Джек Лондон – письменник-ювіляр 2021

Нехай краще я буду попелом, ніж пилом,
Нехай краще вичерпається моє полум'я у сліпучий спалах,
ніж цвіль задушить його!
Джек Лондон

Цього письменника часто називають утіленням американської мрії. Він створив себе сам, розраховуючи тільки на свої сили і свою наполегливу працю.

Джек Лондон - письменник-ювіляр 2021Огляд творівКритичні матеріали

Джек Лондон (англ. Jack London, справжнє ім’я — Джон Ґри́фіт Че́йні, англ. John Griffith Chaney) народився 12 січня 1976 року в Сан-Франциско. До вашої уваги деякі факти біографії улюбленого письменника, огляд найвідоміших творів та критичні матеріали про нього.

Джек Лондон

Юність Джека Лондона припала на час економічної депресії та безробіття. Він рано почав самостійне трудове життя і змінив багато професій: продавав газети, працював на консервній фабриці, був «піратом на устриць», золотошукачем, а всяку вільну хвилину витрачав на читання.

У 1893 році він найнявся матросом на промислову шхуну, що відправлялася ловити котиків до берегів Японії і в Беринговому морі. Перше плавання дало Лондону багато яскравих вражень, які потім лягли в основу його морських розповідей і романів. Того ж року він написав нарис «Тайфун біля берегів Японії» (Typhoon off the Coast of Japan), за який отримав першу платню (25 доларів), і який став початком його літературної кар’єри.

У 1894 році письменник взяв участь у поході армії безробітних на Вашингтон, де був арештований за соціалістичну діяльність. Написав нарис «Тримайся!».

У 1897 році, захоплений «золотою лихоманкою», письменник вирушив до Клондайку. Золота він так і не знайшов, проте, як пізніше зізнався, «на Клондайку я знайшов себе, там всі мовчать, всі думають, там отримуєш інший погляд на життя». Колорит і романтика півночі, сильні характери, боротьба з труднощами стали основою Північних розповідей, які принесли йому успіх і славу. У цих оповіданнях підкреслюється, що суспільство розбещує людей, робить їх жадібними, а життя на лоні природи очищує й виправляєїх.

Джек Лондон на будівництві “Снарка”, 1906

У 1907–1909 роках Джек Лондон здійснив подорож на яхті «Снарк», наприкінці якої написав роман «Мартін Іден» (Martin Eden). Історія подорожі викладена в автобіографічному нарисі «Подорож на яхті „Снарк“» (The Cruise of the Snark).

 

Упродовж 17 років письменник не розлучався з блокнотом, куди записував усі думки і спостереження, які могли стати в нагоді йому в роботі, і що б не відбувалося, кожного дня створював 5 сторінок тексту, випускаючи по 2, навіть по 3 книги на рік. Загалом він написав 20 романів, 3 п’єси і понад 200 оповідань.

Джек Лондон працює

Помер Джек Лондон у Каліфорнії 22 листопада 1916 року в містечку Глен-Елен. Він мав коротке, але яскраве й насичене життя, був авантюристом й хуліганом, мав слабкість до алкоголю, любив жінок…

Останніми роками він страждав від ниркового захворювання і під час одного з нападів болю не розрахував дозу прописаного йому морфію. Найпоширенішою версією смерті письменника є самогубство.

Що не кажи, але ніщо так не допоможе зрозуміти характер та світогляд письменника, як його твори.

*  *  *

Переглянути віртуальну виставку «Джек Лондон – письменник-ювіляр 2016»
Тайфун біля берегів Японії (Typhoon off the Coast of Japan)

Джек ЛондонРанок 10 квітня 1893 року біля берегів Японії видався чудовим, але рульовий шхуни «Софі Сезерленд» зранку був схвильований. Не до добра воно, червоне сонце зранку. Вже до третьої години дня барометр став падати, морем ходили грізні, темні хвилі, а до ночі вітер досяг сили шторму…

Тримайся! (Holding Her Down)

Джек ЛондонЩоб проїхати на трансконтинентальному поїзді зайцем, потрібний дійсний талант бродяги. Нелегко витримати протистояння з чотирма людьми, які нишпорять поїздом у надії знайти тебе і скинути…

Оповідання Південних морів (South Sea Tales)

Джек ЛондонДія більшості оповідань відбувається на островах південної частини Тихого океану або на морських суднах. До збірки увійшли: «Дім Мапуї» (The House of Mapuhi), «Маукі» (Mauki), «Язичник» (The Heathen) та інші.

