Видавництво «Кліо» на полицях бібліотеки ІДГУ

Видавництво «Кліо»

Бібліотека ІДГУ отримала в дар від Української бібліотечної асоціації цікаву науково-популярну літературу видавництва «Кліо».

Про видавництвоЛітература
Про видавництво

Видавництво «Кліо» засноване у травні 2012 року. Спеціалізується на створенні книг із вітчизняної та зарубіжної гуманітаристики, прагне створювати книжки, які задовольняють інтелектуальні та духовні запити найвибагливіших читачів.

Книги Євгена Сверстюка

Завдяки перекладацькій роботі, видавництво «Кліо» дає змогу українському читачеві знайомитись із творами, що вже стали інтелектуальною світовою класикою, а також з актуальними новинками.

Видання «Кліо» користуються широким попитом у читачів, посідають високі місця в рейтингах, конкурсах та дістають високі оцінки експертів.

Видавництво «Кліо» Ренчка І. Лексикон тоталітаризму /І. Ренчка; передм. Л. Т. Масенко. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2018. – 232 с.
Анотація

У книжці розглянуто наслідки впливу радянської тоталітарної ідеології на українську мову та українську лексикографічну практику. Ідеологічні чинники зумовили формування особливої політизованої мови, що стала втіленням ідеологічних догм, засобом ідеологічного впливу та формування світосприйняття, відповідного інтересам владної верхівки тоталітарного суспільства. На українських теренах ново-мова мала як спільні для всього радянського тоталітарного дискурсу особливості, так і специфічні, зумовлені втручанням у внутрішній розвиток української мови з метою її зближення з російською і подальшої асиміляції. Особливу увагу в роботі приділено лексикографічним прийомам ідеологізації лексики різних тематичних груп, а також головним тенденціям у сучасному словниковому опрацюванні лексичних одиниць, пов’язаним зі змінами в політичному устрої країни, в світогляді та системі цінностей українського народу. Видання призначене для філологів, істориків, соціологів, політологів та всіх, хто цікавиться тоталітарним дискурсом

Видавництво «Кліо» Масенко Л. Мова радянського тоталітаризму /Л. Масенко. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2017. – 240 с.
Анотація

Мову радянського тоталітаризму розглянуто у виданні у двох аспектах: як мову великого ошуканства, що створювала світ словесних фікцій, призначених приховувати огидну дійсність, і як мову державного тероризму, антилюдську суть якої розкрито на основі аналізу текстів комуністичних вождів і документів каральних органів.

Окрему увагу авторка приділила висвітленню деструктивних явищ у родинних стосунках та безпрецедентній уніфікації національного життя народів СРСР у період панування комуністичного режиму

Видавництво «Кліо» Рігоні-Стерн М. Сержант у снігах /М. Рігоні-Стерн; пер. з італ. А. Омельянюк. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2016. – 256 с.
Анотація

Участь італійських військ на стороні гітлерівської Німеччини у війні проти СРСР – лише один з епізодів такого глобального конфлікту, яким була Друга світова війна, де зійшлись у смертельному герці мільйони людей і десятки країн. Але і для Італії, і для України цей епізод був дуже показовим і певною мірою унікальним навіть у масштабах світової історії. Адже чи не вперше загарбники і населення окупованих територій поставились одне до одного не з ворожістю і ненавистю, а з симпатією і взаємоповагою – аж до порятунку життя формальних «ворогів».

