День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

воїни інтернаціоналісти

Сьогодні в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав (Указ Президента України від 11 лютого 2004 року №180/2004).

Пам’ять потрібна не мертвим – пам’ять потрібна живим

15 лютого далекого 1989 року радянські війська були виведені з території Афганістану. До мирного життя поверталися посивілі чоловіки, брати, сини, онуки, позаду яких залишилися жорстокі будні десятирічної війни, а попереду – тяжка адаптація до мирного життя. Близько ста п’ятдесяти тисяч українців пройшли через горнило «афганської війни», тисячі українців не повернулися та вважаються зниклими безвісти або потрапили в полон.

Афганська війна належить до подій ХХ-го століття, що ще не знайшли свого повного та об’єктивного висвітлення й аналізу. Вона залишається «білою плямою» новітньої історії.

Афганська війна… Брудна, неоголошена.… А хіба війни можуть бути чистими? Кожна несе смерть, інвалідність, розбиває тисячі материнських сердець. У війни холодні очі… У війни свій рахунок, своя безжалісна арифметика…

Правда про Афганську війну… Вона різна. Нерідко хвороблива й гірка. 30 років, що пройшли, об’єднали колишніх бійців-інтернаціоналістів у міцну родину, де біль одного віддається болем в інших, а радість стає загальним почуттям.

воїни інтернаціоналісти

Пам’ятник воїнам інтернаціоналістам, м.Ізмаїл

Багато воїнів-інтернаціоналістів і сьогодні в строю – вони передають свій безцінний бойовий досвід воїнам української армії, які зі зброєю в руках захищають на сході країни незалежність свого народу.

Крім афганців, у цей день вшановують й інших військових, що брали участь у різних війнах як за часів СРСР, так і в роки незалежної України. За 28 років близько 39 тисяч військовослужбовців Збройних Сил України отримали бойовий досвід у міжнародних миротворчих операціях на територіях майже двадцяти країн світу. Серед них колишня Союзна Республіка Югославія (Боснія і Герцеговина, Хорватія, Східна Словенія, Македонія, Косово), країни Близького та Середнього Сходу (Південний Ліван, Кувейт, Ірак), країни Африканського континенту (Ангола, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Ефіопія та Еритрея, Кот-д’Івуар), Грузія, Таджикістан, Гватемала та Афганістан.

Працівники бібліотеки ІДГУ (відп. О. Колесникова, В. Колєва) підготували книжкову виставку «Пам’ять потрібна не мертвим – пам’ять потрібна живим», мета якої – ознайомити студентів з основними подіями афганської та інших війн, в яких загинули українські солдати. Ознайомиться з виставкою можна у фойє головного корпусу Ізмаїльського державного гуманітарного університету.

Список літератури