Марк Твен – письменник-ювіляр 2020

30 листопада виповнюється 185 років від дня народження Марка Твена, американського письменника, гумориста, сатирика, журналіста, громадського діяча. До цієї дати працівники бібліотеки ІДГУ підготували віртуальну виставку, яка знайомить із найбільш відомими творами письменника, та критичними матеріалами про нього.

БіографіяНайвідоміші твориКритичні матеріали

«Вся сучасна американська література
вийшла з однієї книжки Марка Твена «Пригоди Гекльберрі Фінна»
Ернест Гемінгвей

Семюель Ленгхорн Клеменс (справжнє ім’я письменника) народився у селищі Флорида, штат Міссурі 30 листопада 1835 року. Авторський знак «Марк Твен» походить від «mark twain» – морський термін для визначення рівня води.

Упродовж життя Марк Твен опановував безліч професій: працював на пароплаві, служив солдатом, випробовував долю золотошукача, згодом улаштувався репортером і зрештою став письменником.

Успіх прийшов до нього після виходу книги «Простаки за кордоном», в основі якої – дорожні нотатки, написані Твеном-кореспондентом «Alta California» и «New-York Tribune». Подорожуючи Європою, майбутній письменник відвідав Одесу, Ялту і Севастополь. В «Одеському віснику» від 24 серпня 1867 року було надруковано «Адрес» американських туристів, написаний Твеном.

У 1876 році побачила світ книга, яка назавжди внесла ім’я Марка Твена в історію світової літератури. Це були знамениті «Пригоди Тома Соєра». Твен писав: «…більшість пригод, описаних у цій книзі, відбувалося насправді: дві-три сталися зі мною, решта – з моїми товаришами»

Улюблене хоббі

Улюблене хоббі

Як будь-яка людина, Твен мав свої слабкості та пристрасті. Насамперед, він був завзятим курцем. У кімнаті завжди знаходилося двадцять-тридцять набитих тютюном трубок, і він курив їх одну за одною, не відриваючись від роботи. Ще одна пристрасть Твена – більярд.

Oкрім літератури, Марк Твен захоплювався наукою. Він товаришував з Ніколою Теслою і часто відвідував його лабораторію.

Останні роки життя Марка Твена були затьмарені глибокою депресією, викликаною смертю дружини і трьох з чотирьох дітей.

Могила Марка Твена

Могила Марка Твена

Він казав: «Я прийшов у світ з кометою Галлея у 1835 році. Наступного року вона прийде знову, і я хочу піти з нею. Якщо цього не трапиться, це буде найбільше розчарування в моєму житті. Ми прийшли разом, ми повинні разом піти».

20 квітня 1910 року комета Галлея повернулась, і вже наступного дня Марк Твен помер. Його поховали на кладовищі Вудлон в Ельмірі (штат Нью-Йорк), а на могилі встановили пам’ятник заввишки в два сажні як данину знаменитому псевдоніму.

Але, мабуть, найкращій пам’ятник письменнику – це його книги, які залишаються з нами назавжди.

Пригоди Тома Соєра

Одна з найкращих дитячих книг у світовій літературі.

Невтомний шибеник Том Соєр не терпить монотонності. Дух авантюризму та жага пригод штовхають хлопчика на усілякі витівки і відчайдушні вчинки. Але навіть із найнебезпечніших і найнесподіваніших ситуацій йому завжди вдається вийти з честю та гідністю.

Романтика пригод, вірна дружба, перше кохання, радості та смутки, гумор і щирість — все це та багато іншого чекає читача на сторінках книги.