У цій книзі допитливий читач отримає вичерпну інформацію про цю сповнену драматизму і гуманності сторінку історії, описану в науково-популярних нарисах провідних спеціалістів з даного питання Марії-Терези Джусті (Італія) та Олександра Потильчака (Україна). А ще – стане свідком розгрому і подальшого відступу італійських військ разом з героєм документальної повісті «Сержант у снігах» видатного письменника Маріо Ріґоні-Стерна, яка стала класикою військової мемуаристики і вперше публікується у перекладі українською мовою

Видавництво «Кліо» Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940-2015). Збірник документів і матеріалів /упоряд.: О.Г. Бажан, О. В.Бажан та ін. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2016. – 1092 с.
Анотація

До збірника увійшли документи та матеріали, що відображають депортаційну політику радянської влади на Кримському півострові в роки Другої світової війни та у післявоєнний період, розкривають економічні, культурні аспекти входження Криму до складу УРСР, віддзеркалюють боротьбу кримських татар в 19501980-ті роки за повернення на історичну батьківщину, висвітлюють проблему репатріації, адаптації й інтеграції кримських татар в український соціокультурний та політичний простір.

Книжка буде цікава історикам, етнологам, політологам, вчителям, а також усім, хто цікавиться вітчизняною історією.
Видання, яке вміщую в собі архівні матеріали, які висвітлюють втручання та дії совєтської влади на теренах Криму. Також з книги ви дізнаєтесь, про боротьбу кримських татар за свою самоідентичність

Видавництво «Кліо» Мицик Ю. А. Корсунь козацький /Ю. А. Мицик, С. Ю. Степенькін. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2016. – 224 с.
Анотація

У книжці досліджується історичне минуле старовинного козацького міста Корсуня і Корсунщини в цілому від давніх часів до ХІХ ст., простежується роль цього регіону у складному процесі державотворення України. Це видання є складовою серії, присвяченої містам «Золотої підкови Черкащини».

Праця ґрунтується на малознаних і архівних джерелах, вона розрахована на науковців та викладачів шкіл і вузів, а також усіх, хто цікавиться історією козацтва

Видавництво «Кліо» Українська ідентичність і мовне питання в Російській імперії: спроба державного регулювання /упор. Г. Боряк. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2015. – 810 с.
Анотація

У збірнику публікуються документи переважно з діловодних архівів державних органів та установ, які безпосередньо чи опосередковано реагували на прояви українського руху в різних сферах: у початковій освіті, у громадському й літературному житті тощо. Документи висвітлюють передумови, обставини й наслідки появи та функціонування Валуєвського розпорядження 1863 р., Емського указу 1876 р., низки інших нормативних документів, що регулювали мовне питання на теренах українських губерній Російської імперії упродовж другої половини XIX – початку XX ст. Частина документів пов’язана з виконанням установами цензури на місцях зазначених «заборонних» актів щодо української літературної мови – одного із ключових чинників формування української ідентичності.

Переліки рукописів, заборонених до друку, а також творів, видрукуваних за кордоном і нелегально поширюваних на Наддніпрянщині, окреслюють контури потужного освітньо-літературного масиву Українського Слова, яке упродовж кількох десятиліть у різних формах проривалося до читача крізь цензурні заборони. Більшість документів публікуються вперше.

Книга розрахована на науковців, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться питаннями історії лінгвоциду української мови

Видавництво «Кліо» Самі про себе. Автобіографії українських митців 1920-х років /упор. Р. Мовчан. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2015. – 640 с.
Анотація

Цей документальний збірник підготовлено на основі архівних матеріалів, раритетних видань. Усього репрезентовано 105 українських митців, чиї автобіографії пощастило розшукати і вони виявилися цікавими. Більшість із них публікуються уперше, і майже всі датовані 1920-ми роками. Книжка покликана стати надійним помічником для науковців, викладачів, студентів, зацікавлених читачів у пізнанні й дослідженні складної, неоднозначної доби «Розстріляного відродження», образ якої вона доповнить та увиразнить багатьма невідомими персоналіями, фактами, деталями, автентичним колоритом

Видавництво «Кліо» Сверстюк Є. О. На полі честі: у 2 кн. – Кн. І: Невже то я? /упор. О. Сінченко. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2015. – 368 с.
Анотація

Євген Сверстюк людина-легенда, багаторічний «в’язень сумління» й моральний авторитет для кількох поколінь українців. Пропонована книжка вміщує автобіографічні спогади і роздуми. На їхньому тлі розгортається розлога панорама свідчень людини ХХ століття, якій попри зміну політичних режимів, війну й концтабори, втрату друзів, роботи, волі вдалося зберегти власну честь і вірність принципам. Автор ділиться секретами стійкості, основу якої формують родинне виховання, утривалення національної традиції та християнські цінності, іронізує над своїм життям, обставинами і сподіваннями й водночас дає глибокі оцінки часові, людям і подіям.

