Покрова Пресвятої Богородиці. День українського козацтва. День створення УПА. День захисників України

Щорічно в День свята Покрова Пресвятої Богородиці в Україні відзначають День Українського Козацтва, День створення УПА та День захисників і захисниць України як символ нерозривного зв’язку всіх поколінь захисників України.

Запрошуємо до перегляду видань про історію, славні перемоги та традиції українського воїнства, його нелегкий шлях у справі захисту рідної української землі від Козаччини до сьогодення. До віртуальної виставки увійшли книги з фондів бібліотеки ІДГУ, а також документи електронної бібліотеки «УКРАЇНІКА», Інституту історії України та інших відкритих джерел.

Покрова Пресвятої БогородиціДень українського козацтваДень створення УПАДень захисників і захісниць України

Покрова накриває траву листям,
землю – снігом, воду – льодом,
а дівчат – шлюбним вінцем

Свято Покрови Пресвятої Богородиці (повна назва Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії) одне з найулюбленіших свят в Україні. Шанується воно одночасно і християнами, і рідновірами, тільки зміст зовсім різний. І в тих і в інших воно ознаменовує засинання Природи та вкривання Землі на зиму. Справді, в жовтні перші дерева втрачають листя, а всі плоди уже дозріли: «Прийшла Покрова – на дереві голо».

У жовтні завершується хліборобський цикл робіт. Зібраний урожай (достаток) та більш-менш вільний час дають можливість справляти весілля. Так, Покрова – покровитель весіль, початок сезону сватання та проведення весільних гулянь, які закінчуються за два тижні до Пилипівського посту. Це вже потім, під впливом християнства, воно оформилося в те, що незаміжні дівчата відвідували церкву і молилися: «Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку…»

Сивий Яр вступає у свою повну силу в першу п’ятницю, після дев’яти днів від осіннього рівнодення, і ми вшановуємо Покрову Матері Слави. Це також свято вояцької честі та звитяги, на якому оборонці Матері-Землі показують свою вправність.

Агатангел Кримський Покрова // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6, кн. XI : Літери Пере — По. — С. 1416-1417. — Режим доступу: https://encyclopedia.kiev.ua 
Гордієнко Д. Становлення та розвиток культу Покрови Пресвятої Богородиці в Середньовічній Україні // Гетьманські читання. Покрова Пресвятої Богородиці – в історії української культури та українського війська. Збірник наукових статей / [Музей Гетьманства; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України]. – Київ, 2019. – С. 5–24 . – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua

Донченко А. Покрова – свято весіль, матерів, воїнів і прощення / Аліса Донченко // Українське слово. – 2016. – 12-18 жовтня, № 41. – С. 13.

Ікона «Козацька Покрова» вціліло лише трохи більше десятка // Українське слово. – 2016. – 12-18 жовтня, № 41. – С. 1,5.

Боряк О. Україна: етнокультурна мозаїка / Олена Боряк. – Київ: Либідь, 2006. – 328 с.

Анотація

В етнокультурних нарисах, присвячених традиційному буттю пересічного українця ХІХ – першої половини ХХ ст., йдеться про свята і будні, звичаї та обряди, повір’я і символіку та багато що інше. Разом зі свідченням очевидців, узагальненням дослідників та маловідомим ілюстративним матеріалом із архівів та малярських майстерень усе це складає своєрідну мозаїчну панораму народного світосприйняття.

У розділі Життя як свято є параграфи про Свято Покрови:

  • Культ Покрови в Україні – с. 81
  • Свято Покрова Пресвятої Богородиці – с. 81
  • Дівочі ворожіння на Покрову – с. 82
  • Покрова Богородиці та покривання голови хусткою – с. 83

Українська минувшина : ілюстрований етнографічний довідник / А. Пономарьов, Л. Артюх, Т. Косміна та ін. – Київ: Либідь, 1994. – 256 с. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua

Анотація

Ця книга — своєрідна енциклопедія традиційної культури та побуту українців. Стислі, але ємкі відомості про забуті способи ведення господарства, хатнє начиння, народну моду, кулінарію, медицину, звичаї та обряди, демонологію тощо розміщені за зручним для читача тематично-абетковим принципом і супроводжуються оригінальними ілюстраціями.