Пригоди Гекльберрі Фінна

Продовження «Пригод Тома Соєра». Головний герой — колишній безпритульний, бешкетник Гекльберрі Фінн — відчайдушно не бажає жити за «домашніми» правилами: ходити до школи, носити пристойний одяг і взагалі поводитися чемно. Він тікає з гостинної родини вдови Дуглас назустріч свободі, небезпекам і справжнім вчинкам. І звичайно, жодна пригода не обійдеться без участі приятеля Гека — Тома Соєра…

Том Соєр – детектив

Цього разу Том Соєр грається в детектива. Хоча це не гра. Він розшукує викрадача дорогоцінного діаманта, розкриває насправді жахливий злочин і рятує хорошу людину від несправедливого вироку. А потім вирішує відправитися за кордон. Хлопець мріє стати заможним та показати всім, на що здатен. Друзі Тома теж мріють про далекі краї. Приєднуйтеся й ви до охочих вирушити назустріч цікавому та невідомому… На вас чекає купа несподіванок!

Принц і жебрак

Найвідоміша історична повість Марка Твена. Головні герої — англійський принц і хлопчик-жебрак — міняються ролями. Вони із захватом пристосовуються до нових умов життя, хоча на їхню долю випадають не лише приємні миті. Зрештою герої розуміють, що життя кожної людини має свої принади та свої труднощі і лише мудрі й гідні вчинки роблять нас по-справжньому щасливими.

Янкі з Коннектикуту при дворі короля Артура

Це не лише сатирична пародія на лицарські романи, а й одна з перших (у художній літературі) подорож у часі.

Головний герой, звиклий до комфортного життя в Америці ХІХ століття, неочікувано потрапляє до епохи середньовіччя, та ще й у королівство легендарного британського короля Артура. Проте підприємливий і винахідливий янкі швидко адаптується до нових незвичних умов і, застосовуючи свої знання науки, техніки та історії, починає творити «чари» — змінювати британське суспільство за зразком сучасної йому Америки. Книга сповнена іронії та справляє незабутнє враження.

Простаки за кордоном, або Шлях нових паломників

Іронічна, дотепна і надзвичайно пізнавальна історія про подорож американців Старим Світом підкорила читачів та розійшлася величезними тиражами. А сам Марк Твен прийшов до висновку, що той, хто проживає свій вік в одному якомусь куточку світу, ніколи не навчиться терпимості, не зможе широко і тверезо дивитися на життя. Майже через сто п’ятдесят років після виходу книги з ним складно не погодитися.

Життя на Міссісіпі

Про що ця книга? – Про життя! Автор закоханий у річку і пароплави – це важко не помітити. Він дає собі волю і створює щось середнє між дорожніми нотатками, мемуарами і романом-есе. Поезія річки і проза професії лоцмана сплітаються де гармонійно, де нарочито безглуздо. Молодий на той час американський гумор здається хлоп’ячим – він так само трохи грубуватий, побудований на гіперболі, але веде своє походження від захоплюючого відчуття повноти життя.

Твен Марк //Зарубіжні письменники. Енциклопедичний довідник : у 2 т./ За ред. Н. Михальської та Б. Щавурського. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2006. — Т. 2: Л — Я. — С. 588. Режим доступу: http: chtyvo.org.ua
Дереш Л. Марк Твен — глибина достатня! [дитинство Марка Твена] / Любко Дереш // Про Миколу Гоголя, Марка Твена, Ніколу Теслу, Альберта Ейнштейна, Стівена Кінга. – Київ: Грані-Т, 2007. – С. 21-29. — Серия: Життя видатних дітей
Мендельсон М. Марк Твен /М. Мендельсон. — М.: Молодая гвардия, 1964. — 432 с. — Серия: Жизнь замечательных людей (ЖЗЛ). Вып. 16 (263)
Мендельсон М. Марк Твен — юморист и сатирик /М. Мендельсон // Приключения Тома Сойера. Приключения Гекльберри Финна. Рассказы / М. Твен. — М.: Художественная литература, 1971. — С. 5-18.
Старцев А. Марк Твен и Америка /А. Старцев. — М.: Советский писатель, 1963. — 308 сс.
Анотація

