Антуан де Сент-Екзюпері – письменник-ювіляр 2020

29 червня виповнюється 120 років від дня народження Антуана де Сент-Екзюпері (1900-1944), відомого французького письменника, поета і льотчика.

Антуан де Сент ЕкзюперіТвори письменникаКритичні матеріали про нього

Антуан де Сент-Екзюпері походив зі старовинного (хоча й збіднілого) дворянського роду. Батько помер, коли Антуану було 4 роки, тож вихованням 5 дітей займалася мати, графиня Марі де Сент-Екзюпері.

Пам'ятник Сент-Екзюпері в Тарфайя

Пам’ятник Сент-Екзюпері в Тарфайя, де він написав свій перший роман

Майбутній письменник завжди мріяв про небо. У 12-ти річному віці він здійснив свій перший політ (звісно, як пасажир) і потім намагався створити літальний апарат зі старого велосипеда, дроту та різного мотлоху.

Мрією Екзюпері було здійснити переліт з Парижа до В’єтнаму. Накопичивши достатньо грошей, він купив літак і вирішив втілити її в життя. Але на півдорозі літак розбився, а письменник дивом залишився живий. Він умирав від спраги в пустелі, коли на нього натрапили місцеві кочівники-бедуїни, які й врятували його життя.

З початком Другої Світової війни Екзюпері записався добровольцем у військово-повітряні сили Франції. У складі ескадрильї він зробив безліч бойових і розвідувальних вильотів.

Дослідники творчості письменника кажуть, що ремесло льотчика дало Екзюпері особливе бачення світу. Він мовби дивився на землю з висоти польоту, гостріше відчуваючи невидимі зв’язки між людьми. Не дивно, що перший твір, опублікований письменником, називався «Авіатор» (потім новела стала матеріалом для «Південного поштового»).

Усього Антуан де Сент-Екзюпері написав сім великих робіт і півтора десятка малих. Останній великий роман, «Цитадель», був виданий уже після його смерті. Найбільш відомий твір – «Маленький принц». Філософський роман-казку перекладено більш ніж 180 мовами, включаючи абетку Брайля (мова сліпих). Малюнки в книзі виконані самим автором і є не менш відомими, ніж книга. Це не тільки ілюстрації, але й органічна частина твору: самі герої казки посилаються на малюнки і сперечаються про них. Унікальні ілюстрації в «Маленькому принці» руйнують мовні бар’єри, стають частиною універсального візуального лексикону, зрозумілого кожному.

Браслет Сент-Екзюпері, знайдений у морі біля Марселя

Браслет Сент-Екзюпері, знайдений у морі біля Марселя

Обставини смерті письменника вельми загадкові. 31 липня 1944 року він не повернувся з польоту і вважався зниклим без вести. У 1988 році поблизу Марселя знайшли браслет письменника з вигравіруваним ім’ям подружжя, а у 2000 – частини літака, яким він керував. У 2008 році стало відомо, що причиною смерті письменника була атака німецького льотчика. Пілот ворожого авіасудна через роки публічно зізнався в цьому. Через 60 років після катастрофи були опубліковані фото з місця зіткнення.

Твори письменника

«Пошта на Південь»

Ще хлопчиками двоє друзів були закохані у Женев’єву. Вони стали льотчиками, бо хотіли стати сильними, щоб, повернувшись, підкорити її. Ця розповідь про зіткнення двох світів: Жака Барніса і Женев’єви. Він бажав захопити її в країну дій, небезпечних пригод, несподіванок, однак жінка бачила красу цього світу в іншому, в тому, що ховалося від безстрашного пілота…

«Планета людей»

Антуан де Сент-Екзюпері

Автор запрошує читачів у подорож-політ. Маршрут: любов, жінки, творчість, дружба, поезія, музика, свобода, покликання, натхнення. А за вікном пропливатимуть Африка, Південна Америка, і головне – душа одного з найдивовижніших людей в історії!

«Військовий льотчик»

Антуан де Сент-Екзюпері

Ця історія про поразку і про людей, які перенесли її в ім’я майбутньої перемоги. Читач опиняється на початку війни, у травні 1940 року. Французькі війська відступають, але літак-розвідник повинен здійснити політ до міста Аррас, що опинилося в німецькому тилу…

«Нічний політ»

Антуан де Сент-Екзюпері

Ця книга про долю льотчиків. Вона написана за часів зародження комерційної авіації, коли технічна «начинка» літака була вельми недосконалою. Тож кожен пілот, який відправлявся в рейс, у будь-яку мить міг перетворитися на льотчика-випробувача з усіма можливими наслідками…

«Цитадель»

Антуан де Сент-Екзюпері

Цитадель – це фортеця, внутрішній світ кожної людини, основа основ. Чим міцніші стіни цитаделі – тим сильніша людина. Автор запрошує нас до своєї цитаделі, він розділить з нами свій хліб, зігріє, утішить. І незабаром ми можемо знову вирушати в дорогу, щоб знайти місце для своєї цитаделі і звести міцні стіни вже свого будинку …

Ця книга про дружбу, в тому числі про дружбу з тим, з ким воюєш на полі бою. Про Бога, віру, релігію, церкву і Храм. Про кохання. Про любов до жінки, до дитини, до друга, народу і держави. Про подяку і повинність. Про менталітет правителя. Про еволюцію таких понять, як чесність, порядність і справедливість у житті людини. Про формування моралі у свідомості окремої людини. Про відповідальність. Дуже неоднозначна книга з дуже неоднозначними постулатами.

