Книжкова виставка «Таємничий світ Жуля Верна»

Жуль Верн - письменник-романтикОгляд творівПро письменникаЖуль Верн в сучасній школі

Цього року виповнюється 190 років від Дня народження великого французького письменника Жуля Габріеля Верна, якого вважають своїм кумиром мільйони читачів у різних куточках світу.

Один з міфів про життя письменника говорить, що він був запеклим домувальником і дуже рідко та неохоче подорожував. Насправді ж Жуль Верн був невтомним мандрівником. Будучи членом географічної спілки Франції, він відвідав Скандинавію, Великобританію, Німеччину, Нідерланди, Данію, США, країни Середземномор’я, Алжир тощо. Його твори перекладені 148-ма мовами. Загальна кількість його книг нараховує: 66 романів, понад 30 п’єс, понад 20 повістей і оповідань а також, кілька документальних робіт.

У своїх творах Жуль Верн описував вигадані їм винаходи, багато з яких з’явилися після його смерті, в нашому сучасному світі. Серед них: електричний стілець, факс, автомобіль, літак, гелікоптер і багато чого іншого. Дивно, однак деякі видавці називали Жуля Верна «ідіотом» і відмовлялися публікувати його твори, стверджуючи, що такого ніколи не відбудеться. До речі, ідея підводного човна належить не йому: в той час, коли жив Жуль Верн, такі човни вже існували.

До дня народження Жуля Верна працівники бібліотеки ІДГУ (відп. Желєзна Н.М.) підготували книжкову виставку «Таємничий світ Жуля Верна», короткий огляд творів письменника, критичних і методичних матеріалів про нього.

Пориньте в безодню океану з капітаном Немо, скорите полюс з капітаном Гаттерасом, зробіть навколосвітню подорож разом з Філєасом Фоггом і нарешті, станьте шостим колоністом на острові Лінкольна!!!