 У розділі «Свята й обряди календарного циклу», на сторінці 198 є параграф «Покрови»

Воропай О. Звичаї нашого народу : етнографічний нарис / Олекса Воропай. – Київ: Оберіг, 1993. – 589 с.

Анотація

У розділі «Осінь» на сторінці 456  є параграф «Свята Покрова»

Топачевський А. Покрова: відгомін дива /Андрій Топачевський // Слово Просвіти. – 2016. – 13-19 жовтня, № 41. – С. 11.

image Коломійченко Л. М. Тематичне свято «Свята Покрова – світле свято українського народу» /Л. М. Коломійченко // Мистецтво в школі : музика, образотворче мистецтво, художня культура. – 2015. – № 9. – С. 44-47.
урядовий курьер Кирей В. Під покровом Пресвятої Богородиці /В. Кирей // Урядовий кур’єр. – 2014. – № 189. – С. 5. – Режим доступу: https://ukurier.gov.ua
14 жовтня: Покрова, День українського козацтва і Захісника України // Журавлик. – 2021. – № 10 (344). – С. 11.

Особливе ставлення до свята Покрови мали українські козаки, які вважали Богоматір своєю заступницею. Ікона Марії з омофором була в кожному козацькому курені, а головна січова церква завжди була Покровською. З’явився навіть особливий тип ікони – «Козацька Покрова», на якій зображували козаків під розпростертим покровом Богородиці. Кожний військовий похід починався з молитви до Пресвятої Богородиці: «Під Твою милість прибігаємо…», а закінчувався, незалежно від його успішності, відправленням молебну на честь Божої Матері.

Після зруйнування Запорозької Січі у 1775 році козаки, яким довелося піти з рідних місць за Дунай, як найбільшу цінність,  везли із собою ікону Покрови Пресвятої Богородиці.

Ураховуючи історичне значення й заслуги козацтва у становленні української державності та вагомий внесок у сучасний процес державотворення, президент України своїм указом № 966/99 від 07.08.1999 визначив святкувати День українського козацтва 14 жовтня, в день свята Покрови Пресвятої Богородиці.

Указ Президента України «Про День Українського козацтва» від 07.08.1999 № 966/99 – Режим доступу: zakon.rada.gov.ua

Гетьманські читання. Покрова Пресвятої Богородиці – в історії української культури та українського війська /: збірник наукових статей / [Музей Гетьманства; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України]. – Київ, 2019. – 96 с. – (Козацька скарбниця. Вип. IX). – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua

Анотація

Збірка наукових праць висвітлює становлення й розвиток в Україні одного з найпоширеніших пошанувань Богородиці – свята Покрови Пресвятої Богородиці. У контексті свята розкриваються численні питання української культури та історії, зокрема історії та традицій Українського війська.

Видання призначене для науковців, студентів та всіх, хто цікавиться українською історією та культурою

День Українського козацтва // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол. Ю. С. Шемшученко [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 2 : Д — Й. — 744 с.

Історія українського козацтва /нариси : у 2 т. / Нац. акад. наук України, Ін-т історії України, НДІ козацтва ; [редкол.: В. А. Смолій (відп. ред.) та ін.]. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2006-2007.

