Справа Василя Стуса

Полиці бібліотеки ІДГУ поповнилися унікальною книгою «Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР». Упорядник – відомий журналіст Вахтанг Кіпіані.

Книга є безумовним бестселером. Шалену популярність їй приніс один з персонажів. Прагнучи заборонити видання, цей персонаж отримав зворотній результат – книгою зацікавилась безліч читачів.

Видання вміщує ретельно зібрані документальні матеріали з українських архівів. Вахтанг Кіпіані намагався викласти матеріал без власної оцінки, і це йому вдалося, хоча важко стримати емоції від беззаконня радянської правоохоронної системи. У дослідженні багато фотоматеріалів, копій судових справ, архівних документів тощо. Крім цього, до книги увійшов щоденник Василя Стуса «З таборового зошита». Це нотатки письменника, які вдалося передати на волю і які були опубліковані дисидентами, а в часи незалежної України — повноцінною книгою. Василь Стус став по-справжньому знаковим поетом, символом епохи та прикладом безкомпромісної боротьби. Такі книги дуже потрібні для сучасників. Українці повинні знати своїх героїв, які віддали життя за Україну.

МЕДВЕДЧУК ПРОГРАВ «СПРАВУ ВАСИЛЯ СТУСА»?

Ця книга вже є історією України. її тримають у своїх руках десятки тисяч українців. Вона є навіть у Бібліотеці Конгресу США. Про неї знають, її обговорюють, її читають. І її судять.

Громадянин Медведчук Віктор Володимирович подав до Дарницького суду м. Києва позовну заяву, у якій вимагав визнати дев’ять епізодів недостовірними і такими, шо порушують його «особисті немайнові права».

Цей процес від самого початку за всіма ознаками не мав правових перспектив. Бо не можна встановлювати історичні факти у суді. Не можна переписувати минуле. Не можна забороняти висвітлювати теми, які хвилюють суспільство.

Медведчук був адвокатом поетів і членів Української Гельсінської групи Юрія Литвина і Василя Стуса. Вони обидва загинули у чорний день 4 вересня. Тільки з роком різниці — у 1984-му і 1985-му. Вони обидва були велети поетичної і громадської думки — і обох перемололи безжальні жорна системи. Обставини таких судових справ тільки в наш час стають відомими широким колам і, природно, здіймають потужну хвилю співчуття й обурення.

Спроба видалити певну інформацію або обмежити доступ до неї призводить лише до її поширення — ця істина відома як ефект Стрейзанд. Ми спостерігаємо саме це. Після судового позову наклади «Справи Василя Стуса» зросли в багато разів.

Позивач програв цю справу. І суд історії.

Дякую всім читачам, які придбали книгу, подарували її бібліотекам, воякам Збройних сил України, політв’язням наших днів і поширили наведену в ній інформацію. Дякую видавництву «Віват», яке попри судовий позов і можливу заборону видання й надалі відстоює справу загиблого поета і доводить до українців та до всього світу відомості про його долю й боротьбу

Вахтанг Кіпіані, упорядник книги, дослідник історії дисидентського руху

Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР / уклад. В. Кіпіані. — Xарків : Віват, 2020. — 688 с. — (Серія «Історія та політика»)
Анотація

Правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. У книзі зібрано архівні документи з кримінальної справи Василя Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються про невідомі факти щодо життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охоронячи під грифом «Секретно»