Син Вовка (The Son of the Wolf)

Джек ЛондонЗагартований суворою Північчю, сміливий мандрівник Скреф Маккензі має намір взяти за дружину дівчину з місцевого індіанського племені Стиксів. Однак він стикається з наполегливим небажанням індіанців ділитися своїми жінками з білими прибульцями…

Бог його батьків (The God of His Fathers)

Джек ЛондонУ володіння Батіста Червоного, в холодну країну, де не визнають ніякого Бога, прибув місіонер-євангеліст…

   
Діти морозу (Children of the Frost)

Джек Лондон Збірка історій про життя племен Аляски та Алеутських островів, суворі звичаї Півночі й про появу білої людини в споконвічно індіанських землях

 
Дочка снігів (A Daughter of the Snows)

Джек ЛондонФрона Уейлз — дочка одного з найбагатших і найвпливовіших людей на Півночі — після отримання освіти в Парижі повертається до суворої реальності Юкону. Тут вона знайомиться з двома чоловіками, які починають боротися за її серце…

Біле ікло (White Fang)

Джек ЛондонВін народився на Алясці й спочатку був диким вовком. Його доля змінювалася багато разів — він був їздовим собакою, був і бійцевим псом. Але одного разу він зустрів свою Людину. Чоловік врятував йому життя. У свій час вовк відплатить йому тим же…

Поклик предків (The Call of the Wild)

Джек ЛондонТорговці собаками викрадають з господарського будинку Бека, молодого пса-полукровку і продають на Аляску. Сувора земля, захоплена Золотою Лихоманкою, так несхожа на його сонячну батьківщину, вимагає від Бека всіх життєвих сил. Якщо він не зможе воскресити в собі пам’ять диких предків, то неминуче загине…

Смок Беллью (Smoke Bellew)

Джек ЛондонЗніжений, розпещений Смок приїжджає до Аляски і потім перероджується. Північ перетворює його на мужню і сміливу людину

   
Людина безодні (The People of the Abyss)

Джек ЛондонЗбірка соціологічних нарисів про життя нижчих верств населення Лондона

     
Морський вовк (The Sea-Wolf)

Джек Лондон Один із найвідоміших романів Джека Лондона про капітана Вовка Ларсена. Цей роман має багато спільного з Північними розповідями, з тим настроєм, у якому створювалися вони. «Морський вовк» написаний у традиції морського пригодницького роману. Його дія розгортається у межах морської подорожі, на тлі численних пригод.

Дослідники творчості письменника кажуть, що «Морський вовк» ознаменував нову віху в американській літературі. Він задав новий тон сучасному роману, зробив його більш тонким, складним, серйозним.

Подорож на яхті «Снарк» (The Cruise of the Snark)

Джек ЛондонАвтор описує численні труднощі в будівництві «Снарка», своє навчання морської навігації, надбання досвіду лікування далеко від цивілізації та інші деталі цієї авантюри. Він відвідує екзотичні місця, в тому числі Гаваї та Соломонові острови, зроблені ним фотографії дають уявлення про ці віддалені куточки Тихого океану початку XX століття

Мартін Іден (Martin Eden)

Джек ЛондонОдного разу молодий моряк на ім’я Мартін Іден врятував від смерті незнайомого юнака. Той у подяку запросив його на звану вечерю. Вперше опинившись у шляхетному товаристві, необтесаний і незграбний Мартін знайомиться з сестрою юнака Рут Морз, яка вмить підкорює його серце. Мартін розуміє, що йому — простому хлопцеві — ніколи не бути разом з такою дівчиною, як Рут. Однак Мартін Іден не вміє здаватися і приймає рішення зав’язати з колишнім життям і стати кращим, розумнішим та освіченішим, щоб завоювати серце Рут…

Маленька господиня великого будинку (The Little Lady of the Big House)

Джек ЛондонВ основі сюжету – «любовний трикутник». Роман присвячений відносинам сильних за духом особистостей і показує міць і глибину почуттів, які здатне породжувати кохання.