Видання містить рідкісні світлини з приватних архівів своєрідну візуальну хронологію життєвого шляху Євгена Сверстюка, а також архівні матеріали слідчої справи, завдяки яким читач зможе ознайомитися з жанром «внутрішніх рецензій»

Видавництво «Кліо» Сверстюк Є. О. На полі честі: у 2 кн. – Кн. ІІ: Наш сучасник Євген Сверстюк /упор. В. Овсієнко. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2015. – 600 с.
Анотація

У книжці зібрано спогади і прижиттєві свідчення сучасників про Євгена Сверстюка. Майже сотня осіб — обтяжених роками, досвідом та званнями і зовсім молодих — діляться враженнями про спілкування з цією видатною особистістю нашого часу.

Провідний діяч шістдесятництва, в’язень сумління, літературознавець, філософ, редактор християнської газети «Наша віра», сумлінний громадянин і щирий християнин постає перед нами завжди усміхненим з десятків знімків

Видавництво «Кліо» Сверстюк Є. О. Писані синім крилом /упор. О. Голуб. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2015. – 256 с.
Анотація

Євген Сверстюк (1928-2014) літературознавець, поет, доктор філософії, дисидент, один з лідерів українського руху опору 6080-х рр. ХХ ст. Збірка вмістила поетичний доробок часу ув’язнення і заслання (7080-і), юнацької пори «З зеленого шуму» та часу формування феномену «шістдесятництва», тут можна побачити знайоме із публікацій і нововідкрите із рукописів автора.

Як поет, він раптом стає невловимим, як Сковорода, таємничим і наче незнаним, переповненим шляхом і далеччю. Автор цієї книги, вщерть сповненої духом високого офірного ідеалізму воліє бути Лицарем зі Шпагою у відкритому всім вітрам безмірі світу. Його Шпага Слово, священна зброя лицаря правди й краси

Видавництво «Кліо» Панченко В. Є. Кільця на древі /В. Є. Панченко – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2015. – 560 с.
Анотація

До нової книги літературознавця Володимира Панченка увійшли дослідження, що висвітлюють несподівані аспекти інтелектуальних біографій та творчості Лесі Українки, Миколи Зерова, Миколи Хвильового, Юрія Яновського, Леоніда Первомайського, Ліни Костенко, Миколи Холодного, Юрія Андруховича… Автора цікавить складна (часом навіть химерна!) «геометрія» кілець на древі літератури, на древі індивідуальної творчості, на древі пізнання літератури, – і саме вона визначає наскрізний сюжет книги.

Читацькій увазі запропоновано також розвідку про драматичну ситуацію в українській літературі на початку 1980-х рр., огляд літературної мазепіани та есей «Він не буде абияким чоловіком», присвячений дитячим літам генія – Тараса Шевченка.

Видання адресовано не тільки фахівцям-філологам, а й усім, хто цікавиться складним «рельєфом» історії української літератури ХІХ – ХХ століть

Видавництво «Кліо» Малі українські діарії XVII-XVIII століть /упор. В. Шевчук. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2015. – 408 с.
Анотація

Книга унікальна, бо тут уперше зібрано твори щоденникового жанру, які приносять читачу безліч малознайомої інформації з другої половини ХVІІ-ХVІІІ ст.