П’ять тижнів на повітряній кулі
(Cinq semaines en ballon)
Анотація
Центральна Африка – один із найбільш важкодоступних районів земної кулі. Експедиції туди завжди пов’язані з колосальними труднощами. Англійський мандрівник, доктор Самюель Фергюсон, пропонує справді революційний метод дослідження цих територій. Разом із двома супутниками він подорожує Центральною Африкою на повітряній кулі…
20 000 льє під водою
(Vingt mille lieues sous les mers)
Анотація
У другій половині 19 століття в морях і океанах мореплавці натрапляють на незвичайний веретеноподібний об’єкт, що світиться. За швидкістю й розмірами він перевершує кита. Газети, а за ними і вчені всього світу починають полювання за «морським чудовиськом».Але доля милостива тільки до професора Аронакса, який разом зі слугою Конселем і гарпунером Недом Лендом волею випадку потрапляють на борт незвичайного та єдиного у світі підводного човна…
Капітан і екіпаж човна виявилися зовсім не чудовиськами, і герої пережили чимало небезпечних та дивовижних пригод, зробивши кругосвітню подорож у 20 тисяч льє під водою…
Подорож до центра Землі
(Voyage au centre de la Terre)
Анотація
Навесні 1863 року німецький учений, професор геології і мінералогії Отто Ліденброк, знаходить у старовинній книзі зашифрований пергамент. Розшифровка дала вражаючий результат! У документі відомий учений-алхімік XVI століття стверджував, що спустившись в кратер погаслого вулкану, досяг центру Землі. Координати кратера детально вказані, і професор сповнений рішучості повторити цей шлях, а допоможе йому в цьому його племінник Аксель…
Із Землі на Місяць
(De la Terre à la Lune)
Анотація
У роки громадянської війни в США у місті Балтимор був заснований «Гарматний клуб», учасники якого займалися винаходом і виробництвом все більш і більш потужної та сучасної артилерії. Однак у мирний час нові гармати більше не потрібні, і тоді голова клубу Імпі Барбікен запропонував небачено масштабний і амбіційний проект – побудувати таку гармату, щоб її снаряд зміг би долетіти до самого Місяця…
Навколо Місяця
(Autour de la Lune)
Анотація
Снаряд із трьома людьми: керівником «Гарматного клубу» Імпі Барбікеном, противником проекту капітаном Ніколем і французем Мішелем Арданом за допомогою велетенської гармати вилетіли всередині снаряду в напрямку Місяця. Внаслідок непередбачуваних обставин вони ледь не «застрягли» в космосі, а їхній снаряд ледь не став штучним супутником Місяця…
Догори дном
(Sans dessus dessous)
Анотація
Члени «Гарматного клубу», які колись вчинили політ на Місяць (романи «Із Землі на Місяць» і «Навколо Місяця») зараз обстежують територію Арктики, де, як вони припускають, є поклади вугілля. Щоб дістатися до них, члени клубу мають намір повернути земну вісь і тим самим розтопити полярні льоди, не думаючи про те, якими лихами це обернеться для людства…
Діти капітана Гранта
(Les Enfants du Capitaine Grant)
Анотація
Під час морської прогулянки узбережжям Шотландії, яку здійснював на своїй яхті «Дункан» Лорд Едуард Гленарван з родиною, була виловлена незвичайна для цих вод риба-молот. У риб’ячому шлунку знаходилася пляшка з частково пошкодженим письмовим документом. З уцілілої частини записки вдається встановити, що про допомогу просить капітан Грант. Офіційна влада Великобританії відмовляється допомогти в розшуках капітана – адже записка написана два роки тому, і місце аварії невідомо, вціліла лише вказівка на тридцять сьому паралель …
Тоді на розшуки капітана відправляється сам лорд Гленарван з родиною, дітьми капітана Гранта і географом Жаком Паганелем, який приєднався до них випадково…
Навколо світу за вісімдесят днів
(Le Tour du monde en quatre-vingts jours)
Анотація
Філеас Фогг, ексцентричний англійський джентльмен, укладає парі що об’їде навколо земної кулі за 80 днів – неймовірний термін для кінця ХІХ століття!
Якщо Фогг запізниться хоча б на хвилину, він – банкрут. Відважний джентльмен у супроводі свого вірного слуги Паспарту вирушає у фантастичну подорож через чотири континенти та три океани.
За час подорожі герої, яких переслідує поліцейський детектив, не раз проявляють мужність і винахідливість – як засоби пересування вони використовують поїзди, пароплави і навіть слона, піддаються нападу індіанців і рятують від смерті прекрасну індійську принцесу…
Таємничий острів
(L’Île mystérieuse)
Анотація
Найстрашнішими війнами є громадянські, коли ненависть зашкалює, коли брат іде проти брата, коли потрапити у полон може бути страшніше за смерть. Саме в такій ситуації опинилися п’ятеро жителів півночі. Прагнення до свободи штовхає їх на втечу. Подорож повітряною кулею виявилася непередбачуваною. Внаслідок урагану вони потрапляють на безлюдний острів, де безліч пригод і небезпек чекають на них. Але відвага, знання та винахідливість дозволяють їм облаштувати свій побут. А острів тільки здається безлюдним, насправді він давно має свого Господаря, могутнього, сильного і справедливого, який допомагає остров’янам у разі смертельної небезпеки, але бажає приховати свою особу від усіх…
