Книжкова виставка «Той, хто генієм людство перевершив»

 

У притворі каплиці Триніті-коледжу Кембриджського університету стоїть пам’ятник великому вченому. Скульптор зобразив Ньютона на весь зріст, одягненого в мантію, з призмою в руці та задумливий погляд його звернений вгору. На п’єдесталі напис: «Той, хто генієм людство перевершив».

Ісаак НьютонКниги з виставки

Статуя в Триніті-коледжі

Ісаак Ньютон – геніальний англійський фізик, перш за все відомий відкриттям закону всесвітнього тяжіння. Але крім легендарної історії з яблуком, яке впало на голову вченого і пробудило думку про силу тяжіння, що вже давно зріло в його голові, пересічний сучасник майже нічого про нього не знає. Доречі, історію з падінням яблука оприлюднив Вольтер, а йому її розповіла племінниця Ньютона.

Батько Ісаака Ньютона, заможній фермер, помер ще до народження свого талановитого сина. Мати знову вийшла заміж, і всі свої сили віддавала нової сім’ї. Займався його вихованням дядько – брат матері.

Юний Ньютон ріс хворобливою дитиною. В школі він був посереднім учнем, і однокласники часто знущалися над ним, тоді Ісаак вирішив стати успішним, щоб здобути повагу товаришів. І незабаром він цього домігся.

Вулсторп-Мейнор, будинок, де народився Ньютон

Мати бачила сина фермером, а тому хотіла забрати його зі школи, не дозволивши закінчити повний курс, і лише завдяки втручанню дядька він зміг довчитися.

Поняття, яке сьогодні застосовується у вищій математиці, – біном Ньютона, – вчений увів в ужиток у віці 21 року. Це формула, що дозволяє уявити суму двочлена в n–му ступені у вигляді многочлена, тобто розкласти великі складові на більш дрібні й прості складові.

У трудовій біографії Ньютона є цікавий факт. Коли він був співробітником Британського королівського монетного двору, йому прийшла чудова ідея як убезпечити монети від обрізання їх шахраями. Фальшивомонетники того часу зрізали краї монеток і відливали з них «додаткові» гроші. Ньютон придумав робити тонкі лінії на краях монет – так будь-які їх пошкодження ставали відразу помітні. Так робиться й сьогодні, а називається винахід Ньютона – гурт (англ. Gurt).

Все своє життя Ісаак Ньютон вів непримиренну боротьбу з шахраями різного роду, але в похилому віці сам примудрився попастися на їх вудку. В одній великій афері «згоріла» третина його статку.

В літньому віці Ньютон почав писати наукові праці, сподіваючись залишити спадкоємцям свої думки, викладені на папері. Але велика пожежа знищила більшу їх частину.

Великі люди належать історії та майже не належать собі. Ньютон зробив безліч відкриттів, корисних для всього людства, а для себе не зробив нічого: він жодного разу не був одружений і не мав дітей. Не встиг!

Абонемент технічної літератури пропонує до уваги читачів виставку, присвячену 375 річниці від дня народження Ісаака Ньютона.

На виставці представлено книги, що розповідають про Ньютона як істинного вченого, відданого Науці. Все його життя було наповнене працею і невтомною роботою.

