Оноре де Бальзак – письменник-ювіляр 2019

Оноре де Бальзак

20 травня виповнюється 220 років від дня народження французького письменника Оноре де Бальзака, одного з основоположників реалізму в європейській літературі.

Бібліотека ІДГУ (відп. Є. Усачова) презентує віртуальну виставку творів письменника та критичних матеріалів про нього

Бальзак в УкраїніТвори письменникаЛітература
Бальзак в Україні

Життя Оноре де Бальзака тісно переплелося з Україною завдяки дружині Евеліні Ганській, яка була родом із села Верхівня поблизу міста Бердичів.

Евеліна Ганська

Евеліна Ганська

Їх знайомство було романтичним. Захоплюючись творами Бальзака, Евеліна написала йому листа за загадковим підписом «Іноземка». Так розпочалося листування, що тривало 17 років!

Після першої зустрічі в Швейцарії між ними зав’язались дружні стосунки, які переросли у справжнє кохання.

До України Бальзака запросив чоловік Евеліни – Венцеслав Ганській. Він так завзято розповідав про свої землі та фабрики, про чудовий маєток і великий парк, що Бальзак пообіцяв обов’язково завітати в гості.

І ось одного літнього дня письменник з’явився у Верхівні. Побачивши садибу, освітлену променями сонця, він назвав її «маленьким Лувром», а господиню маєтку – «північною Зорею».

Знавці творчості письменника задаються питанням: «Чому Евеліна Ганська і Бальзак покохали один одного?» Захоплюючись французькими романами, можливо, їй бракувало романтики. А він, читаючи її листи, мабуть, зрозумів, що саме її описував у своїх творах. Адже в романах Бальзака так багато аристократок, які любили бідних, але талановитих молодих людей із провінції.

Після смерті чоловіка у 1841 році Евеліна Ганська та Оноре де Бальзак намагалися одружитися.

Костьол Святої Варвари в Бердичеві

Костьол Святої Варвари в Бердичеві. У 1850 р. тут відбулося вінчання Бальзака та Ганської

Проте російській підданій вийти заміж за іноземця було дуже складно: царський указ забороняв такі шлюби. Вони зустрічались у різних містах і країнах Європи: Швейцарії, Відні, Дрездені, Санкт-Петербурзі. Весь цей час Бальзак надсилав Миколі I листи з проханням дозволити одруження. В ті роки він був найпопулярнішим белетристом Європи, тож у решті-решт імператор дозволив, але з уточненням: «Під суворим наглядом».

Бальзак двічі відвідував Україну. Вона вразила письменника своїми полями і родючою землею. «…Це пустеля, царство хлібів, ці мовчазні прерії Купера, — захоплено зазначав він. — Тут починається український чорнозем, шар чорного і тучного ґрунту завтовшки футів п’ятдесяти, а іноді навіть і більше. Його ніколи не удобрюють…»

Помер письменник 18 серпня 1850 року у Парижі.

Джерела:

http://vidia.ua

https://www.ukrlib.com.ua

http://ovsyannikovat.blogspot.com

https://uk.wikipedia.org

Оноре де Бальзак в електроному каталозі бібліотеки ІДГУ

Твори письменника

«Людська комедія» (La Comédie Humaine)

Оноре де БальзакБагатотомна колекція пов’язаних між собою творів Оноре де Бальзака, в яких відображено французьке суспільство часів Реставрації та Липневої монархії. Колекція складається з 95 завершених й 48 незавершених творів (оповідань, повістей, романів та есе). Дія творів відбувається у різних місцях, водночас персонажі одних творів з’являються в інших, пов’язуючи їх між собою.
Передмова до «Людської комедії» стала літературним маніфестом критичного реалізму.


«Шагренева шкіра» (La Peau de Chagrin), 1831

Оноре де БальзакГерой роману стає володарем клаптика шагреневої шкіри – могутнього талісмана, здатного виконувати будь-які бажання. Тільки яку ціну йому доведеться заплатити за здійснення цих бажань?