Т. 1. – 2006. – 799 c. – Режим доступу: UKRAINIKA

Т. 2. – 2007. – 723 c. – Режим доступу: UKRAINIKA

Щербак В.  Українське козацтво /: формування соціального стану: друга пол. ХV- сер. XVII ст. / Віталій Щербак ; [ред. А.Бойко]. – Київ : ВД Аcademia, 2006. – 300 с. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua

Сушинський Б. І. Всесвітня козацька енциклопедія ХV – початку XXI століть /Богдан Сушинський. – Одеса: ВД «ЯВФ», 2007. – 568 c. – Режим доступу: UKRAINIKA

Анотація

Це видання, в якому зібрано основні відомості про всесвітній козацький рух, а також про митців, у творчості яких знайшли своє відображення подвиги козацьких звитяжців. Значну частину цього енциклопедичного видання становлять відомості про події та діячів новітнього Козацького Відродження, що започатковувалося після розпаду Радянського Союзу в Україні, Росії та в інших незалежних державах, і які – як і чимало відомостей з давньої козацької історії – вводяться в пострадянський енциклопедично-довідковий обіг уперше.

Видання з цікавістю буде сприйнято науковцями, студентами і викладачами вузів, військовослужбовцями та сучасним козацьким лицарством, всіма, хто небайдужий до історії України, історії її невмирущого козацтва, всього всесвітнього козацького руху

Яворницький Д. І. Історія запорізьких козаків : у 3 т. / Дмитро Яворницький. – Львів : Світ, 1990 – 1992.

Т. 1. – 1990. – 316 c. – Режим доступу: UKRAINIKA

Т. 2. – 1991. – 388 c. – Режим доступу: UKRAINIKA

Т. 3. – 1992. – 451c. – Режим доступу: UKRAINIKA

Анотація

Книга є найповнішим історичним дослідженням запорозького козацтва, яке охоплює період від 1471 до 1734 рр. На багатому документальному матеріалі в популярній формі всебічно висвітлюється життя запорізького козацтва. Перший том містить розгорнуту характеристику запорізьких вольностей, гідрографії, природних умов і ресурсів краю. Докладно описана історія і топографія восьми січей, склад і адміністративно-територіальний уклад Запоріжжя, органи влади і судочинства, розвиток школи. Окремі розділи присвячені одягу, побуту і заняттям, озброєнню козаків, їх стратегії і тактиці. Для викладачів, студентів, істориків, етнографів, пропагандистів

Джерела про зруйнування Запорозької Січі / зібрав та упорядкував В. Сокіл; НАН України, Ін-т народознавства, Відділ фольклористики. – Львів: Афіша, 2005. – 126 с. – Режим доступу: UKRAINIKA

Анотація

Пропоновану збірку склали писемні та усні джерела про зруйнування Запорозької Січі. Перші представляють різноманітні розпорядження, які містять інформацію, пов’язану з підготовкою та самим знищенням козацьких вольностей. Другі розкривають народний погляд на цю трагедію. У своєрідній художній формі висловлюється ставлення народу до тих подій та історичних осіб.

Для фольклористів, істориків, краєзнавців, усіх шанувальників української історії й культурики

Плохій С. Наливайкова віра: Козацтво та релігія в ранньомодерній Україні /= The Cossacks and Religion in Early Modern Ukraine / Сергій Плохій; [авториз. пер. з англ. та ред. укр. тексту С. Грачової]. – Київ: Критика, 2006. – 494 с. – (Критичні студії). – Режим доступу: UKRAINIKA

Анотація

Знаний історик-україніст, директор Програми дослідження українських церков Канадського інституту, професор Албертського університету Сергій Плохій у своїй монографії аналізує участь козаків у релігійній боротьбі першої половини XVII століття та вплив релігії на самоусвідомлення цього молодого суспільного прошарку. Залучивши широкий масив історичних джерел, автор розглядає засадничий для формування української ідентичности сюжет у контексті загальноєвропейських процесів: контрреформації та конфесіялізації громадського й політичного життя, а також ствердження абсолютизму. Книжка є істотним внеском в дослідження не лише релігійної свідомости, але й політичної культури та ідеології ранньомодерної доби