Пропонуємо Ващій увазі огляд деяких книг з виставки

Белл Э.Т. Творцы математики. Предшественники современной математики. – М.: Просвещение, 1979. – 256 с.
Анотація
Книга складається з життєписів великих математиків минулого – від часів Давньої Греції до середини минулого століття. Автор прагне намалювати жвавий портрет кожного зі своїх героїв, показати його як людину, що живе серед людей і своєю діяльністю сприяє прогресу цивілізації. У книзі описується виникнення і розвиток багатьох основних понять, методів, ідей, які відіграють роль у формуванні сучасної математики
Бугров Я.С., Никольский С.М. Высшая математика: Дифференциальное и интегральное исчисление – М.: Наука, 1988. – 432 с.
Анотація
Підручник разом з двома іншими книгами тих самих авторів «Елементи лінійної алгебри та аналітичної геометрії» і «Диференціальні рівняння. Кратні інтеграли. Ряди. Функції комплексної змінної » відповідає програмі з вищої математики для інженерно-технічних спеціальностей вищих навчальних закладів
Бородин А.И., Бугай А.С. Биографический словарь деятелей в области математики. – Киев: Радянська школа. 1979. – 607 c.
Анотація
Словник про вчених, які зробили значний внесок в математику. Коротка довідка про кожного математики
Бушок Г.Ф. Курс фізики. У 2-х кн.: навч. посібник / Г.Ф. Бушок, С.Ф. Венгер. – Кн. 1. Фізичні основи механіки. Електрика і магнетизм. – К. Либідь, 2001. – 448 с.
Анотація
Містить систематичний виклад програмного матеріалу з механіки, електрики та магнетизму. Значну увагу приділено розкриттю логічної структури фізики, як науки. Для студентів фізико-математичних спеціальностей вищих педагогічних навчальних закладів
Китайгородский А.И. Введение в физику. — М.: Наука, 1973. — 668 с.
Анотація
Навчальний посібник з фізики для студентів вищих технічних навчальних закладів складається з трьох частин: механічний і тепловий рух; електромагнітне поле; будова та властивості речовини.
Посібник відрізняється відносно невеликим обсягом, оригінальністю і сучасністю викладу
Карцев В. Ньютон / Владимир Карцев. М. : Молодая гвардия, 1987. – 414 с : ил. (ЖЗЛ)
Анотація
Науково-художній життєпис одного з найвидатніших мислителів світу – англійського математика, фізика, механіка і астронома Ісаака Ньютона, який вагомо вплинув на розвиток науки. Використано величезна кількість документального матеріалу. Книга містить також широке полотно громадського та наукового життя Англії кінця XVII – першої половини XVIII століття
Гурский И.П. Элементарная физика с примерами решения задач. – М.: Наука: Физматлит, 1984. – 448 с.
Анотація
У книзі розглянуто весь елементарний курс фізики; при цьому основна увага звернена на рішення типових задач і прикладів. До більшості завдань дано докладні методичні вказівки. Є великий набір завдань для самостійної роботи.
Для учнів старших класів середньої школи, слухачів і викладачів підготовчих відділень вузів і особливо осіб, які займаються самоосвітою
Колмогоров А.Н. Математика в ее историческом развитии / Под ред. В. А. Успенского.- М.: Наука, 1991. – 224 с.
Анотація
У збірнику праць видатного математика сучасності А.Н. Колмогорова (1903-1987) представлені його праці, пов’язані з історією математики. Структурно збірник ділиться на три розділи.
У другому розділі вміщено статті, які пов’язані з математичним мисленням у 17 і 19 століттях (на прикладах Ньютона і Лобачевського).
Збірник розрахований на наукових працівників, викладачів, студентів, школярів і всіх, хто цікавиться математикою і її історією
Акройд П. Исаак Ньютон. Биография. – М.: КоЛибри, Азбука-Аттикус, 2011. – 256 с.
Анотація
Розповідаючи про Ньютона, автор створює образ справжнього вченого, людини суперечливої, честолюбної, але при цьому безмежно відданої Науці. Людині, все життя якої було присвячено пізнанню Істини
Кузнецов Б. Г. Ньютон. – М.: Мысль, 1982.— 175 с. – (Мыслители прошлого).
Анотація
Книга розповідає про життєвий і творчий шлях великого англійського мислителя, фізика, астронома і математика Ісаака Ньютона (1643-1727). Ньютон є одним з найбільших представників механістичного матеріалізму в природознавстві XVII-XVIII ст., Його основні ідеї мали великий вплив на філософську думку, науку н культуру.
Книга розрахована на широке коло читачів.

Список літератури