 

 


«Гобсек» (Gobseck), 1830

Оноре де БальзакСкромний стряпчий Дервіль, закохана графиня де Ресто, її зневірений чоловік, блискучий світський денді Максим де Трай – усі ці люди обтяжені своїми пристрастями, пороками, боргами, зобов’язаннями. Всі вони знаходяться під владою старого цинічного лихваря Гобсека, «людини-векселя», переконаного, що «світом править золото, а золотом править лихвар»…


«Євгенія Гранде» (Eugénie Grandet), 1833

Оноре де БальзакЗаможний Анжуйський винороб Гранде надзвичайно скупий. Він живе скромно, економлячи на всьому. Про справжні розміри його статку пліткує все містечко Сомюр. Лише до однієї людини Гранде почуває пристрасть і це його єдина 20-річна донька Євгенія. Одного дня в їх життя втручається паризький кузен, розпещений світський красень Шарль Гранде…


«Батько Горіо» (Le Père Goriot), 1834

Оноре де БальзакУ пансіоні вдови Воке оселився заможний торговець Горіо. Але з часом добробут Горіо погіршується. Він збанкрутів, захворів, опустився і став посміховиськом для господині та інших постояльців.
Проте Горіо час від часу відвідують дві молоді чарівні жінки. Його сусід, студент Ежен Растиньяк, задається питанням, що ж пов’язує цих красунь з напівзлиденним старим. Ежен стежить за Горіо і розгадує його таємницю…


«Втрачені ілюзії» (Les Illusions Perdues ), 1843

Оноре де БальзакГерої роману Люсьєн і Давид – юний провінційний поет та його друг, наївний винахідник – дивляться на світ крізь рожеві окуляри. Однак, потрапивши у скрутне становище, вони мало-помалу втрачають ілюзії та пізнають, які механізми насправді керують суспільством. Настає гірка ясність: благими намірами юнаків, що дорослішають, вимощена дорога до успіху за будь-яку ціну…


«Розкоші і злидні куртизанок» (Splendeurs et misères des courtisanes), 1838

Оноре де БальзакДраматична історія Люсьєна де Рюбампре, – щирого провінційного юнака, який робить перші кроки в Парижі. Париж – це місто, де все продається і все купується: кар’єра, успіх, положення в суспільстві, довіра, любов і дружба. А своєрідним символом цього Парижа, веселого, жорстокого, брехливого й продажного, є богині півсвіту – прекрасні куртизанки, приборкувачки і спустошувальниці чоловіків …

Література
Оноре де Бальзак Рыбак Н. С. Ошибка Оноре де Бальзака /Н. С. Рыбак. – М.: Советский писатель, 1979. – 352 с.
Анотація

Роман відомого українського письменника Натана Рибака присвячений великому французькому письменнику Оноре де Бальзаку. В ньому показаний драматизм останніх років життя Бальзака, розповідається про його подорожі Україною, роман з Евеліною Ганською, яка за кілька місяців до смерті письменника стала його дружиною

Оноре де Бальзак Моруа А. Прометей, или Жизнь Бальзака /А. Моруа. – К.: Вища школа, 1987. – 528с.
Анотація

Книга відомого французького письменника розповідає про життя і творчість класика французької літератури, чудового реаліста XIX століття Оноре Бальзака

Оноре де Бальзак Бахмутский В. «Отец Горио» Бальзака /В. Бахмутский. – М.: Художественная литература, 1970. – 110 с.
Анотація

«Батько Горіо» – найбільш відомий роман Бальзака. Розглядаючи роман як завершений твір і в той же час як фрагмент «Людської комедії», В. Бахмутський вводить читача в єдиний задум і художню структуру всієї бальзаковскої епопеї

Оноре де Бальзак Ионкис Г. Э. Оноре Бальзак : Книга для учащихся старших классов средней школы /Г. Ионкис. – М.: Просвещение, 1988. – 175 с. – (Серия «Биография писателя»)
Анотація

Книга знайомить із творчою долею великого французького письменника. Особливу увагу приділено становленню метода критичного реалізму у творах Бальзака

Оноре де Бальзак Наливайко Д. С. Оноре Бальзак. Нарис життя і творчості /Д. С. Наливайко. – К.: Дніпро, 1985. – 198 с.
Анотація

Нарис присвячений життю і творчості великого французького письменника-реаліста. Його романи відтворюють широку реалістичну картину життя і звичаїв французького суспільства того часу

Оноре де Бальзак Чичерин А. В. Произведения О. Бальзака «Гобсек» и «Утраченные иллюзии»: учебное пособие для филол. спец. пед. ин-тов. /А. В. Чичерин. – М.: Высшая школа, 1982. – 95 с.
Анотація

У посібнику розглядаються два твори великого французького романіста. В них Бальзак сміливо виступає проти будь-яких проявів власницької ідеології, критикує звичаї тогочасного суспільства

Оноре де Бальзак Елизарова М. Бальзак. Очерк творчества /М. Елизарова. – М.: Художественная литература, 1951. – 94 с.
Оноре де Бальзак Татаринов В. Е. Оноре Бальзак /В. Е. Татаринов. – Харьков : Веста: Издательство «Ранок», 2002. – 64 с. – (Серия «Школьная программа»)