Козацтво на півдні України /: Кінець XVIII-XIX століття / автори-упорядник О. А. Бачинська та ін.; ред. кол.: д. і. н. В. А. Смолій та ін.; Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова (Одеса), Історичний факультет. – Одеса: Друк, 2000. – 282 с. – Режим доступу: UKRAINIKA

Анотація

У книзі републіковані та видані нові документи, рідкісні матеріали та статті, які присвячені історії, бойовим традиціям, побуту козацьких формувань Південної України, створених після руйнації Запорозької та Задунайської Січі. На допомогу читачам подано переліки отаманів і старшини, бібліографії за темою, іменний і бібліографічний покажчики, словник термінів. Видання розраховане на істориків, аспірантів, студентів, викладачів, краєзнавців

Українське козацтво: витоки, еволюція, спадщина : матеріали міжнародної наукової конференції, присвяченої 500-річчю укр. козацтва (Київ – Дніпропетровськ, 13-17 трав. 1991 р.) : у 3 вип. / Акад. наук України, Ін-т історії України, Дніпропетр. держ. ун-т ; [редкол.: В. А. Смолій (відп. ред.) та ін.]. – Київ : [б.в.], 1993.

Вип. 1. – 1993. – 163 с. – Режим доступу: UKRAINIKA

Вип. 2. – 1993. – 171 c. – Режим доступу: UKRAINIKA

Вип. 3. – 1993. – 175 c. – Режим доступу: UKRAINIKA

Анотація

У 13-17 травня 1991 р. у Києві та Дніпропетровську відбувалася наукова конференція, присвячена 500-річчю виникнення українського козацтва. У конференції, крім вчених України, взяли участь історики США, Німеччини, Польщі, Росії, Білорусії. Про різноманітність поглядів, які панували на конференції, свідчать пропоновані читачеві доповіді та повідомлення, що публікуються у трьох випусках

Лепко В. І. Українське козацтво : [для дітей середнього шкільного віку] / Віктор Лепко. – Харків: Торсінг плюс, 2010. – 95 c. – (Моя Україна). – Режим доступу: UKRAINIKA Анотація

Книжка розповідає про визначне явище в українській історії – козацтво. Гортаючи її сторінки, ви дізнаєтесь, як і коли воно виникло, як жили козаки, як боронили землі нашої Батьківщини від ворогів та загарбників, як вони воювали й перемагали. Козацтво дало історії багато славетних імен, відомих не лише на теренах України, а й в усьому світі. Козаків шанували, вони вражали всіх своєю військовою майстерністю й надзвичайною сміливістю. Про все це ви дізнаєтеся зі сторінок цього видання

Козацькі січі : [нариси з історії українського козацтва ХVІ-ХІХ ст.] / Ін-т історії України НАН України, НДІ козацтва; редкол.: В. Смолій та ін. – Київ; Запоріжжя: [б. в.], 1998. – 251 с.  – (Козацька спадщина). – Режим доступу: UKRAINIKA Анотація

Збірник – перше унікальне видання, де визначено і науково обґрунтовано час та місця постійного розташування над Дніпром і Дунаєм січового Коша, відтворено основні етапи історії запорозького козацтва: походження, утворення демократичної козацької республіки, господарське освоєння земель півдня України, міжнародні відносини, культуру козацької громади, а також вплив останньої на суспільно-політичне життя українського народу в період пізнього середньовіччя та нового часу. В книзі читачі знайдуть відомості про Хортицьку, Томаківську, Базавлуцьку, Микитинську, Чортомлицьку, Кам’янську, Олешківську, Нову (Підпільненську) і Задунайську січі. Розраховано на викладачів, студентів та школярів, усіх, хто цікавиться історичною минувшиною України

Бачинська О. А. Історія козацтва після зруйнування Запорізької Січі (1775-1905) /Олена Бачинська, Т. В. Чухліб. – Київ: Арій, 2016. – 464 с.