П’ятнадцятирічний капітан
(Un capitaine de quinze ans)
Анотація
Лютий 1873 року. Шхуна-бриг «Пілігрим» під командуванням капітана Гуля повертається до Сан-Франциско після китобійного сезону. На борту шхуни знаходиться родина її власника Уелдона, його дружина і син. Внаслідок драматичних подій командування кораблем доводиться прийняти на себе наймолодшому матросу Діку Сенду, і тепер він – п’ятнадцятирічний капітан «Пілігрима». Вкрай непросте завдання значно ускладнюється тим, що не всі, хто на борту, – люди з чистим сумлінням і минулим…
Подорожі та пригоди капітана Гатераса
(Voyages et aventures du Capitaine Hatteras)
Анотація
6 квітня 1860 року Ліверпульський порт покинув бриг «Форвард» із вісімнадцятьма членами екіпажу на борту. Але ні під час відплиття, ні навіть довгий час після нього ніхто не знав ні мети плавання, ні навіть імені капітана. І лише заглибившись далеко в арктичні води, моряки дізналися, що керує експедицією знаменитий мореплавець Джон Гаттерас, який поставив собі амбітне завдання стати першою людиною, що досягла Північного полюса…
Прапор Батьківщини
(Face au drapeau)
Анотація
Геніальний учений Том Рок – винахідник дуже потужної зброї: «фульгуратора». Озлоблений невдачами, Рок продає фульгуратор ватажку групи негідників і пройдисвітів з усього світу … і сам стає його бранцем…
У погоні за метеором
(La Chasse au meteore)
Анотація
Ця дивна історія почалася вранці 21 березня в місті Уастоне, штат Віргінія. Близькі друзі й одночасно суперники доктор Сідней Гьюдельсон і містер Дін Форсайт одержимі однією пристрастю – астрономією. Це протистояння, хоча й трохи затьмарювало їхню дружбу, але не завадило їм призначити день весілля племінника містера Форсайта – Френсіса Гордона, який з дитинства виховувався в його будинку, і дочки доктора Гьюдельсона – Дженні.Згодом бажання бути першим у відкритті нового небесного тіла поглинуло всі думки Сідней і Діна. Суперництво взяло верх і відносини між двома сім’ями почали погіршуватися. А того нещасливого ранку вони майже одночасно стали свідками падіння золотого метеора, поява якого, крім світової фінансової катастрофи, загрожувала остаточно розбити весілля Френсіса і Дженні!
Школа Робінзонів
(L’Ecole des Robinsons)
Анотація
Годфрі Морган, молодий племінник «дуже багатої людини» Вільяма Кольдерупа і його майбутній спадкоємець, вважає своє життя надзвичайно нудним. Він мріє про пригоди й подорожі та не збирається одружуватися (як того хоче його дядько), допоки не здійснить кругосвітню подорож. Містер Кольдеруп людина мудра, і після роздумів він погоджується на авантюру племінника. Він упевнений, що з подорожі Годфрі повернеться набагато дорослішою та спокійною людиною…
Клодіус Бомбарнак
(Claudius Bombarnac)
Анотація
Журналіст подорожує з Баку до Пекіну через палаючі моря разом із мертвим китайським мандарином, торговцем штучними зубами й іншими цікавими людьми…
Зимівля в льодах
(Un hivernage dans les glaces)
Анотація
Луї Корнбют – молодий моряк із Дюнкерка, на якого чекає наречена Марі, зникає в морі, намагаючись допомогти судну, що зазнає аварії. У холодних водах Північної Атлантики врятуватися майже неможливо. Але його батько Жан все ж споряджає експедицію на пошуки сина. На жаль, у складі експедиції виявилися не тільки чесні й безкорисливі люди…
Фантазії доктора Окса
(Une fantaisie du Docteur Ox)
Анотація
До міста Кікандон західної Фландрії, в компанії помічника приїжджає вчений-фізіолог Окс. Як він стверджує, його мета – повністю освітити місто оксігідричним газом, що виділяється з повітря. Тільки ніхто не знає, чи це правда…Незабаром у мирному містечку почали відбуватися дивні речі, що перетворюються на «епідемію»…
Дунайський лоцман
(Le Pilote du Danube)
Анотація
Дія роману відбувається в другій половині ХІХ століття у розпал національно-визвольного руху болгарського народу проти турецьких загарбників.
Болгарський патріот, подорожуючи Дунаєм під чужим ім’ям, таємно пробирається на Батьківщину…
Замок у Карпатах
(Le Château des Carpathes)
Анотація
Після смерті дружини, оперної співачки Стілли граф де Телек відправляється в подорож. Але з вікон таємничого замку в Карпатах він чує її чарівний голос. А в самому замку живе його давній недруг і суперник Рудольф фон Гортц…
Незвичайні пригоди експедиції Барсака
(Le Dernier Voyage extraordinaire)
Анотація