«Маленький принц»

Герой, пілот літака, розповідає про події шестирічної давнини. Під час польоту щось розладналося в моторі, і він змушений був здійснити посадку в пісках Сахари, за тисячі миль від цивілізації. Тим не менш, на світанку його розбуркує маленький хлопчик, який з’явився казна-звідки…

Це одна з найкращих книг століття. Вона вражає своєю глибиною, викликає бурю емоцій і змушує замислитися. Це далеко не «просто дитяча казка»…

Кибальчич Л. Сент-Екзюпері, Антуан Марі Роже де / Л. Кибальчич // Зарубіжні письменники. Енциклопедичний довідник. : у 2 т. / За ред. Н. Михальської та Б. Щавурського. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2006. — Т. 2 : Л — Я. — С. 512. — Режим доступу: http: chtyvo.org.ua
Грачёв Р Антуан де Сент-Экзюпери / Р. Грачев // Писатели Франции / Под ред. Е. Г. Эткинда. — М.: Просвещение, 1964. — С. 661—667.
Григорьев В. П. Антуан Сент-Экзюпери: Биография писателя / В. П. Григорьев — Л.: Просвещение, 1972. — 127 с. — (Серія «Биография писателя»)
Анотація

Сент-Экзюпери не только писал книги. Он был одним из пионеров авиации, мыслителем-гуманыстом, икателем, героем. Книга в популярной форме знакомит учащихся с жизнью и творчеством замечательного французского писателя и выдающегося летчика

Мижо М. Сент-Экзюпери / М. Мижо / Пер. с франц. Горация Велле — М.: Молодая гвардия, 1963. — 464 с. — (Серія «Жизнь замечательных людей». — Вып. 9 (365)
Анотація

Книга рассказывает о жизни Антуана де Сент-Экзюпери (1900-1944), известного французского писателя

Перье Ж.-К. Загадка де Сент-Экзюпери: Лит. расследование / Ж.-К. Перье; Пер. с фр. — М.: Эксмо, 2011. — 192 с. — (Серия «Французский стиль»)
Анотація

Летчик, писатель и философ-гуманист Антуан де Сент-Экзюпери прожил всего сорок четыре года. Как и у героев его книг «Почта на Юг», «Военный летчик», «Ночной полет» и, конечно же, «Маленький принц» его биография была полна взлетов и падений, романтических отношений с женщинами, захватывающих, но не всегда удачных приключений… Для потомков не только его внезапное исчезновение 31 июля 44 года в небе над Средиземным морем, но и сама жизнь была полна загадок. Известный французский журналист и литературовед Жан-Клод Перье проводит уникальное литературное расследование

Шифф С. Сент-Экзюпери : биография / С. Шифф. — М. : Эксмо, 2003. — 479 с. — (Серія «Genius loci»: [Гений места])
Анотація

Когда в 1944 году Антуан Сент-Экзюпери исчез в небе над морем, подобно своему самому известному герою – Маленькому принцу, он уже был легендой. Тогда пилоты летали сквозь песчаные бури в открытых кабинах, без точных навигационных приборов, под пулями бунтующих африканских племен. Сент-Экзюпери написал несколько замечательных книг об отважных летчиках: «Ночной полет», «Южный почтовый», «Полет в Аррас», но самым известным его произведением остается «Маленький принц», столь же любимый взрослыми, как и детьми, – самое часто переводимое произведение французской литературы.

Стейси Шифф – американской писательнице, поклоннице и знатоку творчества Сент-Экзюпери – удалось создать очень яркую, увлекательную и честную биографию этого неординарного человека и замечательного писателя

Фрэсс Т. 9 жизней Антуана де Сент-Экзюпери / Т. Фресс — М.: Издательство «Э», 2016. — 240 с. — (Серія «Биография великого человека»)
Анотація

Это самое необычное путешествие в мир Антуана де Сент-Экзюпери, которое когда-либо вам выпадало. Оно позволит вам вместе с автором «Маленького принца» пройти все 9 этапов его духовного перерождения – от осознания самого себя до двери в вечность, следуя двумя параллельными путями – «внешним» и «внутренним». «Внешний» путь проведет вас след в след по всем маршрутам пилота, беззаветно влюбленного в небо и едва не лишенного этой страсти; авантюриста-первооткрывателя, человека долга и чести. Путь «внутренний» отправит во вселенную страстей и испытаний величайшего романтика-гуманиста ХХ века, философа, проверявшего все свои выкладки прежде всего на себе.«Творчество Сент-Экзюпери не похоже на романы или истории – расплывчато-поэтические, но по сути пустые. Это эксперимент – нам предлагается жизненный опыт, боль и каждодневная борьба. Там нет места бездеятельному счастью или блаженному оптимизму, зато есть радость борьбы, а это – единственный путь, позволяющий найти свое место в жизни. Его опыт – это прежде всего боль, любовь, не вошедшая в привычку, блуждание практически на грани невозможного…»

Буковская А. Сент-Экзюпери или парадоксы гуманизма / А. Буковская — Москва: Радуга, 1983. — 208 с.
Анотація

Польский литературовед и критик Анна Буковская исследует в своей книге истоки философии творчества Сент-Экзюпери, их связь с современностью.
Книга А. Буковской публицистична. В ней идет речь о сложной судьбе западного интеллигента, ровесника XX века, писателя-гуманиста, произведения которого читаются с неослабевающим интересом, ибо они исполнены веры в человека и его великое призвание – утвердить на «планете людей» мир и справедливость.

Книга представляет интерес для широкого круга читателей