Захід присвячений Всесвітньому Дню книги та авторського права

Сьогодні, коли без Інтернету та цифрових технологій важко уявити собі життя та роботу, здається, що книга відступає на другий план. Але це зовсім не так. Книга була і залишається незамінним супутником людини, її мовчазним радником, всезнаючим помічником, невичерпним джерелом мудрості. Невипадково народ створив про книгу стільки прислів’їв: Книга для людини – що вікно для хатини; Книга вчить, як на світі жить; Хто багато читає, той багато знає; Читання – ось краще навчання; Книга допоможе в труді – виручить в біді; Книга – твій друг, без неї, як без рук.

У 190 країнах світу відзначають Всесвітній день книги і авторського права, проголошений на 28 сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО 1995 року на честь трьох геніїв світової літератури: Вільяма Шекспіра (1564-1616), Мігеля де Сервантеса (1547-1616) та Інки Гарсіласо де ла Веги (1539-1616).
Щороку, 23 квітня, у всьому світі проводять святкування, мета яких – визнати чарівну силу книг, що є зв’язком між минулим і майбутнім, мостом між поколіннями та культурами. Головне святкування відбувається в штаб-квартирі ЮНЕСКО. Туди запрошують продавців книг, видавничі компанії та митців, щоб вони поділилися своєю пристрастю до книг та читання, проводячи практичні семінари для молоді з ілюстрування, книгопереплетення, книгодрукуванння. З нагоди свята організовують різноманітні цікаві акції, книжкові ярмарки, виставки, презентації, колективні голосні читання, творчі зустрічі та автограф-сесії з письменниками.

Традиція святкування народилася в іспанській Каталонії, де вже понад 80 років люди в день святого Георгія дарують червоні троянди і книжки тим, кого люблять: троянди символізують кров, пролиту Георгієм – покровителем Каталонії – у битві з драконом, а книги нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року – день смерті видатного іспанця Мігеля де Сервантеса Сааведри, автора безсмертної літературної перлини «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі». До речі, на батьківщині Сервантеса цю дату святкують конкурсом – безперервним читанням «Дон Кіхота». Читці змінюють один одного упродовж 48 годин.

З 2001 року за ініціативою мадридських книговидавців ЮНЕСКО та міжнародні організації, що представляють три основні галузі книжкової індустрії – видавців, книгорозповсюджувачів та бібліотеки, вибирають місто, яке стає Світовою книжковою столицею, щоб упродовж наступного року підтримувати своїми власними ініціативами імпульс святкування Дня книги аж до 23 квітня наступного року.

Такими вже були Мадрид, Александрія, Нью-Делі, Антверпен, Монреаль, Турин, Богота, Амстердам, Бейрут, Любляна, Буенос-Айрес, Єреван, Порт-Харкорт (Нігерія), Інчхон (Південна Корея), Вроцлав, Конакрі (Гвінея), Афіни, Шарджа (ОАЕ), Куала-Лумпур (Малайзія), Тбілісі, Гвадалахара (Мексика). Цього року Світовою столицею книги названо місто Аккру (столицю Гани).

У різних містах світу існує величезна кількість скульптурних композицій, меморіальних дощок та бюстів, присвячених книгам, літераторам і героям їхніх творів.

Щодо авторського права – це один із засобів охорони інтелектуальної власності людини, набір прав, наданих авторам оригінальних творів. Інтелектуальна власність охоплює всі творіння людського розуму. Великий Мікеланджело писав: «Людина малює головою, а не руками». Авторське право захищає не ідеї або факти, а спосіб їх вираження: письмові, музичні, живописні, драматичні, хореографічні твори, фільми та мультимедійні продукти, комп’ютерні програми. Знаком того, що той чи інший оригінальний твір охороняється авторським правом, служить символ ©. За ним, зазвичай, вказується ім’я власника авторського права та рік створення твору.

Першим нормативним актом авторського права вважається «Статут королеви Анни», прийнятий в Англії у 1709 році. А в 1967 р. у Стокгольмі була підписана Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності – спеціалізованої агенції Організації Об’єднаних Націй. Її мета – розвиток збалансованої та загальнодоступної міжнародної системи охорони інтелектуальної власності. З прийняттям Верховною Радою України Закону № 3792-XII «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 року в нашій країні було створено авторське правове поле, яке весь час удосконалюється і стає ближчим до міжнародних норм.

Писемність завжди була головним чинником у культурі кожного народу, відігравала провідну роль у його духовному розвитку, тісно поєднувала покоління. Книги покликані служити людям, а краса і мудрість, відтворена у друкованих рядках, неодмінно має стати на заваді жорстокості, несправедливості й насиллю, врятувати наш неповторний світ.

Саме із цією метою працівники бібліотеки університету організували круглий стіл та книжкову виставку, яка відкриває для читачів різнобарв’я нашого друкованого слова. Достойне місце в експозиції займають такі видання: Тарас Шевченко «Кобзар», «Гайдамаки», Леся Українка. Повне академічне зібрання творів у 14 томах. Т. 11; твори Івана Франка, Василя Стуса, Остапа Вишні, Дмитра Павличка, Олеся Гончара, а також добірка творів зарубіжних класиків оригінальною мовою; книги з історії друкарства та історії книги, права та захисту інтелектуальної власності. Маємо надію, що ці книги знайдуть свого вдячного поціновувача.

У Всесвітній день книги та авторського права колектив бібліотеки ІДГУ бажає всім науково-педагогічним працівникам, співробітникам і здобувачам вищої освіти нашого університету глибокого натхнення і легкого пера! А всім шанувальникам книги бажаємо нових відкриттів, реалізації творчих задумів та натхнення! Сподіваємося, що придбана або прочитана у цей день книжка стане її власнику справжнім другом і порадником на довгі літа.