Експедиція, яку відправила палата французьких депутатів, прибуває на узбережжя Центральної Африки. Її мета – дослідити область «Петлі Нігера», вивчити звичаї місцевого населення цієї французької колонії та остаточно вирішити питання про надання виборчого права зазначеному населенню. Експедиція має бути забезпечена всім необхідним, звичайно ж вона відправиться під посиленою охороною й успішно завершиться. Що ж може бути спільного між експедицією парламентаріїв, пограбуванням великого лондонського банку, самотнім англійським лордом-затворником і казковими байками африканських племен про велике місто серед пустелі, звідки ніколи ніхто не повертався?
Автор: Жан Жюль-Верн
Назва: Жюль Верн
Видавництво: М.: Прогресс
Рік видання: 1978
Сторінок: 445
Анотація
У книзі розкривається образ письменника й людини, що вірив в демократію та науковий прогрес, благородного мрійника і зухвалого романтика. Поставлені письменником проблеми, його наукові пошуки, співзвучні сучасній епосі, не можуть не хвилювати наших читачів.
Написана онуком письменника-фантаста, ця монографія допоможе зрозуміти значення творчості письменника і секрет його величезної популярності
Автор: Жюль Верн
Назва: Школа Робинзонов. Клодиус Бомбарнак. Повести
Видавництво: М.: Правда
Рік видання: 1989
Сторінок: 480
Анотація
У виданні на стор. 457-474. «Властелин Мира» – стаття відомого літературного критика, публіциста, оглядача телеканалу «Культура» Святослава Белзи
Автор: Жуль Верн
Назва: Дунайский лоцман. Необыкновенные приключения экспедиции Барсака
Видавництво: М.: Правда
Серія: Мир приключений
Рік видання: 1988
Сторінок: 448
Анотація
На стор. 432-439 – «Наука, воспетая музой» – післямова Євгенія Брандіса, прозаїка, літературознавця, критика, бібліографа, видного фахівця в галузі класичної та сучасної зарубіжної літератури, історика і теоретика дитячої літератури; провідного світового авторитета з творчості Жуля Верна.
На стр, 440-445 «Последние романы Жюль Верна» – післямова Злати Потапової, відомого критика, перекладача
Автор: Жюль Верн
Назва: Короткие Романы
Видавництво: Кишинев: Лумина
Серія: Мир приключений
Рік видання: 1984
Сторінок: 704
Анотація
На стор. 3-22 – «Жюль Верн и труд его жизни» – передмова Євгена Брандіса
Автор: Жюль Верн
Назва: Собрание сочинений в двенадцати томах. Том 11.
Видавництво: М.: Государственное издательство художественной литературы
Рік видання: 1954-57
Сторінок: 616
Анотація
На стор. 599-612 – стаття Є. Брандіса, М.Васильєва, К. Станюковича «В погоне за метеором». Стаття розповідає про передісторію написання однойменного роману та історії його публікації. А також дає вельми повну наукову довідку про метеорити
Автор: Штейн А. Л. и др
Назва: История французской литературы : Учебное пособие для студентов
Видавництво: М.: Просвещение
Рік видання: 1988
Сторінок: 336
Анотація
Мета посібника – ознайомити студентів з історією розвитку французької літератури, починаючи з давніх часів до сучасності. У книзі дана характеристика основних літературних напрямів і аналіз творчості найбільш відомих її представників, у тому числі й Жуля Верна
Автор: Розанова А.А.
Назва: Социальная и научная фантастика в классической французской литературе ХУІ-ХІХ вв.
Видавництво: К.: Вища школа
Рік видання: 1974
Сторінок: 150
Анотація
У монографії освячені витоки, традиції, специфіка соціальної та наукової фантастики в класичній літературі Франції від Ф. Рабле, Вольтера до Жуль Верна, Ф.Карсака та інших. Показано, що на шляхах до незвичайних подорожей Ж.Верна виникають образи безкорисливих служителів науки. У ній також розкрито причини немеркнучого успіху кращих творів Ж. Верна
Журнал: Зарубіжна література в навчальних закладах (№ 1, 2002)
Автор: Стопник А.В.
Назва: Слідами дітей капітана Гранта. Урок-подорож за романом Жуля Верна
Сторінки: 16- 17
Детальніше
Конспект відкритого уроку із зарубіжної літератури.
Тема уроку: Слідами дітей капітана Гранта (урок-подорож за романом Жуля Верна «Діти капітана Гранта»
Мета навчальна: методом гри виявити рівень засвоєння учнями вивченого твору.
Мета розвивальна: вчити виокремлювати головне з прочитаного, робити відповідні висновки; стимулювати образне мислення учнів, зосередивши увагу на розвитку їхнього зв’язного мовлення
Мета виховна: виховувати людяність, милосердя, непримиренність до зла й насильства, вчити бути мужнім, витривалим, кмітливим, викликати захоплення красою Землі
Журнал: Всесвітня література та культура в навчальних закладах України (№1, 2002)
Автор: Ісаєва О.
Назва: Шляхами мужності та відваги разом з капітаном «Пілігріма». Методичні рекомендації до вивчення роману Ж.Верна «П’ятнадцятирічний капітан» у 6 класі
Сторінки: 11-15
Детальніше