Для науковців та студентів-істориків, етнологів, релігієзнавців, фольклористів, а також тих, котрі цікавляться старовиною

Видавництво «Кліо» Велика війна 1914-1918 рр. і Україна. У 2 книгах. Книга ІІ: Мовою документів і свідчень /ред. кол.: В. А Смолій, Г. В. Боряк та ін.; відп. ред. О. П. Реєнт, авт. кол.: Ю. В. Бересень та ін. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2015. – 800 с.
Анотація

Велика війна 1914–1918 рр., як явище глобального розмаху, стала переломною подією для світової історії, справжньою гранню між епохами. Вона спричинила крах засадничих цінностей ХІХ ст., радикальний перерозподіл сфер впливу, падіння імперій і появу на їхніх руїнах нових держав, незагоєні рани й реваншистські настрої, викликані повоєнним устроєм, поглиблення гуманітарних проблем. Масштабність соціальних потрясінь проявилася в зруйнуванні звичного способу життя, деструктивних процесах у господарстві, погіршенні матеріального становища населення, голоді та поневіряннях мільйонів людей. Водночас відбулися кардинальні зміни як у психології людей, так і свідомості народу, що сприяло активізації доброчинності та національних рухів.

Пропонований том – це збірник документів, у якому український контекст Першої світової війни відображено крізь призму міжнародного дипломатичного листування, стратегічних і оперативних документів армійського командування, зведень спецорганів, матеріалів діловодства різних установ та організацій, статистичних даних, спогадів і приватного листування офіцерів, рядових солдатів, пересічних жителів прифронтової зони й тилу. Видання також містить добірку оригінальних фотографічних зображень та карт бойових операцій

Видавництво «Кліо» Трач Н. С. «Разом — сила!»: Риторика українського спротиву. Соціолінгвістичні есеї /Н. С. Ткач. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2015. – 144 с.
Анотація

У збірці есеїв авторка пропонує читачеві аналіз понад 800 слоганів українського спротиву – у фокус потрапляє період Євромайдану 2013–2014 рр. та подальший розвиток подій в сучасній Україні.

В есеях, які мають і наукове підґрунтя (соціолінгвістика, дискурс-аналіз), риторику суспільних подій висвітлено у науково-публіцистичному стилі. Із цієї збірки можна довідатися, як мова формує ідентичності та цінності, відображає суспільні зміни, якою є динаміка революційної риторики (у зіставленні з попередніми українськими протестами – Студентською революцією на граніті 1990 р. та Помаранчевою революцією 2004 р. та з демонстраціями в інших країнах світу).

Революційні слогани виконали як суспільні функції (мобілізації, згуртування протестувальників), так і мовні (комунікативну, експресивну, поетичну), стали частиною аудіовізульного образу майдану, елементом формування колективної пам’яті про нього. У мові протесту і подальшого українського спротиву переплелися вербальна агресія і мовне злагіднення, архаїчні і модерні риси, елементи літературних мов і соціолектів (суржику, азірівки, жаргону, сленгу)

Видавництво «Кліо» Сверстюк Є. О. Шевченко понад часом. Есеї /упор. О. Сінченко. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2015. – 344 с.
Анотація

Шевченкова тематика в совєтські часи належала до стратегічно важливих. Провідний революціонер-демократ. Учень і послідовник російських революціонерів-демократів, борець за щасливе майбутнє «в сім’ї вольній, новій»… На такому Шевченкові виховувалисятри-чотири покоління читачів. Порушення цього стереотипу вважали державним злочином і карали за кримінальним кодексом. Поміщену в цій книжці статтю «Остання сльоза» – про один вірш Шевченка – було оцінено у вироку 1973 року як «антирадянську».

Автор цієї книжки був порушником ще від початку 60-х років і не зважав на обов’язкові стереотипи. Чи було це боротьбою з накинутим мітом, чи просто ігноруванням його? Радше це було прагнення «не ложними устами сказати правду». Адресат цієї книжки відчує те нове прочитання, яке важко дістається, бо доводиться долати гори узвичаєних поверхових уявлень про великого поета, простих і зручних для політичного використання.

