Костянтин Ушинський

Бібліотека запрошує всіх охочих познайомитися ближче з творчим спадком Костянтина Ушинського, найавторитетнішого педагога ХІХ ст., вченого, правознавця, українського дитячого письменника.

Костянтин Ушинський – основоположник наукової педагогіки й народної школи, автор праць з теорії та історії педагогіки, який першим поставив виховання на наукове підґрунтя, поєднавши педагогіку з психологією та іншими науками про людину, створив підручники для початкового навчання «Рідне слово» та «Дитячий світ», розробив програму педагогічної освіти, проєкт учительської семінарії, розвинувши та вдосконаливши методику початкового навчання, високо підніс суспільне значення вчительської праці.

Костянтин Дмитрович Ушинський народився 2 березня 1823 р. у с. Богданка на Новгород-Сіверщині (за іншими даними, в м. Тула).

Навчався в Новгород-Сіверській гімназії (першій гімназії в Лівобережній Україні).

У 1840 р. К. Ушинський вступив до Московського університету на юридичний факультет.

У 1854 р. влаштувався на посаду вчителя, а потім інспектора Гатчинського сирітського інституту.
Одночасно він продовжував вести активну літературну й громадську діяльність. Склав хрестоматію «Дитячий світ» (1861 р.), редагував «Журнал Министерства народного просвещения».

У 1862 р. К. Ушинський одержав відрядження до Швейцарії. Учений-патріот і там проводив напружену наукову роботу. Склав книжку для читання «Рідне слово» (1864 р.), написав статтю «Педагогічна подорож до Швейцарії», підготував до друку два томи фундаментальної праці «Людина як предмет виховання» (1868 р.), зібрав матеріал до третього тому цього унікального твору.

У 1867 році К. Ушинський повернувся додому. Після тяжких страждань здоров’я К. Ушинського погіршало; 24 грудня 1870 р. він помер в Одесі. Поховали його в Києві, над Дніпром, на території Видубецького монастиря.

Недовгим, але яскравим був життєвий шлях цієї людини, яка залишила творчу спадщину, що переживе століття. На ідеях «учителя вчителів» ґрунтується сучасна українська педагогіка.
З нагоди дня народження К. Ушинського бібліотекарка Ольга Гармаш підготувала книжкову виставку «Вчитель вчителів».