Тичина Анатолій Костянтинович

ТИЧИНА Анатолій Костянтинович
доктор історичних наук, професор
Відомості про науковцяБібліографічні відомості

Народився 12 січня 1932 р. у селі Кошелівка Червоноармійського р-ну Київської області (тепер – Житомирської).

У 1954 р. закінчив історико-філологічний факультет Житомирського педагогічного інституту (тепер – Житомирський педагогічний університет) за спеціальністю «Історія».

Уся професійна та наукова діяльність А.К. Тичини пов’язана з освітньою галуззю.

  • Розпочав свою трудову діяльність у Павлівській середній школі на Волині в 1954 р.
  • В 1955 р. був призначеним директором цієї школи.
  • У березні 1956 р. призначений директором Луківської середньої школи,
  • В лютому 1959 року – завідуючим Луківського районного відділу народної освіти.
  • В жовтні 1959 р. призначений директором Доросинської середньої школи Рожиського району Волинської області.
  • З 1961 року була робота директором Курненської школи в Житомирськй області.
  • З 1962 по 1965 року працював у Житомирському обласному інституті вдосконалення вчителів.
  • З вересня 1967 р. починається робота старшим викладачем кафедри історії КПРС та політекономії, пізніше – доцентом.
  • У 1970 р. призначений на посаду проректора із заочного навчання Житомирського педінституту.
  • З листопада 1975 до січня 1987 р. А.К. Тичина – ректор Ізмаїльського державного педінституту.

Кандидатську дисертацію «Робітничий клас в управлінні державою» захистив у 1967 р., докторську дисертацію на тему «Соціально-політичний механізм управління виробництвом: історичний аспект» – у 1991 р.

З 1992 р. по 2011 р. – завідувач кафедри історії України, з 2011 р. по 2015 р. – професор цієї кафедри.

Почесний академік Української Академії історичних наук (1999 р.); член редакційної колегій часопису «Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету» (Ізмаїл).

Найважливіші відзнаки: значок «Відмінник народної освіти» (1965), медаль «За доблестный труд» (1970), орден «Дружбы народов» (1981), значок «Отличник просвещения СССР» (1982). Має звання «Почесний громадянин міста Ізмаїл».

Впродовж багаторічної педагогічної та наукової діяльності Тичина А.К. став наставником для декількох тисяч випускників, серед яких є науковці, викладачі, вчителі ЗОШ м. Ізмаїла, району, області, посадовці міської, районної і обласної держадміністрації, керівники структурних підрозділів Ізмаїльського державного гуманітарного університету.

Сфера наукових інтересів: соціальні трансформації в Україні в радянський період та добу незалежності; історія та етнокультура народів Українського Подунав’я; історичне минуле м. Ізмаїла; проблеми українського національного відродження та трансформації української суспільної думки у ХІХ ст.

Має понад 80 наукових публікацій у фахових вітчизняних та іноземних виданнях. Науковий керівник 6 захищених кандидатських дисертацій.

Запрошується для керівництва магістерськими та аспірантськими дослідженнями.

Бібліографічні відомості про найголовніші наукові дослідження

 

Ізмаїл, історичний нарис. – Одеса : Аспект, 1997. – 72 с. (у співавторстві)

Анотація

В книгу входять історичні відомості про розбудову, етнографічний склад та життя придунайського міста Ізмаїл.
Для тих, хто цікавиться минулим і сучасним міста Ізмаїл. Для широкого кола читачів

Українське Придунав’я. Книга 1. – Ізмаїл : 1998. – 125 с. (у співавторстві)

Анотація

Любов і шана до своєї держави, до свого народу – похідні від любові і шани до свого рідного краю. Батьківський дім, материнське слово, оточуюча природа, усталені традиції, спосіб життя рідних та близьких шліфують душу людини, роблять її оригінальною, неповторною, закладають ті неперехідні цінності, які значною мірою ведуть людину дорогами життя

Українське Подунав’я. Книга 2. – Ізмаїл : 2000. – 125 с. (у співавторстві)

Анотація

В книзі розглядаються основні події історії Українського Подунав’я в ХХ столітті. Значна увага приділяється питанням національно-визвольної боротьби, місцевим особливостям історичного розвитку регіону.
Книга розрахована на учнів середніх шкіл, вчителів, студентів та викладачів середніх спеціальних і вищих навчальних закладів

Українське Подунав’я. Роки незалежності : нарис. – Ізмаїл : [б. в.], 2008. – 127 с. (у співавторстві)

Анотація

Книга адресована всім, хто живе у Подунав’ї та за його межами, хто не байдужий до його минулого, сучасного і майбутнього

Українське Подунав’я: минуле та сучасне : навчальний посібник. – Одеса: Астропринт, 2002. – 206 с. (у співавторстві)

Анотація

Посібник присвячений історії Українського Подунав’я. Охоплює основні віхи історії краю з найдавніших часів до наших днів. Автори не тільки узагальнюють та систематизують вже вивчене і опубліковане з історією подунайських земель, але й значною мірою переосмислюють його з позиції сучасного розуміння історичного процесу, досліджують окремі аспекти.
Посібник адресований викладачам навчальних закладів, вчителям-суспільствознавцям, студентам, учням та всім тим, кому небайдуже минуле, сучасне та майбутнє краю

Нариси історії України з найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст. : посібник для студентів-заочників. – Одеса : Астропринт, 2004. – 272 с. (у співавторстві)

Анотація

У посібнику основні події історії України від найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст. Визнаючи зміст, структуру, методичну базу посібника, автори намагалися максимально врахувати особливості заочного навчання

Україна: нові часи : Посібник для студентів-заочників. – Ізмаїл: СМИЛ, 2011. – 177 с. (у співавторстві)

Анотація

Посібник присвячений історії України. Автори намагалися зорієнтувати студентів заочної форми навчання на основні події історії України нового часу. До послуг студентів термінологія, хронологія, література, питання для самоконтролю. Матеріал посібника викладений з позицій сучасного розуміння історичного процесу