Книжкова виставка до дня народження Уїлкі Коллінза

William Wilkie Collins

«Сьогодні ми любимо те, що зненавидимо завтра …»
Уілкі Коллінз

8 січня 2014 р. виповнюється 195 років від дня народження відомого англійського письменника Уїлкі Коллінза (William Wilkie Collins).

Деякі факти про Уїлки КоллінзаНайвідоміші твори письменника
Деякі факти про Уїлки Коллінза

Його роман «Жінка в білому» – класичний трилер, що увійшов до списку найбільш читаних детективів світу. Однак мало кому відомо, що захоплюючий сюжет – не просто вигадка письменника. Він навіяний реальними подіями, які лягли в основу твору та визначили подальше особисте життя письменника.

Бібліографи письменника кажуть, що дивовижна зустріч відбулася проти ночі на пустинній лондонській вулиці. Того вечора Коллінз проводжав своїх гостей. Раптово нічну тишу перервав несамовитий жіночий крик. Біля воріт якогось особняка виникла, за спогадами письменника, фігура дуже красивої молодої жінки в білому одязі. Коллінз, залишивши друзів, побіг слідом за жінкою. Він об’явився тільки наступного дня. За його словами, втікачка виявилася нещасною молодою вдовою, яку зловмисники тримали в ув’язненні протягом декількох місяців, щоб змусити відмовитися від спадщини.

Керолайн Грейвз (Caroline Graves), так звали красуню кілька років співмешкала з Коллінзом, але несподівано вийшла заміж за іншого. Коллінз одружився з Мартою Радд (Martha Rudd), яка народила йому трьох дітей. Але через роки Керолайн повернулася до письменника, і вони провели останні два десятиліття життя разом.

У 27-річному віці Коллінз зустрівся і швидко зійшовся з Чарльзом Діккенсом. Міцна чоловіча дружба тривала до самої смерті. Коллінз і Діккенс часто ділилися творчими планами та виручали один одного у складні моменти життя. Коллінз брав участь у постановці аматорських вистав у приватному театрі Діккенса, а тому обидва письменники нерідко писали спільні п’єси.

Уїлкі Коллінз вважається батьком-засновником англійського детективного роману. Він був першим автором, хто вивів детектив із коротких історій і переніс його в пропорції великого твору – роману. У своїх детективах Коллінз дуже точно потрапляє в рамки ново народженогожанру – раціональна поведінка людей, наукова точність доказу і суворе дотримання логіці.

Незважаючи на те, що перший роман «Iolani» залишався неопублікованим протягом 150 років – до 1999 року, Уїлкі Коллінз був одним з найпопулярніших авторів свого часу. Критики порівнювали його твори з класиками – Діккенсом, Теккереєм, Еліотом і Шарлоттою Бронте. Романи Коллінза друкували не тільки в Англії, але і в США. Його детективи перекладали багатьма мовами світу, в тому числі українською «Жінка в білому» (перекладач Олександр Мокровольський), та «Місячний камінь» (перекдадач Леонід Суярко).

Найвідоміші твори письменника
Wilkie Collins «Місячний камінь» (The Moonstone, 1868) – перший англійський детективний роман, в якому розказана не тільки таємнича історія викрадення алмазу, що переходить від одного незаконного власника до іншого, приносячи із собою прокляття, а й «дивна сімейна історія». У цьому творі органічно поєднуються як риси класичного детектива, так і пригодницького та авантюрного роману, а захоплююча розповідь тримає в напрузі до останньої сторінки
Wilkie Collins «Жінка в білому» (The Woman in White, 1860). Роман-класика вікторіанського детектива з незамінними атрибутами – маєтком, родиною, вдачами, таємницею і навіть містикою. В його основі лежить гострий, захоплюючий сюжет про злочин, задуманий і здійснений заради грошей
Wilkie Collins «Чоловік і дружина» (Man and Wife, 1870). У романі висвітлюється проблема прав англійської жінки, пригнобленої законами буржуазної родини. Сюжет заснований на правовому парадоксі, що призводить до непередбачуваних поворотів людських доль, драматичних переплетень обставин, зіткнення пристрасті з холодним розрахунком і неминучої розплати за заподіяне зло
Wilkie Collins «Отель з привидами» (The Haunted Hotel, 1878) Історія англійського лорда, який з коханою поїхав до Венеції, де раптово помер. Читач бачить події, що відбувалися в палаці, очами різних людей: родичів, слуг, випадкових людей, які були недовго знайомі з лордом, і перед ним постає трагічна історія розчарувань і вбивства…
Wilkie Collins «Бідна міс Фінч» (Poor Miss Finch, 1872) У романі йдеться про зворушливе кохання сліпої дівчини Луціллії Фінч і одного з братів-близнюків Оскара Дюбура. Лобов, що зазнала суворе випробування через підступи іншого брата – Нюджента, також закоханого в Луціллію…
Wilkie Collins «Сліпа любов» (Blind Love, 1889) Роман про трагічне кохання. Любляче серце головної героїні Айріс належить володареві її долі. Конфлікт з батьком не заважив коханим з’єднатися, але чим закінчується ця історія? Дружина стає співучасницею злочину, знаряддям заколотників проти коханого чоловіка. Змова розкривається… Смерть одного з героїв неминуча … Але сліпа любов ніколи повністю не вмирає…

Джерела:

detectivemethod.ru
stomaster.livejournal.com
bookmix.ru