (відп. О. Усачева, Т. Мойсеєнко) зробили Halloween-інсталяцію, яка дуже зацікавила відвідувачів бібліотеки.