В книге А. Старцева «Марк Твен в Америка» биография и творчество великого американского писателя рассматриваются в связи с основными проблемами его времени. Начавши свой творческий путь как беспечный юморист, Марк Твен с годами все глубже проникает в жизнь своих соотечественников, становится вдумчивым летописцем глубоких социальных противоречий своей эпохи, страданий американского народа, его надежд. Этот путь Марка Твена показан в книге на материале его важнейших произведений: «Простаки за границей», «Приключения Тома Сойера», «Приключения Гекльберри Финна», «Янки из Коннектикута при дворе короля Артура», «Таинственный незнакомец». Используя новые, неизвестные нашему читателю биографические материалы, автор рисует сложные, нередко мучительные взаимоотношения писателя с его современниками, с семьей, с собратьями по перу. Освободившись от буржуазно-демократических иллюзий ранних лет, Марк Твен усваивает к зрелым годам проницательный и гневный взгляд на эксплуататорскую цивилизацию, на капитализм. Он заканчивает свою жизнь одиноким и непонятным в своей стране, где все более торжествует «американский образ жизни», но становится близким писателем для передовых людей в США и во всем мире

Фонер Ф. Марк Твен — социальный критик = Mark Twain: Social Critic / Ф. Фонер. – М.: Издательство иностранной литературы, 1961. — 416 с.
Анотація

Монография о творчестве Марка Твена

Марк Твен и его роль в развитии американской реалистической литературы : сборник статей. — М.: Наука, 1987. – 240 с.
Зміст
Я. Н. Засурский. Марк Твен и его традиции в литературе США (статья)
Раздел первый

  • П. В. Балдицын. Новеллистика Марка Твена (статья), стр. 11-35
  • Е. А. Стеценко. Книги путешествий Марка Твена (статья), стр. 35-51
  • Е. А. Стеценко. Автобиографическая проза Марка Твена (статья), стр. 52-71
  • А. М. Шемякин. Историческая проза Марка Твена (статья), стр. 72-86
  • П. Политический памфлет Марка Твена (статья), стр. 87-108
  • А. М. Зверев. Последняя повесть Марка Твена (статья), стр. 109-132

Раздел второй

  • А. М. Зверев. О специфике смехового искусства Марка Твена (статья), стр. 133-156
  • Т. Л. Морозова. Проблема трагического в творчестве Марка Твена (статья), стр. 156-178

Раздел третий

  • Е. А. Стеценко. О художественных традициях Марка Твена в американском реалистическом романе (статья), стр. 179-195
  • С.А. Чаковский. Твен и Фолкнер (статья), стр. 196-222
  • Н. А. Шогенцукова. Антиутопическое начало в позднем творчестве Марка Твена и современная антиутопия (статья), стр. 223-239

Надеждин Н. Марк Твен. «Мой приятель Гек Финн» — М.: Майор, Издатель А. И. Осипенко, 2008. – 192 с.
Анотація

В книге представлена беллетризованная биография классика американской литературы Марка Твена. Создав бессмертные образы Тома Сойера и Гекльберри Финна, Твен, по сути, задал каноны литературы для юношества (хотя адресовал свои книги вовсе не детям, а взрослому читателю). Великий юморист, неутомимый путешественник, блистательный рассказчик, Марк Твен был еще и неординарной личностью, обладал талантом оратора, умел по-настоящему дружить и по-настоящему любить. Книги этого выдающегося человека вызывают читательский интерес и сегодня, спустя столетие после его ухода из жизни. Более того, без историй о Геке Финне и Томе Сойере мы бы вряд ли когда-либо прочли «Над пропастью во ржи» Сэлинджера, романы Хемингуэя, Фицджеральда и других великих писателей Америки XX столетия… Биографические рассказы о Марке Твене иллюстрированы редкими фотографиями, сделанными в разные периоды его жизни

Зверев А. М. Мир Марка Твена – М.: Детская литература, 1985. – 176 с. – Режим доступу: https://imwerden.de
Зміст
  • Алексей М. Зверев. Мир Марка Твена (очерк)
  • Флорида и Ганнибал, стр. 5-28
  • От реки к океану, стр. 29-50
  • Марк Твен . В. Балдицын улыбается, стр. 51-76
  • Удивительный мальчик Том, стр. 77-94
  • На плоту, стр. 95-112
  • Свет истории, стр. 113-146
  • Клокочущий вулкан, стр. 147-171
  • Основные даты жизни и творчества Марка Твена, стр. 172-174
Зверев А. М. Философская проза Марка Твена /А. М. Зверев // №44, Таинственный незнакомец / М. Твен. — М.: Политиздат, 1990. — С. 6-16. — Серия: Библиотека атеистической литературы