Роман сповнений хитросплетінь, любовних інтриг і при цьому наскрізь просякнутий благородністю і честю…

Серця трьох (Hearts of Three)

Джек ЛондонФренсіс Морган, син померлого мільйонера, вирушає на пошук скарбів засновника роду — грізного пірата Генрі Моргана. Потім несподівана зустріч, несподіваний полон, звільнення, гонитва, скарби, село Втрачених Душ з прекрасною королевою… Події відбуваються майже безперервно, герої, не встигнувши вибратися з одного неприємного становища, відразу ж потрапляють до іншого…

Любов до життя (Love of Life)

Джек ЛондонДвоє поплічників рухаються на Південь, вони біжать від холодних обіймів Зими і смерті, яку вона несе. Але коли один із них отримує травму, його компаньон кидає супутника напризволяще. Але бідолаха твердо має намір вибратися і вижити, незважаючи ні на що, адже його любов до життя така велика…

Час-не-чекає (Burning Daylight)

Джек Лондон «Час-не-чекає» – прізвисько головного героя роману. Елам Харніш – людина сильної волі, ризиковий і удачливий. Розбагатівши на півночі на золотих копальнях, він відправляється на південь, до Каліфорнії, трощити фінансових королів, де згодом дуже круто змінює своє життя

Залізна п’ята (The Iron Heel)

Джек ЛондонЦей роман – нібито щоденник дружини Ернеста Евергарда, одного з лідерів соціалістичного руху в США початку ХХ століття. Щоденник був захований і лише через 700 років виявлений і опублікований уже в державі переможного соціалізму

Лондон Джек /Зарубіжні письменники. Енциклопедичний довідник. : у 2 т. / За ред. Н. Михальської та Б. Щавурського. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2006. — Т. 2: Л — Я. — С. 63-69. — Режим доступа: https://chtyvo.org.ua
Леонід Кононович про Жанну д’Арк, Джордано Бруно, Джека Лондона, Рабіндраната Тагора, Богдана-Ігоря Антонича /Леонід Кононович. — Київ : Грані-Т, 2008. — 96 c. — Серія: Життя видатних дітей
Джек Лондон Лондон Ч. Жизнь Джека Лондона [документальное произведение] / Чармиан Лондон, пер. С. Займовского // Железная пята. Кража. Черри. Жизнь Джека Лондона. — Харков : Фолио, 1995. — С. 363-505
Джек Лондон Танасейчук А. Джек Лондон /Андрей Танасейчук. — М.: Молодая гвардия, 2017. — 336 с. — Серия: Жизнь замечательных людей (ЖЗЛ), Выпуск 1659 (1859) Зміст
  • Андрей Танасейчук. Об «интертекстуальности», биографическом жанре и Джеке Лондоне (статья), стр. 6-10
  • Андрей Танасейчук. Джек Лондон: Одиночное плавание (монография), стр. 11-320
  • Основные даты жизни и творчества Джека Лондона, стр. 321-327
  • Книги Джека Лондона, вышедшие посмертно, стр. 328
  • Краткая библиография, стр. 329
Джек Лондон Стоун И. Джек Лондон /Ирвинг Стоун. — М.: Молодая гвардия, 1962. — Серия: Жизнь замечательных людей (ЖЗЛ). Зміст
  • Ирвинг Стоун. Предисловие (статья, перевод М. Кан)
  • Ирвинг Стоун. Моряк в седле. Биография Джека Лондона (роман, перевод М. Кан)
  • Виль Быков. Послесловие (статья)
  • Виль Быков. Основные даты жизни и творчества Джека Лондона (статья)
  • Виль Быков. Краткая библиография (статья)
Джек Лондон Быков В. На родине Джека Лондона /Виль Быков. — М.: Детгиз, 1962. — 88 с. Анотація