Анотація

У книзі розкривається історія українського козацтва після знищення Російською імперією у 1775 році Запорозької Січі. Головна увага акцентується на долі козацьких ватажків та їхніх родин, висвітлюється політика іноземних держав щодо Гетьманщини та Січі. Хронологічно книга охоплює події останньої чверті XVIII — початку XX століття.

Для всіх, хто цікавиться історією України та козацтва

Історія України

«Козацька Покрова». Уціліло трохи більше десятка ікон // Історія України —  2019. – № 20 (948), жовтень. — С. 26-27.

Анотація

У запорозьких козаків був особливий культ Богородиці-Покрови як заступниці та захисниці від ворога. Головна січова церква завжди була на честь Покрови. Її ікона була в кожному козацькому курені. Перед кожним походом навколішки ставали на молитву до пресвятої Богородиці – «Під Твою милість прибігаємо»

Прийнято вважати, що Українська Повстанська Армія була створена 14 жовтня 1942 року. Ця дата була закріплена постановою Української Головної Визвольної Ради та її прив’язка до свята Покрови, покровительки козацького війська, мала за мету показати спадкоємність історії українського війська від доби Гетьманщини.

Однак документів, які б регламентували створення УПА саме у жовтні 1942 року, не виявлено у численних матеріалах діловодства цієї військової структури. Історики ще не дійшли остаточних висновків у питанні, коли ж була створена УПА.

Бігун І. В., Кентій А. В. Українська повстанська армія (УПА) // Енциклопедія історії України: Україна—Українці. Кн. 2 / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. – Київ: Наукова думка, 2019. – 842 с. – Режим доступу: http://resource.history.org.ua

Організація українських націоналістів і Українська повстанська армія : Історичні нариси / НАН України; Інститут історії України; відп. ред. С. В. Кульчицький. – Київ: Наук. думка, 2005. – 495 с. – Режим доступу: http://resource.history.org.ua

Кентій А. В. Збройний чин Українських Націоналістів. 1920-1956 : історико-архівні нариси : [у 2 т.] / Анатолій Кентій ; Держ. ком. архівів України, Центр. держ. архів громад. об-нь України. – Київ : [б.в.], 2005. – 2008.

Т. 1. Від Української Військової Організації до Організації Українських Націоналістів. 1920-1942. – 2005. – 330 с. – Режим доступу: UKRAINIKA

Т. 2. Українська повстанська армія та збройне підпілля Організації українських націоналістів. 1942-1956. – 2008. – 414 c. – Режим доступу: UKRAINIKA

Сергейчук В. ОУН-УПА в роки війни. Нові документи і матеріали / Володимир Сергійчук. – Київ, 1996. – 496 c. – Режим доступу: http://history.org.ua

Содоль П. Українська Повстанча Армія, 1943-49  /: довідник / Петро Содоль. – Нью-Йорк: Пролог, 1994. – 199 с. – (Бібліотека «Прологу і сучасности» ; ч. 194.1) – Режим доступу: UKRAINIKA

Анотація

Ця праця містить короткий енциклопедичний нарис історії збройної боротьби в 1943-1949 рр. УПА та дає читачеві неповний список – тимчасовий реєстр – членів УГВР, провідних активістів ОУН та старшин УПА разом з біографічними нарисами, організаційними схемами, ілюстративним матеріалом того періоду

Лебедь М. УПА. Українська повстанська армія. Її ґенеза, ріст і дії у визвольній боротьбі українського народу за Українську Самостійну Соборну Державу / Микола Лебедь. – Дрогобич : Відродження, 1993. – Ч. 1 : Німецька окупація України. – Репр. вид. – 1993. – 197с. – Режим доступу: UKRAINIKA

Анотація

Микола Лебедь був одним із провідних членів Організації українських націоналістів, революційним діячем і невтомним організатором визвольно-революційного руху на Україні. Книжка «УПА. Українська повстанська армія» присвячена висвітленню визвольної боротьби українського народу проти його основних ворогів під час Другої світової війни, гітлерівської Німеччини і більшовицької Москви