В історію світової літератури Жуль Верн увійшов як перший класик науково-фантастичного роману, чудовий майстер мандрів і пригод, неперевершений пропагандист науки та її майбутніх досягнень. Тому закономірно, що твори Жуля Верна входять до всіх чинних шкільних програм із зарубіжної літератури, адже, дійсно, важко уявити літературно освіченого сучасного школяра, який не захоплювався б таємничими і незвичайними романами французького письменника
Журнал: Всесвітня література в середніх навчальних закладах України (№5, 2003)
Автор: Мельник А.
Назва: Поглиблюючи інтерес до творчості улюбленого письменника. Урок-гра за романом Жуля Верна «Таємничий острів»
Сторінки: 8 – 10
Детальніше
Пригодницькі романи «Діти капітана Гранта», «П’ятнадцятирічний капітан» Жуля Верна відомі практично кожному школяреві. Вони інтригують, захоплюють, манять романтикою наукового пошуку.
Щоб розширити уявлення шестикласників про автора цих творів, його письменницький діапазон, вважаю за доцільне ознайомити їх ще з одним його пригодницьким романом – «Таємничим островом». Цей роман, як відомо, разом з двома вищезгаданими становить трилогію «Незвичайні пригоди»
Журнал: Всесвітня література та культура в навчальних закладах України (№4, 2005)
Автор: Назарець В.
Назва: Мандрівка до безсмертя і вічної юності. Роман Жуля Верна «Пєятнадцятирічний капітан»
Сторінки: 29-33
Детальніше
На невеличкому кладовище Мадлен, що у французькому Ам’єні, є надзвичайне скульптурне зображення. Натхненний і мужній вираз обличчя. Чоловіча постать, яка плечима рішуче відштовхує геть від себе важку поховальну плиту. Одна рука сперта на кам’яний виступ. Друга – простягнута вгору, назустріч сонцю і зорям. «До безсмертя і вічної юності» – викарбовано на постаменті
Журнал: Всесвітня література в середніх навчальних закладах України (№2, 2005)
Автор: Кушницька Г.В.
Назва: Налаштовувати учня на дослідницьку діяльність з першого, вступного, уроку з вивчення теми (Конспект такого уроку (Презентація творчості Жуля Верна)
Сторінки: 38-39
Детальніше
Щоб вступний урок перед вивченням роману не перетворився на суху лекцію–монолог учителя, пропонуємо провести його в діалогічній формі – як презентацію творчості Жуля Верна колективним обговоренням фактів його життя і творчості. В такому разі клас буде налаштований активно діяти з самого початку виявлення теми. А факти про письменника мають віднайти самі учні, виконавши випереджальні пошуково-досліджувальні завдання. Це сприяє тому, що подальша пошукова робота вписуватиметься в урок, адже учні, які підготувалися удома, легше зможуть зацікавити своїх однолітків, ніж учитель одноманітною розповіддю. Саме в діалозі й відбуватиметься дослідження спочатку біографії та її впливу на творчість письменника, а на наступних уроках – і тексту твору.
Випереджальні завдання стануть основою для подальшого вільнішого дослідження безпосередньо на уроці
Журнал: Всесвітня література в середніх навчальних закладах України (№1, 2008)
Автор: Ковалик І., Гвоздикова І., Піддубна Г.
Назва: Жуль Верн. «П’ятнадцятирічний капітан»: матеріали до варіативного вивчення
Сторінки: 18-19
Детальніше
У статті йдеться про використання елементів інтерактивних технологій під час вивчення теми
Журнал: Всесвітня література в сучасній школі (№4, 2014)
Автор: Оленіч В., Ткаченко В.
Назва: Жуль Верн. «П’ятнадцятирічний капітан». Підсумковий бінарний урок зі світової літератури
Сторінки: 47 – 50
Детальніше
Інноваційний бінарний урок-подорож зі світової літератури та географії запрошує дітей до захоплюючої країни творчості Жуля Верна, зокрема до дивовижного світу його «П’ятнадцятирічного капітана» В основі уроку – практичне застосування знань зі світової літератури та географії. Широко використовуються особистісно-орієнтовані інтерактивні форми роботи, формуються інформаційні, комунікативні, соціальні компетенції, уявлення про літературну спадщину романіста та бажання брати відповідальність за власні дії. У ході роботи перевіряється знання тексту та географічних понять. Діти вчаться висловлювати власну думку, під час подорожі відкривають для себе захоплюючий рослинний і тваринний світ материків та океанів.
На уроці розвивається мова, уява, пам’ять, креативне неординарне мислення та фантазія. Виховуються любов і бажання зберегти прекрасну планету Земля з багатим різноманіттям її живого світу
Журнал: Всесвітня література в сучасній школі (№1, 2012)
Автор: Григор’єва І.
Назва: Романтика у тексті – романтика на уроці. Урок за романом Ж.Верна «П’ятнадцятирічний капітан»
Сторінки: 14 – 16
Детальніше
Мета: з’ясувати значимість роману, навчити учнів визначати головні риси географічного роману: розвивати навички читання, переказу та інтерпретації, аналізу епічного твору та образу-персонажа, логічне мислення; формувати комунікативну компетентність учнів; виховувати моральні якості на прикладі героїв твору; розвивати творчий потенціал учнів

Список літератури

Джерела:

fiveplus.org.ua

kartinkinaden.ru

Вікіпедія