Усупереч більшості шевченкознавців, автор прочитує Шевченка як поета органічно релігійного, одержимого пророчим духом

Видавництво «Кліо» Ільницький М. Знаки доби і грані таланту /М. Ільницький. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2014. – 432 с.
Анотація

Книжка літературознавчих статей Миколи Ільницького охоплює тенденції розвитку української літератури у вертикальному та горизонтальному вимірах: перепрочитання явищ класики та першопрочитання фактів сучасного літературного процесу.

Автор простежує динаміку стильових тенденцій, вводить у науковий обіг маловідомі імена, роздумує над проблемами зв’язку літератури і фольклору.

Видання розраховане на науковців, студентів і аспірантів та широке коло читачів, які цікавляться проблемами розвитку українського художнього слова у національному та загальноєвропейському контекстах

Видавництво «Кліо» Черновет Е. Чому ненасильницький спротив ефективний : Стратегічна логіка громадянського конфлікту /пер. з англ. С. Гіріка. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2014. – 304 с.
Анотація

У книжці проаналізовано проблему ненасильницьких рухів опору в боротьбі проти диктатур упродовж 1900-2006 років. Розглянуто стратегічні й тактичні переваги мирного спротиву авторитаризмові порівняно зі збройними виступами, зіставлено ефективність окремих кампаній залежно від частини світу або часу їхнього розгортання, оцінено результативність деяких методів боротьби. На основі докладного аналізу чотирьох прикладів мирних революцій (вдалого масового виступу на Філіппінах, частково успішних кампаній в Ірані та Палестині й невдалої спроби демократизації Бірми) зроблено висновки про умови, в яких ненасильницькі протести мають найвищішанси досягти поставленої мети.

Для активістів громадських організацій, журналістів, політологів, соціологів, фахівців із соціальної філософії та всіх, хто цікавиться методами мирного опору

Видавництво «Кліо» Нора П. Теперішнє, нація, пам’ять /П. Нора. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2014. – 272 с.
Анотація

П’єр Нора – видатний французький історик, видавець, головний редактор часопису «Le Débat», президент асоціації «За свободу історії», член Французької академії; автор відомих концепцій у сучасній історіографії («місця пам’яті», «еґо-історія», «національний роман», «доба комеморації» тощо). Під його керівництвом виходили відповідні книжкові збірники, до підготовки яких були залучені сотні істориків, зокрема семитомний проект «Місця пам’яті» (1984–1992).

Запропонована книжка – збірник теоретичних статей, що охоплюють; міркування за останні сорок років навколо трьох стрижневих понять, з якими історик весь час має справу: непрості зв’язки теперішнього та минулого, нації та ідентичності, історії та пам’яті.

Книга приверне увагу всіх, хто цікавиться питаннями історіографії, минулого і теперішнього, історією Франції, її культурою та політикою, загальніше – філософією історії та пам’яті

Видавництво «Кліо» Дзюба І. М. На трьох континентах. У 3-х кн. Книга І: «Нашого цвіту по всьому світу…». Від Малоросії до України. Енциклопедія опору /І. М. Дзюба. – Київ: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2013. – 807 с.
Анотація

У книжці подано огляд процесів літературної творчості українців на їхній етнічній території, на теренах розселення і в діаспорах. Попри державні й ідеологічні кордони, які розділяли український народ упродовж століть, прагнення до національної єдності не вгасало. Воно виражалося, зокрема, і в життєздатності культурних традицій. Автор зупиняється на основних етапах пошуку спільності в XIX ст. У XX ст. ситуація ще ускладнилася: дві великі хвилі політичної еміграції з України на Захід захопили і багатьох діячів культури та літератури. їхня творчість розгорталася на трьох континентах. Цій вимушеній роз’єднаності проти стояло відчуття відповідальності за долю національної культури, властиве багатьом інтелектуалам по обидва боки «залізної завіси», що породжувало тенденції, котрі заслуговують на порівняння. їм і присвячена книжка.

Розраховано на читачів, які цікавляться історією й сучасним станом української літератури та культури