Яневський Д. Проект «Україна»: Жертва УПА, місія Романа Шухевича /: [документальне дослідження] / Данило Яневський . – Харків: Фоліо, 2012. – 283 c. – Режим доступу: UKRAINIKA

Анотація

Книга – документальне дослідження доктора історичних наук, відомого телеведучого та журналіста Данила Яневського – для громадян України, а також політиків, героїв численних білбордів, журналістів та кандидатів в народні депутати. Проаналізувавши десятки тисяч сторінок документів, мемуарів, спеціальних досліджень та артефактів з колекції Українського Національного Музею (Чикаго, США), автор відновив реальну історію УПА, з’ясував її чисельність, місця та час народження, імена Головних командирів. На думку автора, історія УПА – це історія збройного спротиву частини українського народу комуністичній диктатурі, історія реального, а не вигаданого Голокосту українців, історія найбільшої антропологічної катастрофи в історії Європи за останню тисячу років

Літопис УПА. Основна серія Т. 1-53 (Документи у форматі PDF з сайту видавництва «Літопис УПА») – Режим доступу: https://litopysupa.com
Літопис УПА. Нова серія Т. 1-29 (Документи у форматі PDF з сайту видавництва «Літопис УПА») – Режим доступу: https://litopysupa.com
Літопис УПА. Бібліотека Т. 1-15 (Документи у форматі PDF з сайту видавництва «Літопис УПА») – Режим доступу: https://litopysupa.com
Серія «Події та люди» Т. 1-39 (Документи з сайту видавництва «Літопис УПА») – Режим доступу: https://litopysupa.com

Сьогоднішні воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, добровольчих батальйонів – спадкоємці тих, хто боронив кордони й безпеку своєї землі впродовж століть, – дружинників княжих часів, козаків, січових стрільців, воїнів Визвольних змагань 1917-1920 років, повстанців Холодного Яру та вояків УПА. Тому День захисників і захисниць України відзначається щорічно у день Покрови Пресвятої Богородиці та водночас з Днем Українського козацтва і Днем створення УПА.

Про День захисника України на сайті Верховної Ради. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/

Поле битви – Україна. Від «володарів степу» до «кіборгів» : воєнна історія України від давнини до сьогодення / Б. Черкас, О. Сокирко, А. Плахонін та ін. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 352 с.

Анотація

Те, що історія України створюється не колись у минулому, а відбувається сьогодні, ми всі впевнилися протягом вкрай нервових і важких 2014‒2015 pp. З’ясувалося, що незалежна держава, що утворилася 1991 p., пройшла час «пошуку себе» й опинилася в ситуації випробування своєї життєздатності. І, попри внутрішню кризу та зовнішню агресію, Україна та її громадяни показали, що вони ‒ можливо, навіть несподівано для себе ‒ готові до випробувань. Адже Україна народилася не вчора, а її народ тисячоліттями живе на своїй землі, змінюючи назву та державну приналежність, проте не змінюючи своєї сутності та прагнення до самостійного життя

Куркуль Б. Завжди на захисті = Any time ready to defend / Беата Куркуль ; [пер. англ. Д. Волосєйкіна, ред. М. Г. Верескун-Верескун] — Ічня : Формат, 2019. — 186 с.

Середюк О. Україна. Хроніка подій: від Майдану – до АТО / Олександр Середюк. – Київ : ФОП Стебляк, 2015. – 340 с. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/

Анотація

У публіцистичних статтях, які автор починав висвітлювати ще за Помаранчевого Майдану, як репетицію Євромайдану, посилаючись на історичний досвід та джерельну базу, він цілком переконливо довів, що народ має право на повстання, право мати та застосовувати зброю для захисту свого і Батьківщини. Гострі публіцистичні статті чергуються з ліричним відступом київських та волинських поетів про жертовність «Небесної Сотні». Вперше розкрито сакральне слово «Майдан», подвиг героїв революції Гідності, які мужньо протистоять окупантам в країні

У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту / [авт.-упоряд.: С. Глотов, А.  Глотова, А. Воронова та ін.]. – Харків : Фоліо, 2018. – 540 с. – (Хроніка)

Анотація

У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень — початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима — весна 2013—2014 років).