В книге рассказывается о жизни замечательного американского писателя Джека Лондона (1876-1916), о людях, которые его знали, и о местах, связанных с его деятельностью. Автору этой книги, аспиранту филологического факультета МГУ, довелось посетить места, где вырос и провел значительную часть своей жизни Джек Лондон, — Окленд и Глен-Эллен, услышать живые воспоминания друзей, родственников писателя и ознакомиться с его письмами, рукописями произведений, записными книжками, хранящимися в Хантингтонской библиотеке. Всё это позволило автору написать книгу о Джеке Лондоне на основе живых, непосредственных впечатлений

Джек Лондон Конан Дойль А. Посмертные письмена известных писателей /[Оскар Уайльд, Джек Лондон, лорд Нортклифф, Диккенс, Конрад, Джером] / А. Конан Дойль, пер. В. Михалюк // Истории, рассказанные у камина : Собр. соч. — Т. 10. — Харьков: Клуб семейного досуга, 2009. — С. 109-127. — Серия: Миры Конан Дойла
Джек Лондон Андреев Л. О Джеке Лондоне // Леонид Андреев. Собрание сочинений в шести томах. Том 6. — М.: Художественная литература, 1996. — С. 507-509.
Джек Лондон Зверев А. М. Джек Лондон: величие таланта и парадоксы судьбы /А. М. Зверев // Джек Лондон. Сочинения в двух томах. Том I. — Київ: Днiпро, 1987. — С. 5-18
Джек Лондон Беляев А. Предисловие [к роману Джека Лондона «Железная пята»] /Александр Беляев // Джек Лондон. Собрание сочинений в 20 томах. Том 19. Железная пята. Люди бездны. — М.: Терра, 1999. — С. 7-8. — Серия: Джек Лондон. Собрание сочинений в 20 томах
Джек Лондон Куприн А. Заметка о Джеке Лондоне // Александр Куприн. Собрание сочинений в девяти томах. Том 9. — М.: Правда, 1964. — С. 493-495. — Серия: А. Куприн. Собрание сочинений в девяти томах.
Джек Лондон Замятин Е. Предисловие [к книге: Джек Лондон. Сын волка и другие рассказы. 1919] // Евгений Замятин. Собрание сочинений. Том 4. Беседы еретика. — М.: Республика, 2010. — С. 373-376. — Серия: Евгений Замятин. Собрание сочинений в пяти томах
Джек Лондон Полевой Б. Несколько слов о Джеке Лондоне /Борис Полевой // Любовь к жизни / Д. Лондон — М.: Детская литература, 1984. — С. 3-8. — Серия: Школьная библиотека
Джек Лондон Пальцев Н. Судьба аргонавта в Америке. Одиссея Джека Лондона /Николай Пальцев // Зов предков. Белый Клык. Сердца трех / Д. Лондон. — М.: Пушкинская библиотека, АСТ, 2006. — С. 5-20. — Серия: Золотой фонд мировой классики
Джек Лондон Мулярчик А. Возвращение к Джеку Лондону /[Предисловие] / Александр Мулярчик // Белый клык. Мартин Иден. Рассказы / Д. Лондон — М.: Художественная литература, 1984. — С. 3-22
Джек Лондон Мулярчик А. Наш современник Джек Лондон /Джек Лондон. Северная Одиссея. — М.: Художественная литература, 1988. — С. 5-10
Джек Лондон Зверев А. М. Непривычный Джек Лондон /Алексей Зверев // Мартин Иден. Рассказы. / Д. Лондон. — М.: Правда, 1985. — С. 582-590
Джек Лондон Ковалев Ю. Заметки о Джеке Лондоне /Юрий Ковалев // Джек Лондон. Собрание сочинений в шести томах. Том І. — СПб.: Лениздат, 1994. — С. 5-16
Джек Лондон Танасейчук А. Главный роман Джека Лондона /Андрей Танасейчук // Мартин Иден / Д. Лондон. — СПб.: Речь, 2018. — С. 536-532