Книжкова виставка «Іван Мазепа. Роль і місце в історії»

Іван Мазепа. Роль і місце в історії

20 березня – день народження гетьмана України Івана Мазепи.

Іван Мазепа народився 20 березня 1639 року в с. Мазепинці під Білою Церквою на Київщині, помер 21 вересня 1709 року біля н. п. Бендери в Молдові. Найвідоміший гетьман Війська Запорозького (1687-1708), що став героєм для українських патріотів і зрадником для Росії, князь Священної Римської Імперії.

Державний діяч і політик, Іван Мазепа був одним із найвправніших дипломатів тодішньої Європи, полководцем і водночас поетом. У його віршах найвідчутніше відлунюють патріотичні мотиви, вболівання за долю України. Різноманітна природна обдарованість поєднувалася в ньому з високою освіченістю.

Іван Мазепа. Роль і місце в історії

Українське (козацьке) бароко в архітектурі

Гетьман Мазепа щедро фінансував розвиток мистецтва, зокрема архітектури й малярства. За його підтримки українські міста прикрашалися новими й реставрованими дивовижними храмами. Ці величні, розкішні споруди названі мистецтвознавцями «Мазепиним бароко».

Як державний діяч Іван Мазепа всіляко опікувався зміцненням військової справи, особисто брав участь у воєнних походах і морських операціях, спробував відновити український флот.

Іван Мазепа намагався зробити з України європейську державу, підняти й зміцнити значення та престиж гетьманської влади. Жодний із гетьманів не зробив так багато, як Мазепа, для розвитку культури й духовності українського народу. Його спроба вирвати Україну з-під московського ярма, реалізувати велику ідею незалежної самостійної Української держави зазнала поразку. Але протягом трьох століть ця ідея жевріла в серцях найкращих синів і дочок українського народу. Корені сучасної незалежної України певною мірою лежать у великих ідеях Мазепи.

З нагоди 380-ої річниці від дня народження гетьмана Лівобережної України Івана Мазепи у фойє головного корпусу розгорнуто книжкову виставку «Іван Мазепа. Роль і місце в історії». Книжкові видання, розміщені на експозиції, розповідають про життя та діяльність гетьмана і відкривають маловідомі факти з його життя. Серед них, увагу зацікавленого читача привернуть такі книги, як «Меч і перо» Яра Славутича, «Мазепа» Миколи Костомарова, «Гетьман Мазепа та його доба» Бориса Крупницького, «Гетьманська Україна» – книга із серії «Україна крізь віки» та ін.

Виставку підготували С. Сова, О. Колеснікова та інші працівники бібліотеки ІДГУ.

Список літератури