Команда волонтерів зібрала спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій — військових, волонтерів, місцевих мешканців, працівників міліції та аеропорту, медиків, — а також унікальні фотографії та картосхеми, що ілюструють військові операції, які відбувалися навколо летовища.

Книга містить коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів із аналізом основних подій, а також перелік загиблих українських бійців із різних підрозділів.

Друге видання доповнено новою інформацією і кольоровими ілюстраціями. Зібрано та про аналізовано свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російськоукраїнської війни, яка лишається маловідомою для більшості українців

Шкільник М. Україна у боротьбі за державність в 1917‒1921 pp. Спомини і роздуми /Упоряд. В. Верстюк. ‒ Київ: Кліо, 2016. ‒ 512 с.

Анотація

Спогади і роздуми М. Шкільника відтворюють доленосні для України події революції 1917‒1921 pp., час визвольних змагань, героїчних спроб визволення з-під російського імперського ярма, відновлення української державності. Книга насичена цікавим фактичним матеріалом, часто унікальним, закарбованим лише в пам’яті автора. Він, урядовець тогочасних українських міністерств, подає своє бачення революційних подій, аналізує їх та намагається знайти причини поразок визвольних змагань. На його думку, однією з них є дискредитація української ідеї П. Скоропадським, який під вивіскою «Української Держави» готував відновлення «єдиної і неподільної» Росії.

Книга адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України

Березовець Т. Анексія: острів Крим. Хроніки «гібридної війни» /Тарас Березовець. – Київ: Брайт Букс, 2015. – 392 с.

Анотація

У книзі відомий експерт кримчанин Тарас Березовець аналізує механізми й технології так званої гібридної війни, розв’язаної військами Російської Федерації («зеленими чоловічками») на території АР Крим.
«Анексія: Острів Крим» містить ексклюзивні свідчення, надані спеціально для цієї книги українськими, російськими й міжнародними політиками, військовими, експертами, журналістами, активістами, які стали очевидцями окупації

Хіроакі К. Зрозуміти Донбас / Хіроакі Куромія. – Київ: Дух і літера, 2016. – 142 с.

Анотація

У своїй новій книзі про Донбас американський історик Хіроакі Куромія коротко, в популярній формі, описує основні події, які визначили культурну своєрідність Донбасу впродовж його кількасотрічної історії. Свіжий погляд на історію Донбасу дає змогу по-новому осмислити події останніх років в цьому регіоні, аж до збройного конфлікту 2014-2015 років

урядовий курьер

Омелянчук І. Де Мати, там Вітчизна : До Дня захисника України. : Мами, які втратили на війні синів, піднялися над бідою й допомагають землякам – захисникам держави / І. Омелянчук // Урядовий кур’єр. — 2019. — № 196 (6559). — 12 жовтня. — С. 4 — Режим доступу: http://ukurier.gov.ua

курьер недели

Огнев И. С Днем защитника Украины! / И. Огнев // Курьер недели. Регион — 2019. — № 82 (1578) 16 октября . — С. 2. – Режим доступу: https://izmail.es

Анотація

14 октября в нашей стране отмечается День защитника Украины. В 2019 году относительно новая дата в официальном календаре уже пятый раз продолжила традиции наших воинов и ветеранов

Одеські вісті

Діордієв В. Про справжніх синів України / В. Діордієв // Одеські вісті. – 2016. – № 81. – С. 4.

придунайские вести

Діордієв В. Про справжніх синів України / В. Діордієв // Одеські вісті. – 2016. – № 81. – С. 4.