Зверев А. М. Марк Твен с Великой Миссисипи /А. М. Зверев // Приключения Тома Сойера. Приключениям Гекльберри Финна. Принц и нищий / М. Твен. — М.: Детская литература, 1978. — С. 3-16. — Серия: Библиотека мировой литературы для детей
Зверев А. М. Марк Твен о великой Миссиссиппи /А. М. Зверев // Приключения Тома Сойера. Приключения Гекльберри Финна. Принц и нищий / М. Твен. – М.: Терра – Terra, 1994. — С. 3-16. — Серия: Зарубежная классика — детям
Зверев А. М. «Искусство Марка Твена многое вобрало в себя из накопленного им журналистского опыта…» /А. М. Зверев // Инностранная литература. – № 1, 1985. – С. 217-218
Аренев В. Марк Твен. Вечный лоцман /В. Аренев // Будущее несбывшееся, или На плечах гигантов. — СПб.: АураИнфо, Группа МИД, 2020. — С. 99-110. — Серия: Лезвие бритвы
Борхес Хорхе Луис. Оправдание Марка Твена = Una vindicación de Mark Twain / перевод Б. Дубина // Страсть к Буэнос-Айресу. Произведения 1921-1941. — СПб.: Амфора, 2000. — С. 504-508.
Анотація

Эссе, посвященное творчеству Марка Твена, написанное в форме полемики с неким журналистом, утверждающим, что М. Твена нельзя считать «по-настоящему» американским писателем

Мустафина Е. Европейская тема в творчестве Марка Твена Е. Мустафина // «…Лучших строк поводырь, проводник просвещения, лучший читатель!»: Книга памяти А. М. Зверева. — М.: РГГУ, 2006. — С. 49-67.
Аникин Г. Марк Твен — сатирик /Г. Аникин // Приключения Гекльберри Финна. Рассказы. Памфлеты / М. Твен. — М.: Художественная литература, 1983. — С. 3-18. — Серия: Библиотека литературы США
Чумаков С. О Сэме Клеменсе — Марке Твене /С. Чумаков // Приключения Тома Сойера. Приключения Гекльберри Финна / М. Твен. — М.: Эксмо, 2004. — С. 5-12. — Серия: Зарубежная классика
Чуковский К. Марк Твен. Приключения Тома // Корней Чуковский «Том 3. Высокое искусство. Из англо-американских тетрадей». – М.: Терра-Книжный клуб, 2001. — 608 с. — Серия: Корней Чуковский. Собрание сочинений в 15 томах
Ковалев Ю. «Марк Твен прожил семьдесят пять лет…» /Ю. Ковалев // Инностранная литература. – № 11, 1985. – С. 151-153
Злобин Г. Смех и слёзы Марка Твена /Г. Злобин // Правдивая история / М. Твен. — М.: Детская литература, 1984. — С. 3-14 с.
Злобин Г. Краткая летопись жизни и творчества Марка Твена /Г. Злобин // Правдивая история / М. Твен. — М.: Детская литература, 1984. — С. 312-318
Быков Д. Марк Твен /Д. Быков // Внеклассное чтение : сборник. — М.: ПРОЗАиК, 2017. — С. 275-286.
Сапожников Л. Бесіда про прогностику. За участю Марка Твена, Старого Морського Вовка, Прогнозиста (він же автор бесіди – інженер Леонід Сапожников) і безіменного, але в’їдливого Скептика // Наука і суспільство, 1970, №7 — С. 10-15
Хоуэллс Уильям Дин. Марк Твен. Разбор У. Д. Хоуэллс // Возвышение Сайласа Лэфема. Гость из Альтрурии. Эссе. — М.: Художественная литература, 1990. — С. 599-603. — Серия: Библиотека литературы США