18 травня – Міжнародний день музеїв

Міжнародний день музеїв — щорічне свято, яке відзначається 18 травня.

Вперше Міжнародний день музеїв відсвяткували в 1977 році. Тоді ж був запропонований девіз свята:

Музеї – важливий засіб культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру між народами.

Міжнародний день музеївДеякі книги з виставки«Музейні» книги

Досі невідомо, де і коли виник перший музей.

Стародавні греки будували храми, присвячені вічноюним музам, дочкам Зевса-громовержця і Мнемосини, богині пам’яті. Такі храми називали мусейонами (в перекладі з грецької – «житло муз»). Мусейонами або музеями згодом почали називати спеціальні кімнати в давніх бібліотеках, де зберігалися рідкісні книги та незвичайні предмети.

У нові часи чисельні археологічні експедиції наповнили сенсаційними знахідками всю Європу. Почалось масове колекціонування мистецьких артефактів. Далі їх почали виставляли для загального огляду і це сприяло справжньому музейному буму.

З початку ХХ століття й донині розвиток музейної політики визначається державою. Музеї стали візитівками окремих країн, наприклад, Лувр – Франції, Прадо – Іспанії, Метрополітен – США.

Музей книги і друкарства України

В Україні збережено значну кількість об’єктів нерухомої культурної спадщини, починаючи від стоянки раннього палеоліту Виноградівського району на Закарпатті (близько мільйону років), Кирилівської стоянки в Києві (майже 40 тисяч років), до зовсім молодих пам’яток архітектури та монументального мистецтва, збудованих у минулому столітті. У світі добре відомі занесені до списку світової спадщини ЮНЕСКО архітектурні ансамблі Софії Київської та Печерської Лаври в Києві, собору Святого Юра в історичному центрі Львова.

Зараз в Україні діє близько 500 державних та комунальних музеїв, у тому числі національні заклади, зокрема Національний заповідник «Софія Київська», Національний історико-культурний заповідник «Києво-Печерська лавра», Національний музей історії України, Національний художній музей України, Національний музей Тараса Шевченка, Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», Національний музей-заповідник українського гончарства (с. Опішня), Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років», Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького.

Крім того, є відомчі, приватні, віртуальні музеї та музейні кімнати, що діють при школах, будинках культури, підприємствах тощо.

В м. Ізмаїл функціонують 5 музеїв: музей Суворова, діарама, музей Придунавя, картинна галерея та музей пароплавства.

Музей ім. О.А. Суворова

Перший музей у нашому місті з’явився 7 листопада 1946 року. Це був Історичний музей ім. О. А. Суворова. Сьогодні він є одним з небагатьох суворовських музеїв, що діють на території країн колишнього Радянського Союзу, і єдиним музеєм військової історії в Одеській області.

Працівники бібліотеки ІДГУ приділяють значну увагу історії розвитку музейної справи, яка відображає історію розвитку нашого суспільства, оскільки музеї разом з нами переживають періоди розквіту, застою та занепаду. У зв’язку з цим пропонуємо Вашій увазі виставку книг та списки літератури.

До Вашої уваги деякі книги з виставки

Боряк О. Україна: етнокультурна мозаїка. – К. : Либідь, 2006. – 325 с.
Васіна З. Український літопис. Вбрання. – К. : Мистецтво, 2006. – 443 с.
Мозаїки та фрески Софії Київської. – К. : Мистецтво, 1975. – 53 с.
Арган Дж. История итальянского искусства. – М. : Радуга, 1990. – 319 с.
Кара-Васильєва Т. Декоративне мистецтво України ХХ століття. – К. : Либідь, 2005. – 276 с
Государственный музей Т.Г. Шевченко. Фотокнига. – К. : Мистецтво, 1983. – 142 с.
Соколов О. А. Музеи Одессы. – Одесса : Маяк, 1975. – 12 с.
Юренева Т. Ю. Музееведение: Учебник для высшей школы. – М. : Академический проект, 2006. – 560 с.

Пропонуємо книги, в назвах яких слово «музей» набуває іноді зовсім іншого значення. Сподіваємося, що ці книги надихнуть вас відвідати хоча б один з музеїв – наприклад, літературний

К. Аткінсон
Музей моїх таємниць
Анотація
Це хроніка життя чотирьох поколінь однієї родини. Розповідь про основні події свого життя ведеться від імені наймолодшої з них. Її спогади чергуються з оповіданнями про долю членів сім’ї від прабабусі до матері і сестер. Автор уміло показує, як впливає нестача батьківської любові, турботи й поваги в сім’ї на формування тендітної особистості дитини
О. Памук
Музей невинності
Анотація
Ця історія любові, як світ – глибока, як біль – невтішна, як щастя – безмежна. Автор запрошує читачів до дивовижного музею, що зберігає багату колекцію найрізноманітніших предметів, серед яких – маленька сережка, старі квитки в кіно, потемнілі фотографії, парфуми, фарфорові собачки, жіночі хустки, малюнки, чашки, особлива карта Стамбула … Усі ці речі – пам’ять про щастя головних героїв, слабкі сліди на піску часу, за якими можливо повернутися назад і знову пережити хвилюючу історію кохання
О. Забужко
Музей покинутих секретів
Анотація
Роман популярної української письменниці можна назвати українським епосом, що охоплює ціле століття. Країна пережила голодомор, сталінські репресії, війну і здобула, нарешті, незалежність. Але чи стала вона справді вільною? Це інший погляд на спільну історію, що здатний шокувати, це велика література і жорстка правда – про владу минулого над майбутнім, кохання і смерть, споконвічну війну людини за право бути собою
Д. Калініна
Музей ідеальних фігур
Анотація
Збулася мрія Ігоря й Інги: вони нарешті купили невелику ділянку з будиночком. Отримуючи задоволення від роботи на ньому, щасливі володарі «фазенди» навіть припустити не могли, що сидять практично на пороховій бочці: під будинком виявився склад боєприпасів часів війни 1941-1945 рр. …
М. Л. Стіл
Ніч в музеї
Анотація
Чи міг припустити Леррі, який влаштувався нічним сторожем в нью-йоркський Музей природної історії, якою неймовірною та дивною пригодою обернеться його перше чергування! Адже йому довелося ловити відчайдушних грабіжників за допомогою … ожилих експонатів знаменитого музею
Г. Шульпяков
Музей імені Данте
Анотація
Головний герой книги заробляє собі на життя продажем старих книг та журналістських статей. Одного разу, знайшовши щоденник безвісного перекладача Данте, герой відкриває для себе світ іншої людини і простежує вражаючі й чарівні паралелі між долями – її та своєї власної. І раптом розуміє просту істину: без любові до жінки існування не має ніякого сенсу

Список літератури